Tagi

, , , ,

1 kwietnia 2012 roku Kenwood House został zamknięty dla publiczności w związku z remontem na rok. Jest to jedna z najładniejszych podlondyńskich rezydencji, w otoczeniu której nakręcono m.in. część scen filmu „Notting Hill” z 1999 roku. Początki pałacu sięgają XVII wieku, ale najważniejszych zmian dokonał Robert Adam w latach 1764-1779. Kenwood House to nie tylko klasycystyczny pałac otoczony malowniczym ogrodem. Mieści się tu niewielka, ale ważna kolekcja malarstwa podarowana narodowi brytyjskiemu przez lorda Iveagh, który zmarł w 1927 roku. Jego rezydencja wraz ze zbiorami otwarta została dla publiczności rok później. Wśród obrazów znajdziemy dzieła Turnera, Reynoldsa, Gainsborough, a także Halsa, Vermeera oraz Rembrandta.

W związku z czasowym zamknięciem Kenwood House „Autoportret” Rembrandta z tej kolekcji wypożyczony został do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Jest to pierwsza poza Europą prezentacja płótna namalowanego w latach 1663-1665. Obecnie znamy około 40 malarskich autoportretów holenderskiego mistrza, wśród których obraz z Kenwood House należy do najciekawszych. W Nowym Jorku jest szansa porównania go z powstałym niewiele wcześniej – sygnowanym i datowanym na rok 1660 – „Autoportretem” ze zbiorów Met. Obraz jeszcze na początku XX wieku znajdował się w Anglii. Do amerykańskich zbiorów publicznych trafił w 1913 roku, podarowany przez Benjamina Altmana, amerykańskiego właściciela sieci domów towarowych oraz kolekcjonera. Od tego czasu nie był prezentowany w Europie. Zestawienie obu późnych wizerunków Rembrandta podkreśla ich różnice, nie tylko w wielkości i kolorystyce, ale przede wszystkim w wyrazie. Wspólny jest ich brak wykończenia, przynajmniej tak mogło to być odbierane przez współczesnych malarzowi. Spotkanie obu autoportretów stało się okazją do zebrania w jednej sali pozostałych późnych obrazów Rembrandta ze zbiorów Metropolitan Museum of Art. Obok nich zobaczyć można jeszcze sześć dzieł z lat 50. i 60. Po prezentacji w Nowym Jorku arcydzieło z Kenwood House dołączy do 47 obrazów z tej kolekcji, które odbędą tour po muzeach amerykańskich.

Rembrandt at Work: The Great Self-Portrait from Kenwood House – 03.04.2012-20.05.2012 – Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork