Tagi

, , , , ,

por. post Uczta bogiń oraz galeria Prerafaelici – wiktoriańska awangarda

„Najwięcej poświęcenia wymagało od Elizabeth Siddal pozowanie do obrazu Johna Everetta Millaisa, przestawiającego samobójczą śmierć Ofelii. Malując jedną z najsłynniejszych scen szaleństwa, jakie zna literatura, młody artysta podszedł do swojej pracy niezwykle metodycznie. Wybrał najwierniej odpowiadające szekspirowskiej scenerii zakole rzeczki z rosochatą wierzbą i odmalował je z natury. Idąc za tekstem, ze skrupulatnością botanika odtworzył kwiaty i krzewy, niektóre obarczone symbolicznym znaczeniem. Elizabeth ubrał w wyszperaną u antykwarza, ciężką od srebrnych haftów suknię i przez wiele dni ofiarnie mokła w wannie z podgrzewaną wodą.

Na obrazie Ofelia, obsypana drobnymi kwiatkami, pogrąża się w wodzie z modlitewnie rozłożonymi rękami. Patrzy nieprzytomnie spod opadających powiek, ma lekko rozchylone usta, jej długie, rude włosy wplątują się w wodorosty. Mimo wierności każdego szczegółu z obrazu emanuje dwuznaczna, somnambuliczno-erotyczna aura.

Sama Siddal, mimo uciążliwości pozowania, zdawała się utożsamiać z umierającą bohaterką, zatracać w nierzeczywistości.

Rzeka wciąż płynie
Korytem wśród traw
Głosy tysięcy ptaków
Dźwięczą nad mą głową
Przeniosą mnie w smutniejszy sen
Gdy ten smutny sen skona
– pisała potem w wierszu „A Year and a Day”

Gdy Millais malował Siddal jako Ofelię, Rossetti był już w niej zakochany. Wkrótce pozowała tylko jemu. Zazdrosny i zaborczy, w nieskończoność rysował ją siedzącą, półleżącą, stojącą – zawsze jednak pasywną, niemal omdlewającą. (…)”

(Maria Poprzęcka, Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie, Warszawa, 2012, str. 14-15)

Pre-Raphaelites: Victorian Avant-Garde – 12.09.2012-13.01.2013 – Tate Britain, Londyn

Pre-Raphaelites: Victorian Art and Design, 1848-1900 – 17.02.2013-19.05.2013 – National Gallery of Art, Waszyngton

Прерафаэлиты: викторианский авангард – 03.06.2013-01.09.2013 – Государственный музей изобразительных искусств им. А.С.Пушкина, Moskwa

Pre-Raphaelites: Victorian Avant-Garde – 2014 – Mori Art Center, Tokio