Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.
Noworoczna Holandia
1-6 stycznia 2020 r.
wycieczka autokarowa
WARSZAWA – OTTERLO – HAGA – AMSTERDAM – AMSTELVEEN – LEJDA – DELFT – ’S-HERTOGENBOSCH – POCZDAM – BERLIN – WARSZAWA
Po raz drugi chcielibyśmy rozpocząć rok na Wyprawie ze sztuką. Proponujemy, noworocznie, powtórkę Holandii, ale zapraszamy do miejsc, w których jeszcze wspólnie nigdy nie byliśmy. Pierwszy raz pojedziemy do Lejdy, gdzie właśnie po remoncie otworzyło się Museum De Lakenhal, a w nim obejrzymy jedną z najważniejszych wystaw Roku Rembrandta poświęconą wczesnej twórczości Mistrza. Po raz pierwszy wybierzemy się też do Muzeum Cobry, gdzie będzie czekać na nas sztuka meksykańska. Zajrzymy do ’s-Hertogenbosch (miasta Hieronima Boscha), gdzie obejrzymy wystawę van Gogha, oraz do Delft, które kojarzymy z Johannesem Vermeerem, i obejrzymy tam wystawę arcydzieł współczesnego mu Pietera de Hoocha. Nie zabraknie oczywiście żelaznych punktów każdego holenderskiego programu – Hagi i Amsterdamu. W Rijksmuseum, z okazji 200-lecia muzeum Prado w Madrycie, przygotowano specjalną wystawę porównującą sztukę hiszpańską i holenderską XVII wieku z uwzględnieniem arcydzieł Rembrandta i Velázqueza. W Amsterdamie czeka na nas wystawa ulubionego malarza van Gogha – słynnego realisty francuskiego Jean-François Milleta, a w Hadze monografia jednego z najzdolniejszych uczniów Rembrandta – Nicolaesa Maesa (wystawa będzie później pokazywana w Galerii Narodowej w Londynie). Największe muzeum Hagi zmienia swoją nazwę na łatwiejszą i z tej okazji organizuje wielki pokaz później twórczości Claude’a Moneta. W holenderskim nastroju pozostaniemy jeszcze w Poczdamie, dzięki wyjątkowej wystawie martwych natur van Gogha. Zwieńczeniem naszej wyprawy będzie najważniejsza wystawa Roku Bauhausu w Berlinie. To tylko krótki wstęp do, jak zwykle, niepowtarzalnego programu, pełnego niepowtarzalnych wrażeń. Czy można lepiej rozpocząć Nowy Rok?
DZIEŃ 1 – ŚRODA – 1 STYCZNIA
- godzina 12.00 wyjazd z Warszawy (parking autobusowy przy Pałacu Kultury)
- możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Poznania lub Świecka (do ustalenia)
- przejazd do hotelu w okolicy Hanoweru
DZIEŃ 2 – CZWARTEK – 2 STYCZNIA
OTTERLO
Kröller-Müller Museum
Znakomite muzeumz bogatym zbiorem sztuki nowoczesnej w rozległym ogrodzie na terenie holenderskiego parku narodowego De Hoge Veluwe. W nowoczesnym budynku m.in. kolekcja dzieł van Gogha (druga na świecie pod względem wielkości).
- wystawa „Les Parisiens. Caricatures by Honoré Daumier„
- wystawa: „Drawn from Life. Works on Paper 1850-1950„
DELFT
Miasto niekiedy nazywane „małym Amsterdamem”, jego historia mocno odcisnęła swój ślad w dziejach Holandii, a podziemne krypty Nieuwe Kerk są nekropolią holenderskiej rodziny królewskiej. Miasto znane z piwowarstwa, porcelany, malowniczej starówki i oczywiście muzeów.
Museum Prinsenhof Delft
- wystawa „Pieter de Hooch in Delft: From the Shadow of Vermeer” (por. galeria Pieter de Hooch i Delft I oraz galeria Pieter de Hooch i Delft II)
HAGA
Mauritshuis
Muzeum mieszczące Królewską Galerię Malarstwa, w zbiorach znajduje się m.in. „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta oraz 3 obrazy Vermeera – w tym „Dziewczyna z perłą”.
- wystawa „Nicolaes Maes. Rembrandt’s Versatile Pupil” (por. galeria Nicolaes Maes w Mauritshuis)
- nocleg w Hadze
DZIEŃ 3 – PIĄTEK – 3 STYCZNIA
AMSTERDAM
Zimą, miasto w nieco melancholijnym nastroju zachwyca spokojem uliczek, architekturą widoczną zza gałęzi i wyrafinowanym oświetleniem. To także doskonały czas, by bez tłoku zwiedzać pełne skarbów muzea.
