Od van Eycka do Ensora

Od van Eycka do Ensora

01-05.05.2019 r. (środa-niedziela)

wycieczka autokarowa

WARSZAWA – BRUGIA – OSTENDA – GANDAWA – BRUKSELA – TERVUREN – LIEGE – WARSZAWA

Mroźno i śnieżno za oknem, ale my zapowiadamy majowy weekend! Pojedziemy do kraju frytek, piwa, czekolady, koronek, komiksu, secesji i surrealizmu, czyli do Belgii. Przyjrzymy się sztuce w muzeach, znajdziemy czas na poranne i leniwe wieczorne spacery w Brugii i w Brukseli dzięki hotelom w centrum miast. Zajrzymy na wybrzeże Morza Północnego do Ostendy i do ‘zrewitalizowanego’ Muzeum Afryki w Tervuren. Wyprawę zakończymy w nieco tajemniczym Liege kosztując ‘boulets’. Zapewniamy, że belgijskimi specjałami poruszymy wszystkie zmysły. Zapraszamy na majową wyprawę do Belgii.

DZIEŃ 1 – ŚRODA – 1 MAJA

UWAGA! WYJAZD z WARSZAWY WE WTOREK 30 KWIETNIA – godzina 22.00

 • parking autobusowy w okolicy Pałacu Kultury
 • możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Poznania, Świecka (do ustalenia)
 • przejazd do Brugii z możliwym dłuższym postojem na zwiedzanie w trakcie dnia

DZIEŃ 2 – CZWARTEK – 2 MAJA’

 • BRUGIA

GROENINGEMUSEUM

Muzeum znane jest ze swoich arcydzieł malarstwa niderlandzkiego m.in. autorstwa Jana van Eyck’a (Madonna kanonika van der Paele oraz portret żony), Hugo van der Goesa (Zaśnięcie NMP), Rogiera van der Weydena, Petrusa Christusa, Gerarda Davida.

MUZEUM MEMLINGA i SINT-JANSHOSPITAAL (SZPITAL ŚW. JANA)

Znajduje się tu zbiór arcydzieł Hansa Memlinga, wśród nich malowany relikwiarz św. Urszuli.

ONZE-LIEVE-VROUWEKERK (KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY) 

Wkościele znajduje się nagrobek Marii Burgundzkiej i Karola Łysego, a najcenniejszym dziełem sztuki jest rzeźba Michała Anioła przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem.

 • OSTENDAA

KUNSTMUSEUM AAN ZEE

Założone w 2008 z połączenia innych muzeów, mieści się w modernistycznym budynku z 1947 roku, który pierwotnie służył jako galeria handlowa.

wystawa: „James Ensor. Sny macicy perłowej

Największa na świecie kolekcja prac artysty z Królewskiego Muzeum Sztuk Pieknych w Antwerpii, które obecnie jest w remoncie.

Nocleg w Brugii

DZIEŃ 3 – PIĄTEK – 3 MAJA

 • GANDAWA

KATEDRA ŚWIĘTEGO BAWONA (m.in. Ołtarz Baranka Mistycznego Huberta i Jana van Eycków)

Początki kościoła sięgają X wieku, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowom od XIV do XVI wieku. Jego największym skarbem jest arcydzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego – wielotablicowy obraz ołtarzowy powstały na początku XV wieku w warsztacie Jana i Huberta van Eycków.

MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH W GANDAWIE

W skład stałej kolekcji wchodzą prace Hieronymusa Boscha, Tintoretta, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Fransa Halsa, Auguste’a Rodina, Jamesa Ensora, Maxa Ernsta i Rene Magritte’a.

STEDELIJK MUSEUM VOOR ACTUELE KUNST (SMAK)

Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej dla chętnych.

 • BRUKSELA

MUZEUM VICTORA HORTY

Budynek powstał w 1898 roku. O Victorze Hortcie mówi się, że był prekursorem wprowadzenia stylu secesyjnego do architektury. Muzeum powstało w dawnym domu i atelier artysty. Wnętrze budynku jest niezwykle urokliwe, pełne charakterystycznych cech secesji. Od 1963 roku muzeum to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Do wyboru:
KRÓLEWSKIE MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH W BRUKSELI

Stała kolekcja obejmuje prace Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga, Hieronymusa Boscha, Lucasa Cranacha, Pietera Bruegela, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Jacoba Jordaensa, Jacques-Louis Davida oraz znaczący zbiór sztuki nowoczesnej.

Wystawa: „Wim Delvoye
Wystawa: „Portrety Fransa Halsa. Rodzinne spotkanie” (por. galeria Frans Hals. Rodzinne spotkanie)

lub
MUZEUM FIN-DE-SIÈCLE

Prace m.in. Jamesa Ensora, Fernanda Khnopffa, Victora Horty, Henry’ego van de Velde, Paula Gauguina, Auguste’a Rodina, Pierre’a Bonnarda, Emile’a Gallé, Alphonse’a Muchy.

lub
MUZEUM RENÉ MAGRITTE

Kolekcja ponad 200 prac René Magritte’a. Obok wielu słynnych obrazów można zobaczyć rysunki, rzeźby, fotografie i filmy autorstwa jednego z najważniejszych surrealistów.

BOZAR (CENTRUM SZTUK PIĘKYCH)

Wystawa: „Bernard van Orley. Bruksela i renesans
Wystawa: „Grafika czasów Bruegela

Kolacja, spacer.
Nocleg w centrum Brukseli

DZIEŃ 4 – SOBOTA – 4 MAJA

 • TERVUREN

AFRICA MUSEUM

Muzeum, którego zalążkiem były zbiory artefaktów zebranych na terenie Afryki Środkowej w koloniach podległych bezpośrednio królowi Belgów Leopoldowi II. Mieszczące się w specjalnie zbudowanych w dla zbiorów budynkach projektu Charles’a Girault właśnie otworzyło ponownie swoje drzwi po przebudowie i rewitalizacji wystaw oraz związanych z tym, często bardzo kontrowersyjnych dyskusjach o kolonialnej przeszłości Belgii.

Wystawa: „Unrivalled art

 • LIEGE

KATEDRA ŚW. PAWŁA ZE SKARBCEM

LA BOVERIE

Muzeum powstałe w 2016 roku – posiada w zbiorach dzieła wielu znanych artystów. Ingres, Monet, Pissarro, Picasso, Ensor, Laurencin, Léger, Arp, Magnelli, Bury, Debré, Hantaï, Gilbert & George.

Czas na kolację
Nocleg w Niemczech

DZIEŃ 5 – NIEDZIELA – 5 MAJA

BERLIN

Wystawa: „Mantegna i Bellini. Mistrzowie renesansu” (por. galeria Andrea Mantegna / Giovanni Bellini I)

 • powrót A2 do Warszawy przed północą
 • proponowane przystanki Świecko, okolice Poznania, okolice Łodzi, do ustalenia

UWAGA:
Planowane są postoje w czasie przejazdów – szczegóły wkrótce – nie wszystkie muzea podały jeszcze swój program na 2019 r.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Pytania i kwestie organizacyjne – kontakt@wyprawyz.pl

Świadczenia:
• opieka polskiego pilota w trakcie całego pobytu
• opieka merytoryczna historyka sztuki w trakcie pobytu
• wykłady w trakcie przejazdów
• przejazd autokarem (2 kierowców, opłaty drogowe)
• 4 noclegi w pokojach 2-osobowych w hotelach 3* w Belgii i w Niemczech
• oferowane przez hotele śniadania
• zestaw audioguide
• ubezpieczenie turystyczne – NW, KL

Opłaty dodatkowe:
– posiłki poza tymi ujętymi w programie
– opłaty za wstępy do zwiedzanych obiektów poza ujętymi w programie szczegółowym

Kwota za wstępy do muzeów jest w dużej mierze zależna od indywidualnego wyboru zwiedzanych obiektów. Przewidywany koszt wstępów do muzeów to ok. 100 euro.

Propozycja dla grupy 35-45 osób. Ostateczna cena zależy od liczby uczestników.

Przewidywana cena przy grupie 40-osobowej – 2520 PLN
Przewidywana cena przy grupie 30-osobowej – 2790 PLN

Dopłata do pokoju jednoosobowego – 790 PLN

Zapisy i informacje dodatkowe:
DEKLARACJE uczestnictwa mailowo prosimy wysłać na adres kontakt@wyprawyz.pl.
• W odpowiedzi na deklarację otrzymają Państwo maila z numerem rezerwacji, ankietę do wypełnienia, numerem konta do wpłaty zaliczki i terminem wpłaty zaliczki.
• Wysokość zaliczki to 900 PLN. Wpłacona zaliczka, w przypadku rezygnacji z wyjazdu, do chwili potwierdzenia grupy jest w całości zwracana na konto wpłacającego. Także w przypadku odwołania grupy z powodu małej liczby chętnych, zaliczka w całości jest zwracana na konto wpłacającego.
• PO WPŁACIE ZALICZKI z biura INVITATIO otrzymają Państwo UMOWĘ, informacje dotyczące ubezpieczenia i kosztów rezygnacji.
POTWIERDZENIE REALIZACJI wyjazdu zostanie wystałane mailem wraz z OSTATECZNĄ KWOTĄ ZALEŻNĄ OD LICZBY WPŁACONYCH ZALICZEK. Od daty mailowego potwierdzenia wyjazdu rezygnujący uczestnicy muszą liczyć się z kosztami rezygnacji.
• Wciągu 3 dni OD POTWIERDZENIA REALIZACJI mogą Państwo wykupić UBEZPIECZENIE od kosztów rezygnacji (np. w biurze INVITATIO).
POTWIERDZENIE grupy nastąpi najpóźniej 20 lutego 2019.
• Terminy wpłaty II raty ustalonej w zależności od wielkości grupy to 3 kwietnia 2019.
• BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.
• Po zebraniu grupy zapisujemy na listę rezerwową.

Oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl