Wizyta u państwa Litawińskich

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Wizyta u państwa Litawińskich

PUŁAWY – KAZIMIERZ DOLNY – JANOWIEC – OROŃSKO

16-17 lipca 2016 r. (sobota-niedziela) wycieczka autokarowa

Zapraszamy na naszą pierwszą wyprawę ze sztuką po Polsce. Na jeden z wakacyjnych weekendów proponujemy wyjazd do Puław, Kazimierza Dolnego i Orońska. Powodem są jak zwykle wyjątkowe wystawy. W Kazimierzu Dolnym zobaczymy między innymi kolekcję państwa Litawińskich, a w Orońsku wystawę światowej sławy rzeźbiarza brytyjskiego Tony’ego Cragga. Zajrzymy też do Puław, obecna ekspozycja w Pałacu Czartoryskich jest wyjątkowo bogata, ponieważ została uzupełniona o eksponaty z remontowanego obecnie Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie. Liczymy, że nasza wyprawa będzie okazją do wspólnego zgłębiania tajemnic sztuki oraz miłego spędzenia czasu, kiedy podziwiać będziemy kazimierskie pejzaże, które od 100 lat stanowią inspirację dla artystów. Wykłady i prezentacje pomogą Państwu lepiej odebrać zaproponowane przez nas wystawy i muzea.

 

Dzień 1 – sobota – 16 lipca

 • wyjazd z Warszawy o godz. 8.00
 • miejsce – parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury

PUŁAWY

Muzeum Czartoryskich w Puławach. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego

 • Pałac Czartoryskich i wystawa „Czartoryscy. Powrót do Puław”
 • Świątynia Sybilli
 • Dom Gotycki

KAZIMIERZ DOLNY

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

 • Wystawa: „Aby to piękno służyło innym… Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich” (por. galeria Kolekcja państwa Litawińskich I)
 • Początki kolekcji sięgają okresu międzywojennego. Po wojnie włączone do niej zostały obok malarstwa przykłady rzemiosła artystycznego, w tym ceramika, srebra, brązy i szkło. Dokładnie 30 lat temu zbiory przekazane zostały Muzeum KUL, jednak ich część uległa rozproszeniu jeszcze za życia kolekcjonerów. Wystawa rekonstruuje pierwotną kolekcję. Obok eksponatów z Muzeum KUL prezentowane są obiekty wypożyczone z muzeów i kolekcji prywatnych. Podziwiać można prace takich artystów jak Olga Boznańska, Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski i Leon Wyczółkowski.
 • Galeria stała: Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej
 • Kamienica Celejowska. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
 • Ekspozycja stała poświęcona historii kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym prezentuje prace od okresu międzywojennego do współczesności takich artystów jak Tadeusz Pruszkowski, Jan Gotard, Bolesław Cybis, Antoni Michalak, Teresa Roszkowska, Karol Hiller, Władysław Skoczylas, Piotr Potworowski, Jacek Sempoliński.
 • Wystawa: „Galeria Wojciecha Flecka. Niespełnione marzenie Tadeusza Litawińskiego” (por. galeria Marzenia się spełniają)
 • Dom Kuncewiczów. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (dla chętnych)
 • Oddział Przyrodniczy. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (dla chętnych)

„Tajemnice portretów Jacka Malczewskiego” – spotkanie z prof. Dorotą Kudelską (dla osób zainteresowanych – w ramach programu organizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie – godzina 15.00)

 

 

Dzień 2 – niedziela – 17 lipca

Zamek w Janowcu (oddział Muzeum Nadwiślańskiego)

 

OROŃSKO

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Mieści się na terenie dawnej posiadłości, której właścicielem był znany polski malarz-realista Józef Brandt. Instytucja formalnie została powołana w 1974 roku. Łączy funkcje wystawiennicze z działalnością ośrodka pracy twórczej, z którego rocznie korzysta ok. 200 artystów. Otaczający park krajobrazowy z malowniczymi stawami i starymi drzewami jest zarazem galerią rzeźby. Jednym z nowych obiektów w tym zabytkowym kompleksie jest gmach Muzeum Rzeźby Współczesnej, gdzie odbywają się wystawy.

 

 • Wystawa: „Tony Cragg. Rzeźba”
 • Galerie „Oranżeria”, „Kaplica” i „Wozownia”
 • Unikalna w Polsce możliwość zobaczenia wystawy jednego z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy brytyjskich. Przełomem w jego karierze była prezentacja prac na Biennale w Wenecji w 1988 roku, w którym też otrzymał nagrodę Turnera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie artystyczne na Wyspach Brytyjskich. Chociaż Tony Cragg trwa przy klasycznym pojmowaniu rzeźby, to jego prace nie są pozbawione wymiaru nowoczesności i aktualności.
 • Pałac Józefa Brandta

Przyjazd do Warszawy około 20.00

 

Organizatorzy:

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami m.in. sztuką, muzyką, architekturą, ogrodnictwem.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Organizatorem wyjazdu jest firma ‘Bank Głosów’ Moniki Wałkowskiej. Ze względów formalnych wyjazd ma charakter szkolenia. Faktury oraz zaświadczenia z tytułu odbytego szkolenia (dla zainteresowanych osób np. nauczycieli podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe) zostaną wystawione po zakończeniu imprezy.

Tony Cragg Early Forms 2001'