Od Luwru do Centrum Pompidou

Niestety w związku z krótkimi terminami rezerwacji hoteli oraz zbyt małym zainterowaniem naszą propozycją jesteśmy zmuszeni odwołać wyjazd. Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Od Luwru do Centrum Pompidou

Lens – Paryż – Metz – Luksemburg

20-25 lipca 2017 r. (czwartek-wtorek)

6 dni – wycieczka autokarowa

Do Paryża można jeździć bez końca ze względu na jego zabytki, muzea i atmosferę. Miasto podsuwa zawsze jakiś pretekst! Dla nas największym magnesem są wystawy i to jak zwykle na najwyższym poziomie. Wśród nich pierwsza wielka retrospektywa jednego z najważniejszych żyjących artystów – Davida Hockney’a. Z okazji stulecia śmierci Auguste’a Rodina zorganizowana jego wielką wystawę, po raz pierwszy będzie też okazja zobaczyć największy wybór portretów Paula Cézanne’a. W Paryżu zawsze jest okazja podziwiać impresjonizm – tym razem na szczególną uwagę zasługuje kolekcja sprowadzona aż z Japonii. Pablo Picasso jest bohaterem dwóch wyjątkowych wystaw. To tylko wybrane pozycje, a naszą podróż wykorzystamy do odwiedzenie miejsc, w których jeszcze wspólnie nie byliśmy. Odwiedzimy niedawno otwarte filie Luwru w Lens i Centrum Pompidou w Metz. Hotel w centrum Metz pozwoli nam poczuć atmosferę miasta, a wspólne zwiedzanie skończymy wizytą w Luksemburgu. Widzą Państwo, że nie mogliśmy się oprzeć! Wyprawa jest krótka, ale niezapomniane wrażenia gwarantowane. Zapraszamy.

 

Dzień 1 – czwartek – 20 lipca

 • Wyjazd o godzinie 17.00 z Warszawy, parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury.
 • Zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowane Poznań i Świecko.
 • W drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw, muzeów, wykłady, pokazy filmów.
 • Nocny przejazd do Lens.

 

Dzień 2 – piątek – 21 lipca

LENS

Louvre-Lens

Otwarta w 2012 roku filia Luwru prezentuje wybrane obiekty z kolekcji swojej macierzystej instytucji w Paryżu. Obejmują one sztukę od starożytności do XIX wieku. Nie brakuje tu słynnych dzieł, wśród nich znajduje się m.in. „Wolność wiodąca lud na barykady” Delacroixa. Regularnie organizowane są też wystawy czasowe.

Wystawa: „Lustra” 

 

PARYŻ

 • Zakwaterowanie w hotelu niedaleko centrum Paryża koło 17.00.
 • Dla chętnych wyjazd metrem do centrum Paryża na wieczorne zwiedzanie i spacer.

 

Dzień 3 – sobota – 22 lipca

PARYŻ

 • Poniżej wybór wystaw paryskich, które szczególnie polecamy. Uczestnikom preferującym samodzielne zwiedzanie chętnie pomożemy w układaniu indywidualnego programu. Pozostałych – niezdecydowanych i początkujących – zapraszamy na wspólną trasę, która uwzględni najważniejsze atrakcje Paryża i pozwoli poczuć nastrój stolicy Francji.

Musée d’Orsay

Najważniejsze muzeum sztuki 2. poł. XIX wieku na świecie, gdzie zobaczyć można „Śniadanie na trawie” Maneta oraz wiele kluczowych dzieł impresjonizmu i postimpresjonizmu.

Wystawa: „Portrety Cézanne’a” –Jedna z najbardziej oczekiwanych wystaw tego roku, po raz pierwszy zbierająca twórczość portretową słynnego postimpresjonisty ze wszystkich okresów. Dzieła pochodzić będą z najważniejszych kolekcji na całym świecie.

 

Grand Palais

Hala zbudowana w 1900 roku na wystawę Światową do dzisiaj pełni z powodzeniem swoją funkcję. Organizowane tu wystawy są jednymi z największych i najciekawszych wśród organizowanych w Paryżu.

Wystawa: „Rodin. L’exposition du centenaire”

Wystawa: „Jardins”

 

Musée de l’Orangerie

Wystawa: „Tokyo-Paris. Masterpieces from the Bridgestone Museum of Art in Tokyo, Ishibashi Foundation Collection” (por. galeria Arcydzieła Fundacji Ishibashi)

 

Centrum Pompidou

Oryginalny budynek muzeum na dobre zaistniał w paryskiej przestrzeni. Jest jednym z najlepszych przykładów architektury nazywanej high-techem. Znajdujące się w nim Muzeum Sztuki Nowoczesnej to największa tego typu instytucja w Europie. Przyciąga zawsze tłumy zainteresowanych organizowanymi tutaj wystawami czasowymi. A kolekcja stała pokazywana jest w często zmieniających się odsłonach.

Wystawa: „David Hockney” (por. galeria Cały David Hockney I oraz video David Hockney ‚The Smoking Room’ 2016)

Wystawa: „Walker Evans”

 

Muzeum Picassa

Największy na świecie zbiór prac Picassa, którego trzon stanowi spuścizna pozostawiona przez artystę. Wybór ze wszystkich technik oraz okresów twórczości. Mieści się w pałacu Hôtel Salé z XVII wieku, co nawiązuje do tradycji umieszczania pracowni przez Picassa w historycznych wnętrzach. Aktualna wystawa czasowa poświęcona jest osobie pierwszej żony artysty.

Wystawa : Olga Picasso

 

Musée du Quai Branly

Muzeum sztuki kultur pozaeuropejskich. Posiada około 267 000 eksponatów, z których 3500 jest wystawiana w nowoczesnych przestrzeniach niedawno oddanego do użytku budynku. Obecna wystawa czasowa poświęcona jest fascynacji Pabla Picassa sztuką pozaeuropejską.

Wystawa: Picasso Primitif

 

Musée Maillol

Muzeum poświęcone jest dorobkowi francusko-katalońskiego rzeźbiarza Aristide’a Maillola. Obok prezentacji jego prac w placówce znajduje się bardzo wiele dzieł innych artystów XIX i XX wieku. Organizowane są też ciekawe wystawy czasowe, obecna poświęcona jest osobie słynnego marszanda Paula Rosenberga.

Wystawa: „21 Rue La Boétie. Picasso, Matisse, Braque, Léger”

 

Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris

Wystawa: „Derain, Balthus, Giacometti. Une amitié artistique”

Wystawa: „Karel Appel. L’art est une fête!”

Wystawa: „Medusa. Bijoux et tabous”

 

Dzień 4– niedziela – 23 lipca

 • Ciąg dalszy zwiedzania Paryża.
 • Około godziny 17.00 wyjazd do Metz.
 • Nocleg w Metz – hotel blisko centrum miasta.

Dzień 5 – poniedziałek – 24 lipca

METZ

Stolica Lotaryngii ma bogatą historię i każdego może zachwycić swoimi zabytkami. Wśród nich katedra św. Szczepana posiada jedną z najwyższych naw wśród gotyckich kościołów Francji. Tutaj znajdują się wiraże zaprojekowane przez Marca Chagalla. Zapraszamy na wspólny spacer po Metz oraz do odwiedzenia filii Centrum Pompidou, gdzie czeka na nas wybór najlepszych przykładów sztuki nowoczesnej oraz wystawy czasowe.

Centrum Pompidou-Metz

Wystawa: „Fernand Léger. Piękno jest wszędzie”

Wystawa: „Nieskończony ogród. Od Giverny do Amazonii”

 

LUKSEMBURG

Spacer po przepięknie położonej w dolinach rzek Alzette i Petrusse stolicy Wielkiego Księstwa Luksemburg. Kazamaty i fortyfikacje i Stare Miasto w roku 1994 zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

MUDAM (Musée d’art moderne Grand-Duc Jean)

Wystawa: „Tony Cragg”

Wystawa: „Hard To Picture – A Tribute To Ad Reinhardt”

Wystawa: „Mary Reid Kelley”

Wystawa: „Martin Eder. Psychic”

 

 • Wyjazd do Polski w godzinach wieczornych.
 • Przejazd nocą.

 

Dzień 6 – wtorek – 25 lipca

ŁÓDŹ

 • W Łodzi zatrzymamy się na obiad, ale będzie też czas by zajrzeć do tutejszych muzeów.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Wystawa: „Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy”

 • Powrót do Warszawy około godziny 17.00.

 

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę do Petersburga realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Fundacji Arttransferwww.arttransfer.pl

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckimwww.popkolor.com

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl