Tagi

, , ,

Jeff Koons Antiquity 1 2009 12 (Antiquity) artist

Jeff Koons, Antiquity 1, 2009–12

Jeff Koons może uznać rok 2012 za bardzo udany na Starym Kontynencie. Dwie wielkie wystawy potwierdziły, że jego pozycja kontynuatora postmodernizmu w rzeźbie jest niezachwiana, zwróciły też większą uwagę na dzieła malarskie, a także na jego inspiracje sztuką dawną. Ekskluzywne sale Foundation Beyeler pod Bazyleą poświęcone zostały trzem seriom artysty: The New z lat 1980-87, Banality z 1988 roku i Celebration rozpoczętej w 1994 roku (por. galeria Szlachetna banalność Jeffa Koonsa), a w ogrodzie przed budynkiem muzeum „urosła” monumentalna rzeźba Split-Rocker (galeria Split-Rocker w ogrodzie Fundacji Beyeler). Jeszcze ważniejsza (a na pewno była jeszcze większa) wydaje się wystawa zorganizowana we Frankfurcie nad Menem. Podzielona była na dwie części: rzeźbiarską i malarską. Rzeźby Jeffa Koonsa włączone zostały w ekspozycję Liebieghaus i nawiązały zadziwiający dialog z dziełami stworzonymi od starożytności po XVIII wieku (por. galeria Jeff Koons rzeźbiarz w Liebieghaus). Z kolei cała długość galerii Schirn Kunsthalle (czyli 140 metrów – zdarzyło się to po raz pierwszy w jej historii) poświęcona została malarstwu amerykańskiego artysty. Nie zabrakło najwcześniejszych prac z serii Luxury & Degradation z 1986 roku, obscenicznych obrazów z serii Made in Heaven tworzonych w latach 1990-91, a także późniejszych obrazów (por. galeria Jeff Koons malarz w Schirn). Pod koniec zeszłego roku były jeszcze pokazy w Brukseli i Beverly Hills.

Jeff Koons Gazing Ball (Ariadne) 2013

Jeff Koons, Gazing Ball (Ariadne), 2013

W 2013 roku nadszedł czas, aby Jeffa Koons przypomniał o sobie publiczności nowojorskiej, pokazując w Gagosian Gallery ostatnie swoje prace. Wśród najnowszych dzieł znajdą się obrazy z serii Antiquity, które można było oglądać już we Frankfurcie. W tym samym czasie David Zwirner Gallery obiecuje zupełnie nową serię rzeźb – Gazing Ball. A to wszystko to tylko przygrywka do 2014 roku. Muzeum Sztuki Współczesnej w Los Angeles planuje wtedy wystawę Jeffa Koonsa, która latem przyszłego roku będzie prezentowana w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Następnie pokaże ją największe muzeum sztuki nowoczesnej w Europie – paryskie Centre Pompidou. Mistrz wyrafinowanego kiczu w natarciu.

Aktualizacja: Museum of Contemporary Art w Los Angeles wycofało się z organizacji wystawy, retrospektywa odbędzie się – tak jak wczęsniej planowano – w Nowym Jorku oraz Paryżu (por. galeria Jeff Koons. Retrospektywa).

Jeff Koons. Gazing Ball – 08.05.2013-29.06.2013 – David Zwirner Gallery, Nowy Jork / New York

Jeff Koons. New Paintings and Sculpture – 09.05.2013-03.07.2013 – Gagosian Gallery, Nowy Jork / New York