Impresjoniści w Normandii

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Impresjoniści w Normandii
Francja 2016

HAMBURG – ROUEN – ÉTRETAT – HAWR – HONFLEUR – TROUVILLE – BAYEUX – MONT-SAINT-MICHEL – CAEN – GIVERNY – WERSAL – PARYŻ – BERLIN

25 czerwca – 2 lipca 2016 r. (sobota-sobota) wycieczka autokarowa

UWAGA! Wyjazd z Warszawy w piątek 24 czerwca 2016 o godz. 22.00

Normandia… w pełni słońca lub w strugach letniego deszczu, ale dla nas przede wszystkim w rozedrganych kolorach impresjonistycznych arcydzieł. Wspólnie poszukamy miejsc, które urzekły artystów w Étretat, Dauville i Hawrze. Następnie przez Caen i Bayeux dotrzemy do Mont-Saint-Michel. W Rouen odkryjemy architektoniczne, a w ogrodach w Giverny przyrodnicze inspiracje Claude’a Moneta. Na zakończenie wyprawy Paryż i Berlin uraczą nas wspaniałymi wystawami i muzeam. To będzie prawdziwa uczta dla miłośników impresjonizmu, ale gorąco zapraszamy wszystkich Miłośników Sztuki. Wykłady, prezentacje i filmy w trakcie przejazdów pomogą Państwu lepiej odebrać zaproponowane przez nas wystawy.

 

Dzień 1 – sobota – 25 czerwca

 • wyjazd z Warszawy w piątek 24 czerwca 2016 o godz. 22.00
 • miejsce – parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury i Nauki
 • przystanki na trasie przejazdu – do ustalenia – proponowane okolice Łodzi, Poznania, Świecka)

HAMBURG

Hamburger Kunsthalle

wystawa „Manet. Malując spojrzenie” (por. galeria Manet. Spojrzenie w nowoczesność I oraz galeria Manet. Spojrzenie w nowoczesność II)

Édouard Manet to jeden z najbardziej rewolucyjnych malarzy XIX wieku, jego obrazy wzbudzały kontrowersje i skandale, stały się też inspiracją dla jego następców. Wiernymi wielbicielami jego twórczości byli impresjoniści. Na wystawie, obok słynnej „Nany” ze zbiorów hamburskich, będzie można zobaczyć m.in. „Śniadanie w pracowni” z Monachium, „Balkon” z Paryża oraz „Filozofa” z Chicago.

Bucerius Kunstforum (dla chętnych w czasie wolnym)
wystawa „Świat do góry nogami. Stulecie Hieronima Boscha” (por. galeria Graficzna tradycja Hieronima Boscha)

Prezentacja przygotowana we współpracy z Kupferstich-Kabinett w Dreźnie skupia się na graficznym trwaniu tradycji Hieronima Boscha m.in. w twórczości Petera Bruegela Starszego.

 • nocleg w Niemczech

 

Dzień 2 – niedziela – 26 czerwca

ROUEN

Musée des Beaux-Arts de Rouen 

wystawa „Manet, Renoir, Monet, Morisot… sceny z życia impresjonistów” (por. galeria Sceny z życia impresjonistów I oraz galeria Sceny z życia impresjonistów II)

Impresjonizm kojarzy się przede wszystkim z malarstwem pejzażowym, jednak portret – często o charakterze rodzajowym – zajmował równie ważne mejsce w twórczości jego przedstawicieli. Artyści chętnie pokazywali najbliższe otoczenie, swoich przyjaciół i rodzinę. Wystawa, uzupełniona o fotografie, rysunki i przykłady korespondencji, będzie okazją do poznania bardziej intymnej strony tego malarskiego środowiska.

Katedra w Rouen – jej gotycka fasada znana jest z cyklu obrazów Claude’a Moneta

 • dla chętnych wieczorny spacer po mieście
 • pokaz ‚światło i dzwięk’ na fasadzie katedry
 • nocleg w Rouen

 

Dzień 3 – poniedziałek – 27 czerwca

ÉTRETAT

Miejscowość słynąca z dwóch klifów: Falaise d’Amont i Falaise d’Aval. Niezwykły urok tego miejsca sprawił, że Étretat było inspiracją dla wielu artystów. Tworzyli tu m.in. Claude Monet, Eugène Boudin, Guy de Maupassant i Victor Hugo. (por. video Étretat, Normandy)

HAWR

Zniszczone w trakcie II wojny światowej centrum miasta zostało odbudowane w latach 1945–1964 według planu opracowanego przez zespół pod kierunkiem architekta Auguste’a Perreta. Wyróżnia się spośród innych tego typu realizacji wyjątkową spójnością i integralnością. Został wpisany w 2005 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Musée d’art moderne André Malraux

Musée d’art moderne André Malraux MuMa Le Havre Eugène Boudin l'atelier de la lumière museum etrance

wystawa „Eugène Boudin. Pracownia w świetle” (por. galeria Eugène Boudin. Malując światło I)

Wielka retrospektywa prekursora impresjonizmu prezentująca blisko 150 obrazów oraz rysunki. Szczególną atrakcją wystawy będzie bardzo wiele prac z kolekcji prywatnych z całego świata.

 

HONFLEUR

Malowniczy port rybacki i handlowy na lewym brzegu ujścia Sekwany. Najstarszą część miasta stanowią: Vieux Bassin z XVII w. – obecnie przystań jachtowa, nabrzeża Sainte-Catherine i Saint-Étienne, drewniany kościół Sainte-Catherine z wolno stojącą dzwonnicą.

TROUVILLE

 • nocleg w Rouen

 

Dzień 4 – wtorek – 28 czerwca

BAYEUX

W tutejszym muzeum znajduje się jeden z najsłynniejszych zabytków średniowiecza – Tkanina z Bayeux. W zbiorach znajdują się tez prace Phillipe’a de Champaigne, François Bouchera, Gustave’a Caillebotte’a, Eugène’a Boudina i Keesa Van Dongen (por. galeria Musée d’art et d’histoire Baron Gérard w Bayeux I)

MONT-SAINT-MICHEL

Stanowi jeden z najbardziej ujmujących widoków we Francji, a także jest symbolem Normandii. Zwiedzanie miasteczka i słynnego gotyckiego klasztoru położonego na szczycie skalistej wyspy, która połączona jest ze stałym lądem tylko wąską groblą. Wyspę otaczają mury obronne. Spacer po Grande Rue, Wielkimi Schodami do bram opactwa. Zwiedzanie klasztoru wpisanego na listę UNESCO. (por. video Mont-Saint-Michel)

 • nocleg w Caen

 

Dzień 5 – środa – 29 czerwca

CAEN

Spacer po mieście m.in. kościół Saint-Étienne (por. video Abbey of Saint-Étienne (Abbaye aux Hommes), Caen) i kościół La Trinité, zamek Wilhelma Zdobywcy.

Musée des Beaux-Arts de Caen

wystawa „Frits Thaulow – pejzażysta z natury”

Pierwsza duża retrospektywa przywódcy norweskich malarzy działających w Paryżu w okresie impresjonizmu i postimpresjonizmu, kuzyna Edvarda Muncha i szwagra Paula Gauguina.

GIVERNY

Musée des Impressionnismes
wystawa „Caillebotte – malarz i ogrodnik” (por. galeria Gustave Caillebotte w Giverny, galeria Gustave Caillebotte. Malarz i ogrodnik I)

Gustave Caillebotte był jedną z najważniejszych postaci w gronie impresjonistów, często wspomagał swoich kolegów finansowo. Jego twórczość pozostaje nadal za mało znana i w ostatnim czasie jest materiałem intensywnego zainteresowania. Drugą pasją artysty, obok malarstwa, było ogrodnictwo, co łączyło go w zainteresowaniach z Claudem Monetem.

dom Claude’a Moneta i spacer po jego ogrodach (por. video Claude Monet’s House & Garden, Giverny)

 • nocleg w okolicy Paryża

 

Dzień 6 – czwartek – 30 czerwca

WERSAL

wystawa „Olafur Eliasson” (por. video Olafur Eliasson ‚Fog Assembly’ 2016)

Co roku pałac w Wersalu zaprasza latem jednego z czołowych współczesnych artystów do zaprezentowania swoich prac w komnatach i ogrodzie. W tym roku jest to duńsko-islandzki twórca Olafur Eliasson specjalizujący się w instalacjach kinetycznych i optycznych. Na początku tego roku – w czasie naszej wyprawy – oglądaliśmy jego prace na wystawie w Wiedniu (por. galeria Olafur Eliasson w Pałacu Zimowym).

PARYŻ

Musée Marmottan Monet

Kameralne muzeum o eklektycznej kolekcji znane jest z największych zbiorów na świecie prac Berthe Morisot, najważniejszej kobiety w kręgu impresjonistów. Najsłynniejszym obrazem prezentowanym w tym muzeum jest „Impresja – wschód słońca” Claude’a Moneta.

wystawa „Sztuka i dziecko. Arcydzieła malarstwa francuskiego” (por. galeria Dziecko w malarstwie francuskim I)

Na wystawie pokazywane są prace m.in. braci Le Nain, Philippe’a de Champaigne, Jean-Honoré Fragonard, Jean-Baptiste Chardina, Édouarda Manet, Claude’a Monet, Pierre-Auguste’a Renoira, Paula Cézanne, Henri Matisse i Pabla Picassa.

Musée Jacquemart-André

wystawa „Pracownia na świeżym powietrzu. Impresjoniści w Normandii” (por. galeria Malarze w Normandii I)

Wystawa poświęcona zjawisku malarstwa plenerowego w XIX wieku. Jednym z najchętniej odwiedzanych regionów przez pejzażystów była Normandia, gdzie często bywali impresjoniści – Monet, Degas, Renoir, Pissarro, Sisley, Morisot, Caillebotte.

Muzeum Picassa (dla chętnych)

wystawa „Picasso. Rzeźba” (por. galeria Pablo Picasso. Rzeźba I, galeria Pablo Picasso. Rzeźba II oraz video exhibition ‚Picasso. Sculptures’, 2016)

Centre Pompidou (por. video Olafur Eliasson ‚Cold Wind Sphere’ 2012)

wystawa „Paul Klee. Ironia przy pracy” (por. galeria Paul Klee ironicznie I oraz galeria Paul Klee ironicznie II)

wystawa „Beat Generation” (por. video exhibition ‚Beat Generation’, 2016)

 • nocleg w tym samym hotelu

 

Dzień 7 – piątek – 1 lipca

PARYŻ

 • Wykwaterowanie z hotelu.
 • Dzień bez autokaru.
 • Wystawy i muzea do wyboru:

Musée d’Orsay

wystawa „Celnik Rousseau. Archaiczna szczerość” (por. galeria Szczery Henri Rousseau I, galeria Szczery Henri Rousseau II oraz galeria Wokół Henri Rousseau I)

Wielka retrospektywa jednego z najbardziej fascynujących artystów przełomu XIX i XX wieku. Nie posiadając profesjonalnego wykształcenia artystycznego stworzył swój własny styl malarstwa naiwnego. Oryginalność Celnika okazała się iść w parze z nowoczesnymi przemianami w malarstwie tego czasu. Do wielkich admiratorów jego twórczości należał Pablo Picasso.

wystawa „Charles Gleyre (1806-1874). Zreformowany romantyk” (por. galeria Charles Gleyre. Akademicki romantyk)

Pierwsza wystawa we Francji poświęcona jednemu z najpopularniejszych artystów połowy XIX wieku. Pochodzący ze Szwajcarii Charles Gleyre jako przedstawiciel akademizmu odnosił sukcesy i prowadził własną szkołę w Paryżu. W jego pracowni spotkali się Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir i Alfred Sisley, aby później stworzyć grupę impresjonistów.

Musée du Petit Palais

wystawa „W pracowni. Fotografia od Ingresa do Jeffa Koonsa” (por. galeria Fotografie artystów i ich pracowni w Petit Palais oraz galeria Artyści i ich pracownie I oraz video Charles Matton ‚Francis Bacon’s Studio’ 1998)

Grand Palais

wystawa „Carambolages” (por. video Anonymous Flemish Artist ‚Satirical Diptych’ 1520-30)

Musée de l’Orangerie

Kolekcja sztuki impresjonistów, postimpresjonistów oraz początku XX wieku. Ekspozycja wielkich płócien Claude’a Moneta z przedstawieniami nenufarów i stawu w ogrodzie w Giverny.

wystawa „Apollinaire. Oczami poety”

Guillaume Apollinaire był jedną z czołowych postaci w sztuce 1. połowy XX wieku. Ten poeta i krytyk był przyjacielem wielu artystów działających w Paryżu, przyczynił się do zdefiniowania takich kierunków w sztuce jak kubizm, orfizm i surrealizm. Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Pabla Picassa, Georges’a Braque’a, Celnika Rousseau, Henri Matisse’a, Roberta Delaunay’a i Giorgio De Chirico.

Jeu de Paume

wystawa „Josef Sudek. Świat za moim oknem” (por. galeria Josef Sudek przez okno)

Luwr

wystawa „Mity założycielskie. Od Herkulesa do Dartha Vadera”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża

wystawa „Albert Marquet. Malarz nadchodzących czasów” (por. galeria Albert Marquet. Malarz zatrzymanej chwili)

wystawa „Paula Modersohn-Becker. Intensywnie artystyczne oko”

 • nocny przejazd do Berlina

 

Dzień 8 – sobota – 2 lipca

BERLIN

Gemäldegalerie, Kulturforum

wystawa „Złoty Wiek. Epoka Velázqueza” (por. galeria Złoty Wiek sztuki hiszpańskiej I oraz galeria Złoty Wiek sztuki hiszpańskiej II)

Wystawa 150 arcydzieł sztuki hiszpańskiej pokazuje różne ośrodki artystyczne XVII wieku – Toledo, Walencję, Sevillę oraz Madryt. Zaprezentowane zostaną prace takich artystów jak El Greco, Diego Velázquez, Francisco de Zurbarán i Bartolomé Murillo, a także mniej znanych przedstawicieli hiszpańskiego baroku.

wystawa „Obrazy podróży od Dürer do Eliasonsa ze zbiorów Gabinetu Rycin i Rysunków” (por. galeria Podróże na papierze I)

 • 14.30 wyjazd do Polski
 • przyjazd do Warszawy około 23-24

 

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Claude Monet Impression Sunrise soleil levant 1872 Musée Marmottan Monet Paris