Zabawmy się!

por. post We dwoje lepiej, online gorzej?

foto: Piotr Litwic

Spotkania online „Zabawmy się!” (luty 2021 r.) w ramach cyklu Sztuka we dwoje.

wtorki, godzina 19.00, ok. 75 minut

W listopadzie na naszych spotkaniach rozmawialiśmy o śmiechu (por. post Humor w sztuce), w lutym zapraszamy do wspólnej zabawy. Tematem naszych wykładów będą gry i rozrywki. Według Johana Huizingi, twórcy pojęcia homo ludens („człowieka bawiącego się”), zabawa to jedno z podstawowych źródeł naszej kultury. My poszukamy jej przedstawień w sztuce. Które zabawy najchętniej były ukazywane przez artystów? Którzy słynni twórcy chętnie sięgali po taką tematykę? Czy rozrywki z przeszłości są nadal popularne? Czy w sztuce współczesnej często spotykamy motyw zabawy? Na naszych spotkaniach pojawią się prace taki artystów jak Pieter Bruegel starszy, Francisco Goya, twórców rokoka czy impresjonistów.

ZAPRASZAMY!

2.02 – Gry i zabawy sztuki (Magdalena Kąkolewska)

Johan Huizinga – autor pracy „Homo Ludens. Zabawa jako źródło kultury” wysuwa tezę, że kultura ludzka powstaje i rozwija się w zabawie i jako zabawa. Formuje wniosek, z którego wynika, że natura dała nam zabawę, aby poprzez radości i napięcia sprawiała nam przyjemność. Cóż stanowi esencję zabawy? Dlaczego niemowlę zaśmiewa się z radości? Dlaczego gracz zatraca się w swojej namiętności? Dlaczego walka zawodnicza doprowadza tłumy do szaleństwa? Odpowiedzią, która wysnuwa autor jest intensywność doznań. W scenach zabaw artyści pokazują nastrój rywalizacji, gry, napięcia, ale też beztroskie igraszki. Malarski świat zabawy pełen jest namiętności. Podziwiamy, jak wspaniałymi i wnikliwymi obserwatorami ludzkiej natury są artyści. Podczas pierwszego spotkania sprawdzimy jak artyści odpowiadają na pytanie w czym tkwi tajemnica zabawy.

9.02 – Grając przy stole (Przemysław Głowacki)

Na spotkaniu obejrzymy przykłady dzieł, w których pojawia się motyw gry przy stole. Popularność kart, kości, szachów i innych gier stworzyły obszerną ikonografię tego tematu w sztuce. Zazwyczaj mamy do czynienia z powtarzającą się kompozycją, która wykorzystywana była przez różnych artystów, inspirujących się dziełami swoich poprzedników. Dokładniej omówimy prace z kręgu Caravaggia oraz słynną serię „Grających w karty” Paula Cézanne’a. Sięgniemy też do malarstwa holenderskiego, obrazów braci Le Nain oraz najnowszych prac Davida Hockney’a.

por. galeria Grając w karty

16.02 – Rozrywki na świeżym powietrzu (Przemysław Głowacki)

„Malarze rozumieją i kochają naturę i uczą nas jak ją widzieć” Vincent van Gogh

Artyści są mistrzami w uchwyceniu ludzkich doświadczeń w wielu różnorodnych formach. Jak widzą nas w zabawach na świeżym powietrzu? Czy możemy przejrzeć się w lustrze naszej wyobraźni przyglądając się przedstawieniem wszelkiego rodzaju ludzkim aktywnościom w zabawach i grach w naturze? Plaże, lasy, łąki, zamarznięte jeziora – każdy plener był znakomitym pretekstem do pokazania jak możemy korzystać z natury bawiąc się. Przeniesiemy się na ślizgawki Pietera Bruegla, poznamy łyżwiarzy Hendrica Avercampa, zatańczymy z Bretonkami Paula Gaguina i zmęczeni odpoczniemy na huśtawce Fragonarda.

23.02 – Idziemy do cyrku (Przemysław Głowacki)

Chociaż geneza cyrku sięga czasów starożytnych oraz średniowiecza, to pierwsze przykłady instytucji w formie, którą obecnie znamy pojawiają się w XVIII wieku. Apogeum jego rozwoju przypada na przełom XIX i XX wieku. W tym czasie w sztuce miasto i jego rozrywki są popularnym tematem w sztuce, stąd też powszechność tego motywu m.in. w twórczości takich artystów Edgar Degas, Georges Seurat, Pablo Picasso czy Marc Chagall. Barwność i dynamika cyrku staje się atrakcyjną inspiracją dla twórców, którzy coraz częściej widzą w nim uniwersalną metaforę życia oraz sztuki.

 

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet w cenie 27 zł za jedno spotkanie na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu go GoOUT.net). Możliwe jest również wykupienie karnetu na wszystkie 4 spotkania, którego koszt wynosi 81 zł, co oznacza, że jeden wykład jest bezpłatny.

foto: Piotr Litwic

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. Od 2016 roku jest jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.