Noworoczna Holandia

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.

Noworoczna Holandia

1-6 stycznia 2020 r.

wycieczka autokarowa

WARSZAWA – OTTERLO – HAGA – AMSTERDAM – AMSTELVEEN – LEJDA – DELFT – ’S-HERTOGENBOSCH – POCZDAM – BERLIN – WARSZAWA

Po raz drugi chcielibyśmy rozpocząć rok na Wyprawie ze sztuką. Proponujemy, noworocznie, powtórkę Holandii, ale zapraszamy do miejsc, w których jeszcze wspólnie nigdy nie byliśmy. Pierwszy raz pojedziemy do Lejdy, gdzie właśnie po remoncie otworzyło się Museum De Lakenhal, a w nim obejrzymy jedną z najważniejszych wystaw Roku Rembrandta poświęconą wczesnej twórczości Mistrza. Po raz pierwszy wybierzemy się też do Muzeum Cobry, gdzie będzie czekać na nas sztuka meksykańska. Zajrzymy do ’s-Hertogenbosch (miasta Hieronima Boscha), gdzie obejrzymy wystawę van Gogha, oraz do Delft, które kojarzymy z Johannesem Vermeerem, i obejrzymy tam wystawę arcydzieł współczesnego mu Pietera de Hoocha. Nie zabraknie oczywiście żelaznych punktów każdego holenderskiego programu – Hagi i Amsterdamu. W Rijksmuseum, z okazji 200-lecia muzeum Prado w Madrycie, przygotowano specjalną wystawę porównującą sztukę hiszpańską i holenderską XVII wieku z uwzględnieniem arcydzieł Rembrandta i Velázqueza. W Amsterdamie czeka na nas wystawa ulubionego malarza van Gogha – słynnego realisty francuskiego Jean-François Milleta, a w Hadze monografia jednego z najzdolniejszych uczniów Rembrandta – Nicolaesa Maesa (wystawa będzie później pokazywana w Galerii Narodowej w Londynie). Największe muzeum Hagi zmienia swoją nazwę na łatwiejszą i z tej okazji organizuje wielki pokaz później twórczości Claude’a Moneta. W holenderskim nastroju pozostaniemy jeszcze w Poczdamie, dzięki wyjątkowej wystawie martwych natur van Gogha. Zwieńczeniem naszej wyprawy będzie najważniejsza wystawa Roku Bauhausu w Berlinie. To tylko krótki wstęp do, jak zwykle, niepowtarzalnego programu, pełnego niepowtarzalnych wrażeń. Czy można lepiej rozpocząć Nowy Rok?

DZIEŃ 1 – ŚRODA – 1 STYCZNIA

 • godzina 12.00 wyjazd z Warszawy (parking autobusowy przy Pałacu Kultury)
 • możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Poznania lub Świecka (do ustalenia)
 • przejazd do hotelu w okolicy Hanoweru

DZIEŃ 2 – CZWARTEK – 2 STYCZNIA

OTTERLO

Kröller-Müller Museum

Znakomite muzeumz bogatym zbiorem sztuki nowoczesnej w rozległym ogrodzie na terenie holenderskiego parku narodowego De Hoge Veluwe. W nowoczesnym budynku m.in. kolekcja dzieł van Gogha (druga na świecie pod względem wielkości).

 • wystawa „Les Parisiens. Caricatures by Honoré Daumier
 • wystawa: „Drawn from Life. Works on Paper 1850-1950

DELFT

Miasto niekiedy nazywane „małym Amsterdamem”, jego historia mocno odcisnęła swój ślad w dziejach Holandii, a podziemne krypty Nieuwe Kerk są nekropolią holenderskiej rodziny królewskiej. Miasto znane z piwowarstwa, porcelany, malowniczej starówki i oczywiście muzeów.

Museum Prinsenhof Delft

HAGA

Mauritshuis

Muzeum mieszczące Królewską Galerię Malarstwa, w zbiorach znajduje się m.in. „Lekcja anatomii doktora Tulpa” Rembrandta oraz 3 obrazy Vermeera – w tym „Dziewczyna z perłą”.

 • nocleg w Hadze

DZIEŃ 3 – PIĄTEK – 3 STYCZNIA

AMSTERDAM

Zimą, miasto w nieco melancholijnym nastroju zachwyca spokojem uliczek, architekturą widoczną zza gałęzi i wyrafinowanym oświetleniem. To także doskonały czas, by bez tłoku zwiedzać pełne skarbów muzea.

Rijksmuseum

AMSTELVEEN (dla chętnych)

Cobra Museum of Modern Art

 • wystawa „Intense Mexico: Politics, identity, sex and dead” (por. galeria Meksyk w Amstelveen)

Hermitage Amsterdam

Dom Rembrandta

Zrekonstruowane wnętrza kamienicy Rembrandta nie tylko pozwalają przenieść się do czasów mistrza sztuki XVII wieku, dają też pojęcie o wyglądzie jego pracowni oraz kolekcji dzieł sztuki, którymi były wypełnione.

 • wystawa „Rembrandt Laboratory. Rembrandt’s Technique Unravelled

Van Gogh Museum

Największy na świecie zbiór prac holenderskiego malarza, rysownika i grafika.

Stedelijk Museum

 

nocleg w Hadze

DZIEŃ 4 – SOBOTA – 4 STYCZNIA

LEJDA

Lejda (holenderskie Leiden) to od wielu wieków, dzięki najstarszemu uniwersytetowi w Niderlandach, miasto tętniące życiem. Spacer jego ulicami to podróż wokół historycznych budynków wplecionych pomiędzy mosty i kanały. Właśnie tutaj przyszedł na świat i mieszkał do 26 roku życia Rembrandt Harmenszoon van Rijn.

Museum De Lakenhal

Rijksmuseum Boerhaave (do wyboru) (por. video Leiden anatomical theatre reconstruction)

Rijksmuseum van Oudheden (do wyboru)

HAGA

Kunstmuseum Den Haag (wcześniej Gemeentemuseum Den Haag)

Muzeum posiada liczącą się kolekcję dzieł z XIX i XX wieku m.in. prace Edgara Degas’a, Claude’a Moneta, Pabla Picassa oraz największą na świecie kolekcję prac Pieta Mondriana. Znane jest ze swoich zbiorów sztuki dekoracyjnej i designu.

 • wystawa „Let’s Dance! Fashion in Dance. From Tutus to Sneakers
 • wystawa „The Lavino Collection: Showcase of Dutch Delftware

nocleg w Hadze

DZIEŃ 5 – NIEDZIELA – 5 STYCZNIA

Museum Beelden aan Zee (por. video Museum Beelden aan Zee)

WASSENAAR

Voorlinden Museum & Gardens

’S-HERTOGENBOSCH

Noordbrabants Museum

Design Museum Den Bosch

 • wystawa „Design of the Third Reich

nocleg w okolicy Hanoweru

DZIEŃ 6 – PONIEDZIAŁEK – 6 STYCZNIA

POCZDAM

Museum Barberini

BERLIN

Berlinische Galerie

 • około 15.30 wyjazd z Berlina
 • przejazd autostradą A2 do Warszawy
 • proponowane przystanki: Świecko, okolice Poznania, okolice Łodzi (do ustalenia)
 • powrót przed 24.00

 

Pytania i kwestie organizacyjne – Monika Wałkowska – kontakt@wyprawyz.pl

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę realizujemy z biurem podróży Traveliko.

Przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl