Tagi

,

por. post Czy Memling to Mona Lisa? oraz galeria Memling jedzie na Południe ICaravaggio Ecce Homo ca 1605 Palazzo Bianco GenoaCaravaggio, Ecce Homo, ok. / ca. 1605, Palazzo Bianco, Genua / Genoa

Przy okazji wizyty trzech obrazów Caravaggia w Gdańsku chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami, które bardziej dotyczą organizacji wystaw w Polsce niż twórczości wielkiego włoskiego malarza. Z braku czasu rzadko udaje mi się napisać tekst na moim blogu, ale staram się uaktualniać go na bieżąco, choć wcale nie jest to łatwe. Zaglądając na artdone.pl można się dowiedzieć o wielu wystawach odbywających się na całym świecie. Wiem jak ważna jest informacja w dzisiejszym świecie, w każdej dziedzinie.

Wiele miesięcy temu odnalazłem na stronie internetowej Pałacu Kwirynalskiego sensacyjną informację, że na planowanej w Rzymie wystawie Hansa Memlinga ma pojawić się tryptyk Sądu Ostatecznego z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Co ma Memling do Caravaggia? W tym przypadku bardzo wiele. Pałac Kwirynalski to nie tylko siedziba prezydenta Włoch, ale również miejsce, gdzie odbywają się wspaniałe wystawy sztuki. Tego lata była to Frida Kahlo (por. galeria Frida Kahlo w Pałacu Kwirynalskim I), wcześniej malarstwo Vermeera i malarzy holenderskich (por. galeria Złoty Wiek Vermeera w Rzymie) albo wystawa Tycjana zbierająca największe arcydzieła weneckiego mistrza (por. galeria Tycjan w Rzymie). To wystawy godne miasta, które przez wieki było artystyczną stolicą świata. Taką też będzie na pewno wystawa jednego z najważniejszych mistrzów malarstwa niderlandzkiego XV wieku. Zgodnie z zamierzeniami Włochów tryptyk Memlinga z Gdańska będzie osią całej ekspozycji. Zdobycie go na pewno nie było łatwe. Jest dziełem wyjątkowym, choćby ze względu na swój format i wartość artystyczną. Zajmuje szczególne miejsce w linii rozwojowej tematu Sądu Ostatecznego od portali romańskich po ścianę ołtarzową Kaplicy Sykstyńskiej pokrytą farbą przez Michała Anioła. Niestety dzieła tej klasy w Polsce możemy policzyć na palcach jednej ręki. Tryptyk przez technikę wykonania (malowany jest na desce) oraz swój rozmiar jest trudny w transporcie. Choć zdarzało się w ostatnich latach, że obraz podróżował, nawet do Stanów Zjednoczonych, to jego wizyta w Rzymie będzie wydarzeniem. A przecież we Włoszech arcydzieł sztuki nie brakuje. Pojawi się w Italii, do której miał dotrzeć ponad 500 lat temu. Szczęśliwie dla nas nigdy tam nie dojechał.

Dobrym zwyczajem przy podróżach takich arcydzieł jak Sąd Ostateczny Memlinga jest sprowadzenie czegoś w zamian. Pomijam niebagatelny fakt, że Włosi opłacają transport oraz zapewniają ubezpieczenie dzieł. Dzięki wycieczce Memlinga będziemy mieli okazję podziwiać w Gdańsku Caravaggia. I to trzy jego obrazy – trzy za tryptyk – rachunek się zgadza. Ich pokaz będzie porównywalnie sensacyjny do wypożyczenia Memlinga. Caravaggio jest jednym z najważniejszych malarzy w historii. Ten współtwórca baroku namalował obrazy, które zrewolucjonizowały sztukę. Żył krótko, a malował stosunkowo niewiele. Jego dzieł jest bardzo mało, a większość uznawana jest za arcydzieła. Znajdują się w kolekcjach włoskich i najważniejszych muzeach na świecie. Bardzo trudno jest je zdobyć na wystawę. Pokaz jednego lub dwóch jest już wydarzeniem. Ostatnio tak było w Bostonie i Hadze. Kilka miesięcy temu miała miejsce w Budapeszcie wielka wystawa włoskiego malarstwa barokowego (por. galeria Malarstwo Seicenta), ale i tak przede wszystkim komentowano pojawienie się obrazów Caravaggia, bo udało się ich zgromadzić aż dziewięć (por. galeria 9 x Caravaggio w Budapeszcie).

W Polsce mało mamy w zbiorach arcydzieł wielkich mistrzów sztuki europejskiej, rzadko też mamy okazję oglądać je na wystawach czasowych. Przyjazd obrazów Caravaggia to duża gratka. Podziwiać będziemy ze zbiorów rzymskich „Wróżenie z ręki” z Muzeum Kapitolińskiego oraz „Narcyza” z Galerii Narodowej mieszczącej się w Palazzo Barberini. Z tego ostatniego muzeum pochodził też obraz „Et in Arcadia Ego” Guercina, który ostatnio gościł w Polsce (por. galeria Guercino w Warszawie I). Najmniej znany jest trzeci obraz Caravaggia, który przyjedzie do Gdańska – „Ecce Homo” z Palazzo Bianco w Genui. Obrazy różnorodne i dobrze oddające przełomowość stylu malarza.

