Ojoj, ale się porobiło, dużo tego wszystkiego. Z przyjemnością mogę powiedzieć: czerwiec zapowiada się atrakcyjnie (i pracowicie) dla mnie. Trzeba wszystko zebrać w jednym miejscu, aby się nie pogubić. Szczególnie zapraszam na wykłady, które w najbliższym czasie planuję prowadzić online i nagrywać. Często związane są z aktualnymi wystawami w muzeach warszawskich. Przy okazji polecam też wykłady moich Koleżanek i Kolegów. Jest tego wszystkiego sporo, ale chyba dobrze, że jest z czego wybierać?

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii” (por. galeria Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii oraz MNW I). Stąd dużo moich propozycji związanych ze sztuką Niderlandów. W maju w ramach piątkowych spotkań Fokus na sztukę w Fundacji Art Transfer zajmowaliśmy się tematami w sztuce holenderskiej i (trochę) flamandzkiej w XVII wieku. (por. post Bliżej Holandii). W czerwcu będziemy kontynuować podobne wątki w cyklu Bliżej Niderlandów.

 • 04.06 – Pieter Bruegel starszy. Pory roku
 • 11.06 – Hieronim Bosch. Święci
 • 18.06 – Albrecht Dürer w Niderlandach
 • 25.06 – Rubens / Brueghel. Praktyczna przyjaźń

Więcej szczegółów tutaj.

Dopełnieniem tych spotkań będzie wykład w sobotę 12 czerwca zatytułowany „Czarownice, kusicielki i św. Antoni. Motywy fantastyczne w tradycji sztuki niderlandzkiej”. Od dawna zbieram materiały do tego fascynującego zagadnienia. Zaczniemy od prac Hieronima Boscha, potem sprawdzimy co nowego w tej tematyce zaproponował Pieter Bruegel, a na koniec przekonamy się jak motyw czarownicy i scena kuszenia św. Antoniego były popularne w sztuce XVII wieku. Zapowiada się ciekawie, a wykład szczególnie polecam, ponieważ spotkanie jest bezpłatne. Więcej szczegółów tutaj.

Gdyby ktoś chciał w moim towarzystwie, choć wirtualnie, zwiedzić wystawę prezentująca dzieła z kolekcji ERGO Hestii to zapraszam na spotkanie online Niderlandy z ERGO Hestii, ale uwaga! w ramach Wypraw ze Sztuką online. Widzimy się 5 czerwca, w sobotę o godzinie 19.00. Chociaż jeszcze nie mogę podać konkretnych propozycji wyjazdów w ramach projektu Wyprawy ze Sztuką, ale miejmy nadzieję, że będzie okazja wspólnego wyjazdu w te wakacje. Pierwsze propozycje pojawiają się w ramach siostrzanych projektów, więc warto zaglądać na stronę Wyprawy z Kulturą.

To nie koniec propozycji związanych z wystawą „Różne spojrzenia” w Muzeum Narodowym w Warszawie. W ramach programu edukacyjnego, który jej towarzyszy zapraszam na mój wykład „Światło i cień. Uczniowie i naśladowcy Rembrandta”. Wykład odbędzie się online w czwartek 1 lipca o godzinie 18.00 na profilu MNW na Facebooku i będzie też dostępny później jako nagrany materiał. Polecam cały bardzo ciekawy program towarzyszący wystawie przygotowany przez MNW, szczegóły znajdują się tutaj.

To jednak nie koniec zagadnień związanych z Rembrandtem. Chyba mogę już zdradzić kolejny cykl wykładów w piątki, który przygotowuję na lipiec dla Fundacji Art Transfer. Będzie to wyjątkowa okazja, aby poznać artystów najbliższego kręgu Rembrandta, nie tylko uczniów, ale też artystów, z którymi był związany na początku swojej kariery.

 • 02.07 – Peter Lastman
 • 09.07 – Jan Lievens
 • 16.07 – Govert Flinck
 • 23.07 – Nicolaes Maes
 • 30.07 – Abraham van Dijck

Więcej szczegółów wkrótce.

Tak dużo spotkań ze sztuką holenderską to nie tylko wynik wystawy w MNW, ale też planowanej na koniec czerwca wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie „Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”. Przy okazji tej wystawy zapraszam na mój wykład „Kobiety w życiu i sztuce Rembrandta”, który będzie nagrany i dostępny od 28 lipca. Pełen program wykładów towarzyszących wystawie znajduje się tutaj. W ramach zamkowego programu dla nauczycieli i przewodników prowadził będę też webinar „Ile jest baroku w sztuce holenderskiej XVII w.?”, szczegóły znajdują się tutaj. Jak widać propozycji związanych z Rembrandtem, Holandią i Niderlandami nie brakuje, ale to nie koniec.

Już od prawie roku mam przyjemność prowadzić wykłady wspólnie z Magdaleną Kąkolewską, prezeską Fundacji Art Transfer. Latem 2020 były to Wakacje we dwoje, a teraz to spotkania Sztuka we dwoje. W czerwcu postanowiliśmy pojechać do Wenecji. Choć na razie tylko wirtualnie, to zaplanowane tematy zapowiadają zajrzenie do mniej oczywistych miejsc.

 • 01.06 – Giovanni Bellini. Ojciec malarstwa weneckiego
 • 08.06 – Albrecht Dürer w Wenecji
 • 15.06 – Wenecja oczami artystów XIX wieku
 • 22.06 – Peggy Guggenheim i jej kolekcja

Więcej szczegółów tutaj.

Bardzo też polecam wykłady dla Fundacji Art Transfer „mojej konkurencji”. Kiedy tylko mam możliwość jestem ich słuchaczem, a czerwiec zapowiada się pociągająco. Katarzyna Wesołowska kończy swój cykl poświęcony muzeom Wiednia, można się jeszcze wybrać do Belvederu i MAK-u. Ewa Szachowska przygotowała cykl wykładów „Mistrzowie sztuki naiwnej”, którego bohaterami będą Niko Pirosmani, Morris Hirshfield, Nikifor Krynicki. Pełny program wszystkich propozycji Fundacji Art Transfer znajduje się tutaj.

31 maja otwiera się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie „Wystawa finałowa 19. i 20. edycji Artystyczna Podróż Hestii”. To wynik organizowanego od 20 lat konkursu dla studentów uczelni artystycznych. W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną zaprezentowane będą prace wybrane z dwóch ostatnich edycji. Będzie się można z nimi zapoznać już w niedzielę 30 maja, na spotkaniu online z Mają Wolniewską „Sztuka obecna” też w ramach działalności Fundacji Art Transfer. Spotkanie jest bezpłatne, więcej szczegółów tutaj.

Zaczęły się też pojawiać nowe wykłady, które nagrywam dla Warszawskiej Szkoły Filmowej, warto zaglądać do zakładki ‘artdone’ video.

Jest z czego wybierać, serdecznie zapraszam!

Przemysław Głowacki (artdone)

Rembrandt van Rijn, Dziewczyna w ramie obrazu / The Girl in the Picture Frame, 1641, Zamek Królewski w Warszawie, Warszawa / Warsaw