Lustro duszy

foto: Piotr Litwic

Spotkania online „Lustro duszy” (kwiecień 2021 r.) w ramach cyklu Sztuka we dwoje prowadzonego przez Magdalenę Kąkolewską i Przemysława Głowackiego.

wtorki, godzina 20.00, ok. 90 minut

Sztuka zawsze pokazywała więcej niż świat realny, eksplorowała wnętrze człowieka, jego emocje i psychikę. Pojawienie się mechanicznego odwzorowania rzeczywistości w postaci zdjęć czy filmów nasiliło ten proces. Na naszych kwietniowych wykładach zapraszamy na spotkanie z bardzo różnymi artystami. Wszyscy jednak, używając różnych środków, ustawiają zwierciadło, w którym widać nasze odbicie. Porozmawiamy o relacji sztuki i człowieka na przykładzie prac uznanej malarki Marlene Dumas. Na pytanie o sens malarstwa odpowiada: „Uwielbiam to fizyczne doświadczenie. Rytm poszczególnych gestów i procesualność. Malarstwo może nie być wiodącą dziedziną sztuki, ale bez wątpienia nigdy całkowicie nie zaniknie. To bardzo istotny aspekt ludzkiej działalności i wrażliwości.” Anish Kapoor znany jest z rzeźbiarskich instalacji, które pod pozorem abstrakcji diagnozują nasze emocje i stosunek do świata. Twórczość zmarłej dokładnie pół wieku temu Diane Arbus wydaje się nadal bardzo aktualna. Poprzez medium fotografii wyraża nasze lęki, ale też ciekawość i zadziwienie współczesnym światem. „Zdjęcie to sekret w sekrecie – mówi artystka – im więcej opowiada, tym mniej się wie”. Gerhard Richter to nestor sztuki niemieckiej, jeden z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Skupimy się na jego malarstwie figuratywnym, które pokazuje zatarte granice pomiędzy rzeczywistością, jej postrzeganiem i obrazowaniem w sztuce.

Zapraszamy!

6 kwietnia 2021 r. – Marlene Dumas. Po co w ogóle malować? (Magdalena Kąkolewska)

13 kwietnia 2021 r. – Anish Kapoor. Zwycięstwo nad materią (Przemysław Głowacki)

20 kwietnia 2021 r. – Diane Arbus. Sekret w sekrecie (Magdalena Kąkolewska)

27 kwietnia 2021 r. – Gerhard Richter. Rozmyta rzeczywistość (Przemysław Głowacki)

Spotkania odbywają się na platformie Zoom. Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu GoOUT.net). Możliwe jest również wykupienie promocyjnego karnetu na cały miesiąc.