Tagi

,

W tym roku przypada 150 rocznica urodzin Gustava Klimta. Jest miejsce, gdzie nie jest to tylko jedna z wielu kartek z kalendarza. Do Paryża jeździ się zobaczyć Monę Lisę, a do Wiednia „Pocałunek”. W jaki sposób stolica Austrii świętuje nie całkiem okrągłą rocznicę urodzin twórcy słynnego obrazu? Następną wystawą monograficzną? A gdyby tak zorganizować powiedzmy 10 wystaw Gustava Klimta? Mniej więcej. Rzeczywiście w tym roku nie ma możliwości, aby będąc w Wiedniu nie trafić na wystawę Klimta. Aż 10 instytucji muzealnych uczestniczy w tym przedsięwzięciu. „Klimatyzacja” Wiednia trwa na całego, znaczy się „klimtyzacja”. Być może jest to ciekawszy pomysł niż jedna wystawa rocznicowa. Zagorzali wielbiciele będą mieli szansę zapoznać się z mniej znanymi rozdziałami życia i twórczości mistrza secesji. Wiedeńczycy zobaczą wiele rzadko pokazywanych prac, a turyści zawsze na coś trafią.

Wydaje się, że Naturhistorisches Museum uniknęło muzealnego szaleństwa związanego z Klimtem, ale bliźniacze, dostojne Kunsthistorisches Museum już nie. Trudno się zresztą dziwić, skoro zwiedzający to muzeum zanim zobaczą arcydzieła nowożytnego malarstwa europejskiego oglądają Klimta… na co dzień. A dokładnie jego malowidła zdobiące główny hol instytucji. Ekspozycja rocznicowa jest niewielka i mieści się w jednej sali wystaw czasowych, dotyczy dekoracji budynków użyteczności publicznej. Atrakcją jest jednak specjalny podest, dzięki któremu szybujemy pod sufit i oglądamy malowidła z bliska – jedyna taka okazja. Podest do najładniejszych nie należy i miał trwać tylko do końca wystawy, czyli do maja 2012. Będzie jednak możliwość spotkania z Klimtem ‚oko w oko’ i dokładnego oglądania malowideł przez cały rok jubileuszowy, aż do początku stycznia 2013. Wiedeński Belweder, w którego zbiorach znajduje się ikoniczny „Pocałunek” i kilka innych ważnych obrazów Klimta, organizuje aż dwie specjalne ekspozycje. Wkroczyliśmy w rok 2012 wystawą porównującą Klimta z innym twórcą wiedeńskiej secesji Josefem Hoffmannem. Niewątpliwie to jedno z ciekawszych przedsięwzięć z tego deszczu Klimta w tym roku w Wiedniu. Na wakacje przygotowywane są „Arcydzieła w zbliżeniu – 150 lat Gustava Klimta”, czyli wszystkie obrazy z kolekcji. A Belweder może pochwalić się największą kolekcją dzieł malarskich artysty. Jednak najwięcej prac, obejmujących wszystkie okresy jego twórczości, ma w swoich zbiorach Muzeum Miasta Wiednia, które też szykuje ich prezentację. A Albertina powyciąga swoją kolekcję rysunków na własną wystawę. Trzeba wspomnieć jeszcze o jednej – już trwającej czasowej ekspozycji. Leopold Museum przedstawia artystę prywatnie. Mało tu dzieł, a dużo dokumentacji, jednak miłośnicy twórczości na pewno chętnie zagłębia się w osobiste życie swojego idola. Opublikowano obszerny katalog z bogatym materiałem m.in. fotograficznym. A to przecież wcale nie koniec przygotowanych wystaw. Aż strach pomyśleć co będzie w 2018 roku. Wtedy obchodzone będzie stulecie śmierci artysty – bez wystawy w Muzeum Historii Naturalnej nie obędzie się na pewno.

Gustav Klimt / Josef Hoffmann. Pioniere der Moderne – 25.10.2011-04.03.2012 – Belvedere, Wiedeń

Gustav Klimt im Kunsthistorischen Museum – 14.02.2012-06.05.2012 – Kunsthistorisches Museum, Wiedeń (por. galeria Klimt w KHM)

Aug in Aug mit Gustav Klimt. Die Klimt-Brücke im Kunsthistorischen Museum – 14.02.2012-06.01.2013 – Kunsthistorisches Museum, Wiedeń (por. galeria Klimt w KHM)

Klimt Persönlich. Bilder – Briefe – Einblicke – 24.02.2012-27.08.2012 – Leopold Museum, Wiedeń (por. galeria Poznać Klimta osobiście… I oraz galeria Poznać Klimta osobiście… II)

Gustav Klimt. Die Zeichnungen – 14.03.2012-10.06.2012 – Albertina, Wiedeń (por. galeria Gustav Klimt (rysownik) w Albertinie)

Close-up – Gustav Klimt ~ Gerwald Rockenschaub – Plattform – 23.03.2012-07.04.2013 – Secession, Vereinigung Bildender KünstlerInnen Wiener Secession, Wiedeń

Klimt. Die Sammlung des Wien Museum – 16.05.2012-07.10.2012 – Wien Museum, Wiedeń (por. galeria Gustav Klimt w Wien Museum)

Jubiläumsausstellung: 150 Jahre Gustav Klimt – 13.07.2012-27.01.2013 – Belvedere, Wiedeń (por. galeria Rocznica urodzin Gustava Klimta)