Nowoczesne Niderlandy

foto: Piotr Litwic

Spotkania online „Nowoczesne Niderlandy” (maj 2021 r.) w ramach cyklu Sztuka we dwoje prowadzonego przez Magdalenę Kąkolewską i Przemysława Głowackiego.

wtorki, godzina 20.00, ok. 90 minut

Współczesna Holandia i Belgia to kraje, które artystycznie wywodzą się z jednego korzenia. Sztuka niderlandzka zadziwia już w XV wieku, a przeżywa swój rozkwit w XVII na terenie Holandii i Flandrii. We wtorkowe wieczory w maju chcemy przyjrzeć się wybranym zagadnieniom, które są nam czasowo bliższe. Przy okazji zastanowimy się, na ile możemy mówić o specyfice sztuki niderlandzkiej, niezależnie od okresu, w którym powstawała. Rozpoczniemy od Pieta Mondriana, jednego z czołowych twórców abstrakcji oraz holenderskiego neoplastycyzmu, wyjątkowego wkładu Holandii w panoramę awangardy XX wieku. Kolejnym bohaterem będzie Karel Appel, współzałożyciel międzynarodowego ugrupowania CoBrA, działającego po II wojnie światowej. Ze sztuki współczesnej wybraliśmy dwóch artystów. Holandię reprezentować będzie fotografik Erwin Olaf, który pomimo prowokującego charakteru swoich prac osiągnął wyżyny uznania w ojczyźnie. Na koniec pojedziemy do współczesnej Flandrii, aby zapoznać się z twórczością malarską Michaëla Borremansa.

4 maja – Mondrian i De Stijl. Czy awangarda może być holenderska? (Przemysław Głowacki)

11 maja – Karel Appel. Życie i śmierć na pustkowiach (Magdalena Kąkolewska)

18 maja – Erwin Olaf. Seks, reklama i rodzina królewska (Przemysław Głowacki)

25 maja – Michaël Borremans. Interpretacje prawdy (Magdalena Kąkolewska)

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu GoOUT.net). Możliwe jest również wykupienie promocyjnego karnetu na cały miesiąc. Spotkania odbywają się na platformie Zoom. 

dodatkowe ilustracje: