Tagi

,

Wlastimil Hofman / Vlastimil Hofmann, Dziewczyna z żabą / Girl with a Frog, 1923 r., Muzeum Pałac Herbsta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź

Wystawa partycypacyjna to ostatnio bardzo modna sprawa. O co chodzi? Rzecz polega na tym, aby publiczność czynnie wzięła udział w tworzeniu wystawy. Chodzi o to, aby widza zaangażować, wyrwać go z biernego oglądania. Nie tak dawno spektakularnym przykładem była wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie „W Muzeum wszystko wolno”, którą już się zachwycałem w moim tekście na ‘artdone’ (por. post Wystawa dla dorosłych). Pomysłów na wciągnięcie publiczności w taki projekt wystawienniczy może być wiele. Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi ma propozycję prostą, ale atrakcyjną z kilku względów.

Do 13 sierpnia 2018 r. można na specjalnej stronie – Jak to widzisz? – wybrać 5 obrazów, które chcielibyśmy zobaczyć na wystawie. Mamy do dyspozycji 100 dzieł z kolekcji muzeum. Prace, które zdobędą najwięcej głosów zobaczymy na wystawie planowanej na przełomie 2018 i 2019 roku. Jeżeli chcemy i możemy się bardziej zaangażować, to warto napisać tekst wyjaśniający nasz wybór. Dzięki niemu mamy szansę znaleźć się w gronie kuratorów wystawy.

Jakie korzyści mogą być z takiej zabawy? Przede wszystkim dowiemy się jaką sztukę publiczność chce oglądać. A jej upodobania nie zawsze pokrywają się z preferencjami profesjonalnych kuratorów. Do wyboru są dzieła popularnych twórców (ciekawe, którzy uplasują się w czołówce rankingu?), ale też zapomnianych czy mniej kojarzonych artystów. Są obrazy znane, ale też odkurzone z magazynowej pleśni (nie dosłownej oczywiście!). Dla mnie największym plusem tego projektu jest właśnie ten aspekt. W magazynach naszych muzeów jest wiele dzieł, które nie mieszczą się na stałych ekspozycjach, a zasługują na uwagę. Za mało mamy w Polsce wystaw, które z takiego wietrzenia magazynów korzystają. Świetne wystawy organizowane w innych krajach nie bazują tylko na arcydziełach sprowadzanych z innych muzeów. Bardzo często dużo atrakcyjniejsze są te, które prezentują to czego nie znamy. Zazwyczaj to zasługa specjalistów, którzy poszerzają nasze horyzonty. Tym razem w ich rolę mogą wejść sami widzowie. Czy wybiorą dobrze? Zobaczymy. Bo co to znaczy dobrze? Łódzki projekt to też inne spojrzenie na dzieło sztuki, bardziej osobiste, gdzie powodem zainteresowania nie zawsze muszą być względy merytoryczne czy estetyczne. Sprawdźmy „Jak to widzisz?”.

Trzymamy kciuki. Zachęcam do głosowania.

Przemysław Głowacki (artdone)

Jak to widzisz? – 07.12.2018-03.03.2019 – Muzeum Pałac Herbsta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź