Belgia 2014 (maj)

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

aktualizacja 12.04.2014
To już niestety potwierdzone 😦 musimy przenieść nasz wyjazd, do Belgii zapraszamy w późniejszym terminie. Szczegóły programu już wkrótce, a w nim m.in. wystawy malarstwa sieneńskiego oraz Rubensa.

Od Van Eycka do Magritte’a – artystyczne skarby Belgii
15-19 maja 2014 (czwartek-poniedziałek)
wycieczka autokarowa

Po wyprawach do Holandii i Paryża zapraszamy do belgijskich muzeów. Tym razem przyjrzymy się z bliska dziełom niderlandzkich mistrzów Van Eycka, Memlinga, Bruegel’a. Zajrzymy do domu Rubensa w Antwerpii i staniemy przed jego obrazami we wspaniałej katedrze. W Brukseli odwiedzimy Królewskie Muzea Sztuk Pięknych oraz odkryjemy dzieła słynnych belgijskich twórców – Victora Horty, Jamesa Ensora i Rene Magritte’a. To wszystko w scenerii zabytkowych starówek belgijskich miast. W drodze wprowadzające w tematykę wyjazdu wykłady, prezentacje i filmy.

15 maja – czwartek

wyjazd koło północy z Warszawy, przystanek w Grodzisku i na trasie przejazdu dla chętnych spoza Warszawy (do ustalenia), przejazd do Dusseldorfu, w autokarze przygotowanie do zwiedzania wystaw oraz muzeów w Belgii, wykłady o sztuce, pokazy filmów, nocleg w Niemczech

Museum Kunstpalast Düsseldorf
wystawa „Sztuka i alchemia” (250 dzieł od antyku do współczesności)
w stałej kolekcji m.in. ponad 4-metrowy obraz Rubensa „Wniebowzięcie NMP”

 

16 maja – piątek – Bruksela

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli (stała kolekcja m.in. Rogier van der Weyden, Hans Memling, Hieronymus Bosch, Lucas Cranach, Pieter Bruegel oraz kolekcja sztuki nowoczesnej)
wystawa „Pożądanie” (sztuka XIX i XX wieku m.in. Dalí i Delvaux)
wystawa „Rysunek i kolor” (rysunki z kolekcji muzeum)

Muzeum Fin-de-Siècle’u (otwarte 6 grudnia 2013 roku m.in. James Ensor, Fernand Khnopff, Victor Horta, Henry Van de Velde, Paul Gauguin, Auguste Rodin, Pierre Bonnard, Emile Gallé, Alphonse Mucha)

Muzeum Rene Magritte’a (największy na świecie zbiór prac belgijskiego mistrza surrealizmu)

Dom Victora Horty (okazja do poznania secesji w jej najciekawszych formach)

dla chętnych, do wyboru:
Muzeum Czekolady
Muzeum Piwa
BOZAR (wystawa Zurbarana – dla tych, którzy nie byli z nami w Paryżu – por. galeria Francisco de Zurbarán)
Musée d’Ixelles / Museum van Elsene
wystawa „Duane Hanson. Sculptures of the American dream” (najlepsze przykłady dzieł klasyka rzeźby hiperrealistycznej – por. galeria Mistrz hiperrealizmu)

spacer i czas wolny na obiadokolację na starym mieście, Atomium i przejazd do hotelu w Antwerpii

 

17 maja – sobota – Gandawa / Antwerpia

Katedra w Gandawie (Ołtarz Baranka Mistycznego braci van Eycków, Tryptyk Ukrzyżowania Hugo van der Goesa)

spacer po zabytkowym centrum Gandawy do zamku Gravensteen, siedziby hrabiów Flandrii

Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie (stała kolekcja – Bosch „Modlący się św. Hieronim” i „Chrystus niosący Krzyż” oraz m.in. Tintoretto, Rubens, van Dyck, Frans Hals, Corot, Courbet, Rodin, James Ensor, Kirchner, Kokoschka, Max Ernst, Magritte)
wystawa „Géricault. Fragments of Compassion” (jedna z najlepszych wystawa zorganizowanych w tym roku w Europie, poświęcona twórcy francuskiego romantyzmu – por. galeria Théodore Géricault. Życie i śmierć)

Katedra w Antwerpii
wystawa „Reunion. From Quentin Matsys to Peter Paul Rubens. Masterpieces from the Royal Museum Reunited in the Cathedral” (w związku z remontem Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii do katedry powróciły monumentalne ołtarze – wyjątkowa szansa na zobaczenie ich w oryginalnym usytuowaniu)

Dom Rubensa (wystawna rezydencja najsłynniejszego malarza baroku we Flandrii)

Museum Mayer van den Bergh (w zbiorach m.in. Pieter Bruegel „Dulle Griet” i „12 przysłów”)

czas wolny na obiadokolację, powrót do hotelu

 

18 maja – niedziela – Brugia

Groeninge Museum (arcydzieła malarstwa niderlandzkiego m.in. Jan van Eyck (Madonna kanonika van der Paele oraz portret żony), Hugo van der Goes (Zaśnięcie NMP), Rogier van der Weyden, Petrus Christus, Gerard David)

Onze-Lieve-Vrouwekerk (kościół NMP) – rzeźba Michała Anioła, nagrobek Marii Burgundzkiej i Karola Łysego

Sint-Janshospitaal (szpital św. Jana) – arcydzieła Hansa Memlinga (w tym malowany relikwiarz św. Urszuli)

Bazylika Krwi Świętej

Expo Picasso (m.in. Corot, Monet, Renoir, Degas, Toulouse-Lautrec, Chagall, Braque, Matisse, Miró i Picasso (100 prac artysty)

Museum-Gallery Xpo: Salvador Dali

spacer po jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast, na zakończenie dnia rejs po kanałach Brugii i czas wolny na obiadokolację, degustację miejscowego piwa, wyjazd z Brugii w godzinach wieczornych, podróż nocą do Polski (dla obniżenia kosztów)

 

19 maja – poniedziałek

powrót do Warszawy w godzinach popołudniowych

 

Organizatorzy:

(przy udziale Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim oraz Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży)

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

 

2 thoughts on “Belgia 2014 (maj)”

  1. Przemku, ktoś musi zostać, żeby zorganizować Noc Muzeów 🙂 Po powrocie opowiedz nam, co działo się z tej okazji w Gandawie i Antwerpii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.