Moore, Malczewski i zegary

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Moore, Malczewski i zegary

21-22 lipca 2018 r. (sobota-niedziela)

wycieczka autokarowa

OROŃSKO-JĘDRZEJÓW-KIELCE-RADOM-KAZIMIERZ DOLNY

Zapraszamy na naszą trzecią wyprawę ze sztuką po Polsce. Powodem są jak zwykle wyjątkowe wystawy. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na wystawie ‘Moc natury’ prezentuje prace Henry Moore’a, zajrzymy tam też do pałacyku Józefa Brandta (co będzie dopełnieniem trwającej wtedy w Warszawie wystawy artysty). Dojedziemy do Jędrzejowa by zwiedzić Muzeum im. Przypkowskich i opactwo cystersów. W Kazimierzu Dolnym zobaczymy wystawę Jacka Malczewskiego. Liczymy, że nasza wyprawa będzie okazją do wspólnego zgłębiania tajemnic sztuki oraz miłego spędzenia czasu, kiedy podziwiać będziemy kazimierskie pejzaże, które od 100 lat stanowią inspirację dla artystów. Wykłady i prezentacje pomogą Państwu lepiej odebrać zaproponowane przez nas wystawy i muzea.

dzień 1 – sobota – 21 lipca

Wyjazd z Warszawy o godz. 7.00
Miejsce – parking autobusowy przy Pałacu Kultury

OROŃSKO

 • Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mieści się na terenie dawnej posiadłości, której właścicielem był znany polski malarz-realista Józef Brandt. Instytucja formalnie została powołana w 1974 roku. Łączy funkcje wystawiennicze z działalnością ośrodka pracy twórczej, z którego rocznie korzysta ok. 200 artystów. Otaczający park krajobrazowy z malowniczymi stawami i starymi drzewami jest zarazem galerią rzeźby. Jednym z nowych obiektów w tym zabytkowym kompleksie jest gmach Muzeum Rzeźby Współczesnej, gdzie odbywają się wystawy.
 • wystawa: „Moc natury. Henry Moore w Polsce” (por. video Henry Moore exhibition 2018 oraz galeria Henry Moore i natura I)
 • Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją Henry’ego Moore’a z Perry Green w Wielkiej Brytanii. Jest unikalną możliwością spotkania dzieł jednego z najważniejszych rzeźbiarzy XX wieku, w tym 5 monumentalnych rzeźb ustawionych w parku. Dodatkowo na wystawie zaprezentowane są prace polskich artystów, którzy pozostawali pod wpływem angielskiego artysty (m.in. Jerzego Jarnuszkiewicza, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Więcek, Aliny Ślesińskiej, Henryka Wicińskiego, Marii Pinińskiej-Bereś).

JĘDRZEJÓW

 • Muzeum im. Przypkowskich. Historia rodu Przypkowskich sięga czasów średniowiecza, do Jędrzejowa przenieśli się w XIX wieku. Pod koniec tego stulecia rozpoczęła się historia kolekcji, która obecnie jest podstawą zbiorów muzeum. Feliks Przypkowski był zapalonym astronomem, a jego pasję do zbierania zegarów słonecznych przejął jego syn Tadeusz. Zbiory szczęśliwie przetrwały II wojnę światową i zostały przekształcone w Muzeum. Niedawno dyrektorem tej instytucji został Jan Przypkowski, przejmując opiekę nad rodowym dziedzictwem od swego ojca Piotra.
  Muzeum i unikalną kolekcję zaprezentuje nam jego dyrektor Jan Przypkowski. (por. video Przypkowscy Museum library presentation)
 • Opactwo Cystersów (por. video Jędrzejów Abbey)

KIELCE

nocleg: Kielce – hotel 4* Tęczowy Młyn
www.teczowy.com

dzień 2 – niedziela – 22 lipca

 • Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

RADOM

 • Muzeum im. Jacka Malczewskiego
 • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
 • wystawa: „Wojciech Fangor. Optyczne wibracje

KAZIMIERZ DOLNY

 • Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
 • galeria stała: Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej
 • wystawa: „Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego” (por. galeria Jacek Malczewski z kolekcji prywatnej I oraz galeria Jacek Malczewski z kolekcji prywatnej II)
  Wszystkie prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji prywatnej. Wystawę zaprezentuje nam jej kurator Seweryn Kuter.

Przyjazd do Warszawy około 21.30

 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
 • Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość rozszerzenia programu (zależnie od aktualnych wystaw i innych wydarzeń).

Pytania i ustalenia dotyczące organizacji – Monika Wałkowska – kontakt@wyprawyz.pl lub monik@list.pl

Cena i opłaty:

460 PLN (cena gwarantowana przy grupie 40 osób)
Cena przy 30 osobach 570 PLN/os

*możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego – 50 PLN

Realizacja wyjazdu po zebraniu minimalnej grupy 30 osób.

Świadczenia ujęte w cenie:

 • opieka koordynatora i pilota
  opieka merytoryczna historyka sztuki
  1 nocleg w pokojach 2-osobowych
  1 śniadanie w hotelu
  transport autokarem LUX – 2 kierowców
  bezprzewodowy zestaw audioguide

Opłaty dodatkowe:

 • Wstępy do obiektów przewidzianych w programie – bilet do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, opactwo cystersów w Jędrzejowie, Muzeum im. Przypkowskich, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (oraz prawdopodobnie Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu) – około 80 PLN.
 • Posiłki (oprócz śniadania) we własnym zakresie.
 • Możliwość skorzystania z obiadokolacji zamawianych przez pilota.
 • Opłaty za deklarowane obiadokolacje i wstępy zostaną zebrane w autokarze.

Informacje dodatkowe:

DEKLARACJE UCZESTNICTWA, prosimy wysłać do p. Moniki Wałkowskiej – adres mailowy kontakt@wyprawyz.pl, w razie problemów monik@list.pl.
• Kolejność zgłoszeń ma znaczenie przy wyborze miejsca w autokarze.
• Informację dotyczącą konta, terminu wpłaty zaliczki oraz ankietę otrzymają osoby bezpośrednio zainteresowane tym wyjazdem po przesłaniu zgłoszenia.
• Ostateczna cena zależna jest od wielkości zebranej grupy.
• Po zebraniu się grupy, zapisujemy na listę rezerwową.
• Wyjazd zostanie potwierdzony najpóźniej do 10 czerwca 2018.

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl