Tagi

por. galeria Początki malarstwa rodzajowego oraz galeria Hieronim Bosch. Wystawa stulecia I
Hieronymus Bosch Triptych of Haywain ca 1516 Prado Madrid Hieronymus Bosch, Wóz z sianem / Haywain, ok. / ca. 1516, Museo Nacional del Prado, Madryt / Madrid

Są dzieła sztuki, które nie podróżują. Przyczyną może być ich stan zachowania, ale zazwyczaj powodem jest ich sława. Bylibyśmy rozczarowani gdybyśmy nie spotkali Mony Lisy w Luwrze. Wyjątki mogą się jednak zdarzyć raz na… 450 lat. Na spore rozczarowanie muszę się przygotowac zwiedzający madryckie Prado – nie zobaczą w najbliższym czasie jednego z najsłynniejszych przechowywanych tam obrazów – tryptyku ‚Wóz z sianem’ Hieronima Boscha. Król Hiszpanii Filip II był miłośnikiem malarstwa tego ekscentrycznego malarza i zakupił to dzieło w 1570 roku. Od tego czasu obraz nie opuścił Hiszpanii. Po 450 latach powróci do ojczyzny swojego autora. Okazją będzie 500 lat, które upływają od śmierci Hieronima Boscha. Tryptyk jest w dobrym stanie technicznym po przeprowadzonej kilka lat temu konserwacji. W Holandii będzie gościł na dwóch wystawach – najpierw w muzeum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie, a następnie zawita do ’s-Hertogenbosch, rodzinnego miasta artysty. Pierwsza wystawa zatytułowana ‚Odkrywając życie codzienne. Od Boscha do Bruegla‚ poświęcona będzie genezie malarstwa rodzajowego (por. galeria Początki malarstwa rodzajowego). Hieronim Bosch należał do prekursorów takiej tematyki. Obok jego prac będzie można w Rotterdamie zobaczyć obrazy i grafiki m.in. Lucasa van Leyden, Quintena Massysa i Pietera Bruegla Starszego*. Druga wystawa zatytułowana ‚Hieronim Bosch. Wizje geniusza‚ będzie najważniejszym wydarzeniem jubileuszu 2016 roku. W ’s-Hertogenbosch, mieście od którego pochodzi przydomek artysty, zapowiadanych jest 20 obrazów i 19 rysunków artysty. Do tej pory nigdy nie zgromadzono tak dużej liczby jego prac na jednej wystawie. Niewątpliwie najważnieszą z nich będzie ‚Wóz z sianem’. Tryptyk spędzi w Holandii ponad 6 miesięcy, aby następnie powrócić do Madrytu. Zapewne na następne 450 lat.

*W 2019 roku minie 450 lat od śmierci Pietera Bruegela Starszego. Podobnie jak w przypadku Hieronima Boscha jego dzieła są niezwykle rzadkie. 1/3 z nich znajduje się w zbiorach Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Właśnie to muzeum planuje wielką wystawę rocznicową.

Uncovering Everyday Life: From Bosch to Bruegel – 10.10.2015-24.01.2016 (przedłużona / extended) – Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam (por. galeria Początki malarstwa rodzajowego)

Jheronimus Bosch. Visions of Genius – 13.02.2016-08.05.2016 – Noordbrabants Museum, ’s-Hertogenbosch (por. galeria Hieronim Bosch. Wystawa stulecia I)