Jednej rzeczy tylko żałuję – w jaki sposób można się było dowiedzieć o przyjeździe tak świetnych obrazów. Informację podały media lokalne. Na próżno było szukać radosnej wieści na antenach (i stronach) ogólnopolskich. Mam nadzieję, że szybko to nadrobią. Z przekazanych informacji więcej można się było dowiedzieć o wystawie w Rzymie niż pokazie w Gdańsku. Jaka jest koncepcja wystawy Memlinga, z ilu muzeów przyjadą dzieła. Na wielu stronach internetowych portali całego świata można już znaleźć szczegółowe informacje. Na próżno jednak szukać bliższych informacji o przyjeździe obrazów Caravaggia. Nawet na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ani w zapowiedziach wystaw, ani w zakładce ‘press room’, ani w wydarzeniach. Czyżby muzeum nie uważało tego za wydarzenie, o którym należy poinformować? Nie ma jeszcze wyznaczonych dokładnych dat wystawy! Z przekazów lokalnych mediów dowiedziałem się: „Wystawa jest tak przemyślana, by pokazywała ducha nowoczesności wprowadzonego przez malarstwo Caravaggia. Dzieła, które otrzymamy z Rzymu są tak wytypowane, aby pokazać, w jaki sposób wyglądało nowatorstwo zastosowane przez Caravaggia, a potem przez ludzi, którzy go w różny sposób naśladowali” mówi dr Beata Purc-Stępniak. Tylko mam wrażenie, że Muzeum Narodowe w Gdańsku zostało zaskoczone przyjazdem arcydzieł – choć rozmowy trwały podobno rok. Obym się mylił. Bo przecież mamy w Polsce świetne zbiory caravaggionistów, co udowodniła wystawa w 1996 roku w Warszawie. Wtedy były one jednak w cieniu wielkiego (dosłownie i w przenośni) „Złożenia do grobu” Caravaggia z Pinakoteki Watykańskiej. Tym razem byłaby szansa lepiej je wyeksponować w zestawieniu z dziełami mistrza. Dobrze by było, aby nie skończyło się na pokazie trzech obrazów i czymś dodatkowym robionym na szybko. Trzymam kciuki za wystawę!

Polska jest krajem, w którym niezwykle trudno jest o wystawy na światowym poziomie. Przyczyn jest wiele i to zupełnie oddzielna sprawa. Najlepszym przykładem ostatnia wystawa we Wrocławiu (por. galeria Tauromachia we Wrocławiu). Rozczarowanie w tym przypadku jest duże, bo trzeba przyznać, że wrocławianie potrafili zadbać o promocję wystawy i to się im chwali. Włosi od dawna żyją wystawą Memlinga. Podali informację o przyjeździe gdańskiego tryptyku, choć wcale nie było to potwierdzone. Ich przedsięwzięcie przygotowywane jest od wielu lat. Niewątpliwie będzie merytorycznie jedną z ważniejszych wystaw najbliższego czasu. Szkoda, że nasze media nie uznały informacji o wystawie w Gdańsku za ważną. Szkoda, że Muzeum Narodowemu w Gdańsku nie udało się do nich przebić, ani odpowiednio przygotować informacji. Bo informacja to w dzisiejszych czasach rzecz bardzo ważna. Caravaggio jest jednym z niewielu artystów, którzy funkcjonują w powszechnej świadomości. Ta popularność czyni przyjazd obrazów ważnym wydarzeniem. Dobrze, że będziemy mogli je zobaczyć w Gdańsku. Przy okazji wyjazdu arcydzieła Memlinga do Włoch.

aktualizacja – 29.08.2014 – W wydaniu papierowym Polska Times ukazał się 25 sierpnia duży artykuł z reprodukcjami obrazów Caravaggia. Może gdzieś jeszcze? Bo w internecie prawie cisza… Może to dziennikarze uznali, że to mało atrakcyjny ‚news’…

aktualizacja 17.09.2014
Pisząc powyższy tekst nie przypuszczałem, że brak zaintersowania i promocji wokół przyjazdu trzech arcydzieł Caravaggia to drobna sprawa w porównaniu ze skandalem związanym z wysłaniem tryptyku Memlinga do Rzymu (por. post Czy Memling to Mona Lisa?). W dniu dzisiejszym podjęto decyzję, że obraz na wystawę nie pojedzie, w związku z tym na prace Caravaggia w Polsce też nie mamy co liczyć. Co gorsza nie mówię tylko o wymienianych powyżej, które mieliśmy otrzymać w zamian za „Sąd Ostateczny”. Kto w przyszłości pożyczy swoje bezenne skarby partnerowi, który zmienia zdanie 3 tygodnie przed otwarciem wielkiej prestiżowej wystawy? Dobre wystawy przygotowuje się latami, a zaufanie buduje się jeszcze dłużej…

aktualizacja 25.02.2015
W dniach 9-15 lutego 2015 roku specjaliści z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili badania stanu zachowania tryptyku Hansa Memlinga. Wykonano szczegółowe pomiary w 23 wybranych przez konserwatorów częściach obrazu. Specjaliści orzekli, że stan obrazu jest dobry.

Caravaggio Fortune Teller (Good Luck) ca 1595 Pinacoteca Capitolina Rome

Caravaggio, Wróżenie z ręki / Fortune Teller (Good Luck), ok. 1595 / ca. 1595, Pinakoteka Kapitolińska, Rzym / Pinacoteca Capitolina, Rome

Caravaggio – 10.2014-01.2015 (odwołana / cancelled) – Zielona Brama, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańsk