Bosch bez końca

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Ze względu na brak grupy minimalnej potrzebnej do zrealizowania wyjazdu wyprawa została odwolana.

Bosch bez końca – Niemcy 2016

wystawy w Niemczech pod choinkę

wycieczka autokarowa bez przejazdów nocnych

14 grudnia – 18 grudnia 2016 r. (środa – niedziela)

Trasa: Warszawa – Norymberga – Karlsruhe – Stuttgart – Mannheim – Frankfurt – Dusseldorf -– Wuppertal – Bielefeld – Berlin – Warszawa

W roku 2016 przypada 500-lecie śmierci Hieronima Boscha. Z tej okazji odbyły się dwie wielkie wystawy w Holandii i Hiszpanii, na które udało się nam wspólnie wybrać. Ostatnim akcentem obchodów rocznicy jest wystawa zorganizowana w Berlinie. Obok niej chcemy odwiedzić najciekawsze wystawy w Niemczech oraz dotrzeć do muzeów, w których jeszcze nie byliśmy. Po raz pierwszy zawitamy do Norymbergi, Karlsruhe, Mannheim i Bielefeld. W Wuppertalu czekają na nas Edgar Degas oraz Auguste Rodin, w Stuttgarcie wystawa Francisa Bacona. A w świąteczny nastrój wprawią nas słynne niemieckie jarmarki przygotowywane specjalnie o tej porze roku.

 

Dzień 1 – środa – 14 grudnia 2016

 • wyjazd z Warszawy o godzinie 5.30 rano , parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury
 • możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Wrocławia (do ustalenia)

NORYMBERGA

 • Germanisches Nationalmuseum (Niemieckie Muzeum Narodowe)

Wystawa zorganizowana z okazji 700-lecia śmierci jednego z najważniejszych władców średniowiecznej Europy. 140 różnorodnych obiektów, takich jak obrazy i iluminacje, rzeźby, rzemiosło artystyczne, dokumenty, monety i broń daje możliwość rzadkiego poznania historii i kultury XIV stulecia. Wystawa latem prezentowana była w Pradze.

 

Dzień 2 – czwartek – 15 grudnia 2016

 • spacer po Norymberdze

KARLSRUHE

 • Centrum Sztuki i Mediów (ZKM)

Próba ujęcia zjawisk artystycznych obecnych na Starym Kontynencie po II wojnie światowej z włączeniem państw Europy środkowo-wschodniej. Jednym z organizatorów wystawy jest Muzeum im. Puszkina, dzięki czemu część z prezentowanych dzieł pochodzi z muzeów rosyjskich. Wystawa pokazywana była już w Brukseli, wiosną zaprezentowana zostanie w Moskwie.

 • Staatliche Kunsthalle Karlsruhe

 

STUTTGART

 • Staatsgalerie Stuttgart

40 obrazów oraz rzadko oglądane prace na papierze składają się na wystawę pokazującą w nowym ujęciu twórczość Francisa Bacona. Malarz był jednym z najoryginalniejszych twórców po II wojnie światowej, łącząc w swoim malarstwie figurację z silnym ładunkiem ekspresji. Wystawa przygotowana została z galerią Tate, a cześć pokazywanych dzieł pochodzi z kolekcji prywatnych.

 • wystawa „Cień Rembrandta. Anglia i grafika

 

Dzień 3 – piątek – 16 grudnia 2016

MANNHEIM 

 • Reiss-Engelhorn-Museen – Museum Zeughaus C5
 • Wystawa „Barok. Nic tylko iluzja?” (por. galeria Iluzje baroku)

 

FRANKFURT NAD MENEM

 • Städel Museum
 • wystawa „Bitwa płci. Od Franza von Stucka do Fridy Kahlo

Wystawa pokazuje motyw kobiety i mężczyzny oraz ich wzajemnych relacji w sztuce od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Wśród 140 zgromadzonych prac znalazły się obrazy, rzeźby, rysunki, filmy i fotografie autorstwa takich artystów jak Gustave Moreau, Édouard Manet, Edvard Munch, Gustav Klimt i Meret Oppenheim.