Rijksmuseum
- wystawa „Rembrandt – Velázquez: Dutch and Spanish Masters” (por. galeria Rembrandt / Velázquez w Rijksmuseum oraz Holandia / Hiszpania XVII wieku I)
AMSTELVEEN (dla chętnych)
Cobra Museum of Modern Art
- wystawa „Intense Mexico: Politics, identity, sex and dead” (por. galeria Meksyk w Amstelveen)
Hermitage Amsterdam
- wystawa „Jewels!” (por. galeria Klejnoty z Ermitażu)
- wystawa „Portrait Gallery of the Golden Age” (por. galeria Złoty wiek portretu zbiorowego I)
Dom Rembrandta
Zrekonstruowane wnętrza kamienicy Rembrandta nie tylko pozwalają przenieść się do czasów mistrza sztuki XVII wieku, dają też pojęcie o wyglądzie jego pracowni oraz kolekcji dzieł sztuki, którymi były wypełnione.
- wystawa „Rembrandt Laboratory. Rembrandt’s Technique Unravelled„
Van Gogh Museum
Największy na świecie zbiór prac holenderskiego malarza, rysownika i grafika.
- wystawa „Jean-François Millet: Sowing the Seeds of Modern Art” (por. galeria Jean-François Millet i nowoczesność I)
Stedelijk Museum
- wystawa „Chagall, Picasso, Mondrian and Others. Migrant Artists in Paris” (por. galeria Emigracja artystyczna w Paryżu I)
- wystawa „Colorful Japan. 226 Posters from the Collection”
- wystawa „Hybrid Sculpture. Contemporary Sculpture from the Collection of the Stedelijk Museum” (por. galeria Rzeźba współczesna ze Stedelijk Museum Amsterdam I)
nocleg w Hadze
DZIEŃ 4 – SOBOTA – 4 STYCZNIA
LEJDA
Lejda (holenderskie Leiden) to od wielu wieków, dzięki najstarszemu uniwersytetowi w Niderlandach, miasto tętniące życiem. Spacer jego ulicami to podróż wokół historycznych budynków wplecionych pomiędzy mosty i kanały. Właśnie tutaj przyszedł na świat i mieszkał do 26 roku życia Rembrandt Harmenszoon van Rijn.
Museum De Lakenhal
- wystawa „Young Rembrandt. Rising Star” (por. galeria Wczesny Rembrandt w Lejdzie, galeria Młody Rembrandt I, galeria Młody Rembrandt II, galeria Młody Rembrandt III)
Rijksmuseum Boerhaave (do wyboru) (por. video Leiden anatomical theatre reconstruction)
Rijksmuseum van Oudheden (do wyboru)
HAGA
Kunstmuseum Den Haag (wcześniej Gemeentemuseum Den Haag)
Muzeum posiada liczącą się kolekcję dzieł z XIX i XX wieku m.in. prace Edgara Degas’a, Claude’a Moneta, Pabla Picassa oraz największą na świecie kolekcję prac Pieta Mondriana. Znane jest ze swoich zbiorów sztuki dekoracyjnej i designu.
- wystawa „Monet. The Garden Paintings” (por. galeria Claude Monet. Obrazy z ogrodu I, galeria Claude Monet. Obrazy z ogrodu II oraz galeria Claude Monet. Obrazy z ogrodu III)
- wystawa „Let’s Dance! Fashion in Dance. From Tutus to Sneakers”
- wystawa „The Lavino Collection: Showcase of Dutch Delftware„
nocleg w Hadze
DZIEŃ 5 – NIEDZIELA – 5 STYCZNIA
Museum Beelden aan Zee (por. video Museum Beelden aan Zee)
- wystawa „Niki de Saint Phalle by the Sea” (por. galeria Niki de Saint Phalle w Museum Beelden aan Zee)
WASSENAAR
Voorlinden Museum & Gardens
- wystawa „Louise Bourgeois: To Unravel a Torment” (por. galeria Louise Bourgeois w Muzeum Voorlinden I)
’S-HERTOGENBOSCH
Noordbrabants Museum
- wystawa „Van Gogh’s Inner Circle. Friends, Family, Models” (por. galeria Vincent van Gogh. Rodzina i przyjaciele I)
Design Museum Den Bosch
- wystawa „Design of the Third Reich„
nocleg w okolicy Hanoweru
DZIEŃ 6 – PONIEDZIAŁEK – 6 STYCZNIA
POCZDAM
Museum Barberini
- wystawa „Van Gogh. Stillleben” (por. galeria Vincent van Gogh. Martwe natury I oraz galeria Vincent van Gogh. Martwe natury II)
BERLIN
Berlinische Galerie
- wystawa „Original Bauhaus. The Centenary Exhibition” (por. galeria Bauhaus. Wystawa jubileuszowa I)
- około 15.30 wyjazd z Berlina
- przejazd autostradą A2 do Warszawy
- proponowane przystanki: Świecko, okolice Poznania, okolice Łodzi (do ustalenia)
- powrót przed 24.00
Pytania i kwestie organizacyjne – Monika Wałkowska – kontakt@wyprawyz.pl
Organizatorzy:
Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.
Wyprawę realizujemy z biurem podróży Traveliko.
Przy wsparciu:
Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com
Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl
Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl