Humor w sztuce

por. post We dwoje lepiej, online gorzej?

foto: Piotr Litwic

Ponury i zimny listopad wymaga tematu, który wywoła uśmiech na naszej twarzy. W ramach drugiego cyklu spotkań ‘Sztuka we dwoje’ zajmiemy się humorem. To idealny temat, aby przywołać przykłady ze sztuki dawnej, ale też całkiem niedawno powstałe dzieła. Sprawdzimy jak zmieniało się podejście do humoru. Przecież ma on różne oblicza – rubaszny śmiech, wyrafinowany dowcip, sarkazm, czarny humor. Te wszystkie jego odmiany przywołują nasz uśmiech, ale też prowokują do refleksji i głębszych przemyśleń. Na przykładzie malarstwa holenderskiego XVII wieku zastanowimy się, jaki był stosunek do śmiechu w przeszłości i jak ukazywano to zjawisko. Później zobaczymy jak motyw śmiechu rozwija się wraz z narodzinami nowoczesności i jak podchodzą do niego artyści współcześni. Jak głośno śmieje się publiczność? Czy dzieło sztuki można wyśmiać? Naszymi bohaterami będą też Giuseppe Arcimboldo i Jeff Koons. Słynny malarz okresu manieryzmu i „najdroższy artysta współczesny”. W przypadku tego pierwszego przyjrzymy się jego pomysłowym dziełom, ale też zastanowimy nad głębszych ich przesłaniem. Okazuje się też, że śladami Arcimbolda podążało wielu innych twórców. Śmiejąc się z prac Jeffa Koonsa zauważmy, że nie jest to pusty śmiech. Artysta wykorzystujący konwencję kiczu, namawia nas do refleksji nad współczesnym światem i jego powierzchownością, ale robi to z dużą dawką humoru.

Życzymy w listopadzie uśmiechu i liczymy, że nasze spotkania w tym pomogą!

 

Cykl spotkań online „Humor w sztuce” (listopad 2020 r.)
wtorki, godzina 19.00, ok. 75 minut

03.11 – Śmiech w malarstwie holenderskim (Przemysław Głowacki)

10.11 – Humor w sztuce nowoczesnej i współczesnej (Magdalena Kąkolewska)

17.11 – Śladami Arcimbolda (Przemysław Głowacki)

24.11 – Jeff Koons na poważnie (Magdalena Kąkolewska)

ZAPRASZAMY!

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilety w cenie 27 zł za jedno spotkanie. Cena zawiera VAT, płatność przelewem. Koszt pakietu zawierającego 4 wykłady wynosi 81 zł, co oznacza, że jeden wykład jest bezpłatny.

Fundacja Art Transfer ul. Kostrzewskiego 1
00-768 Warszawa

VOLKSWAGEN BANK numer rachunku: 51 2130 0004 2001 0611 2361 0001

Rejestracja na wykład odbywa się na www.arttransfer.pl/zgloszenia a w odpowiedzi prześlemy link do spotkania online na 60 minut przed startem wydarzenia. Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

foto: Piotr Litwic

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. Od 2016 roku jest jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.