 • spacer po Frankfurcie
 • Schirn Kunsthalle
 • wystawa „Giacometti/Nauman

 

Dzień 4 – sobota – 17 grudnia 2016

WUPPERTAL

 • Von der Heydt-Museum
 • wystawa „Degas & Rodin. Giganci nowoczesności

Wystawa porównująca twórczość dwóch wielkich artystów końca XIX wieku, których sztuka zapowiadała radykalne zmiany następnego stulecia. Obaj byli świetnymi rysownika oraz zajmowali się rzeźbą, zainteresowani byli ludzkim ciałem i ukazaniem go w różnych pozach i ruchu, a przede wszystkim interesowało ich pokazanie wewnętrznych emocji. Jedna z najciekawszych wystaw w Europie w tym sezonie.

 

DUSSELDORF 

 • Museum Kunstpalast
 • wystawa „Za zasłoną. Ukrywanie i objawianie od renesansu. Od Tycjana do Christo
 • wystawa „Lyonel Feininger – Forma, przestrzeń, kolor

 

BIELEFELD 

 • Kunsthalle
 • wystawa „Tworząc formę i kolor. Hans Hofmann

Hans Hofmann urodził się w Niemczech i emigrował do Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku przenosząc tam znajomość dokonań awangardy europejskiej. Historycy sztuki w ostatnich latach docenili jego wyjątkowy wpływ na rodzący się wtedy abstrakcyjny ekspresjonizm i takich artystów jak Jackson Pollock oraz Mark Rorhko.

 

Dzień 5 – niedziela – 18 grudnia

BERLIN

 • Gemäldegalerie / Kulturforum
 • wystawa „Hieronim Bosch i świat jego obrazów w XVI i XVII wieku

Tegoroczne wystawy w Den Bosch oraz w Madrycie zbierały maksymalną liczbę dzieł malarskich przypisywanych samemu Boschowi, wystawa berlińska skupi się na innych aspektach twórczości niderlandzkiego mistrza. Przedstawi popularność jego sztuki i rozprzestrzenianie się jego motywów wśród innych artystów. Obok namalowanego przez samego Boscha św. Jana na Patmos ze zbiorów berlińskich zaprezentowane zostaną pochodzące z epoki kopie jego dzieł m.in. Ołtarza Sądu Ostatecznego autorstwa Łukasza Cranacha Starszego. Po raz pierwszy od 150 lat zostanie pokazana po konserwacji mniejsza wersja tryptyku „Kuszenie św. Antoniego”. W Berlinie znajduje się też ponad połowa znanych rysunków Hieronima Boscha. Zostaną one pokazane wszystkie w czasie trwania wystawa (ze względów konserwatorskich w systemie rotacyjnym).

 • wystawa „Kolekcja z Teheranu. Teherańskie Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie

Wyjątkowa okazja obejrzenia arcydzieł sztuki nowoczesnej zgromadzonych w Iranie przed Rewolucją Muzułmańską 1979 roku. Prace z kolekcji, która zaliczana jest do największych tego typów zbiorów poza Europą i Stanami Zjednoczonymi, są bardzo rzadko pokazywane. Obok najwyższej klasy dzieł takich artystów jak Jackson Pollock, Mark Rothko i Francis Bacon będzie można zobaczyć prace artystów irańskich z lat 60. i 70. zainspirowanych zachodnimi kierunkami w sztuce.

 

 • Martin-Gropius-Bau
 • wystawa „Pina Bausch i Tanztheater
 • wystawa „Brytyjskie spojrzenie: Niemcy – wspomnienia narodu

Wystawa została przygotowana przez British Museum, gdzie wcześniej była prezentowana. Obejmuje 1000 lat dziejów Niemiec pokazanych poprzez najciekawsze obiekty historyczne i dzieła sztuki ze zbiorów niemieckich i brytyjskich. Wystawie towarzyszy książka autorstwa Neila MacGregora.

 • w odległości spacerowej od Kulturforum znajduje się Plac Poczdamski (z centrum handlowym), Pomnik Pomordowanym Żydom Europy, Brama Brandenburska, Reichstag oraz Muzeum Bauchausu
 • możliwość zwiedzania innych muzeów oraz wystaw w czasie wolnym (por. post Wystawy w Berlinie 2016)
 • przyjazd do Polski w okolicach godziny 23. 00

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku ‚Wyprawy ze sztuką’.

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Hieronymus Bosch St John on Patmos ca 1490 95 Staatlichen Museen zu Berlin