Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.
Od van Eycka do Ensora
01-05.05.2019 r. (środa-niedziela)
wycieczka autokarowa
WARSZAWA – BRUGIA – OSTENDA – GANDAWA – BRUKSELA – TERVUREN – LIEGE – WARSZAWA
Mroźno i śnieżno za oknem, ale my zapowiadamy majowy weekend! Pojedziemy do kraju frytek, piwa, czekolady, koronek, komiksu, secesji i surrealizmu, czyli do Belgii. Przyjrzymy się sztuce w muzeach, znajdziemy czas na poranne i leniwe wieczorne spacery w Brugii i w Brukseli dzięki hotelom w centrum miast. Zajrzymy na wybrzeże Morza Północnego do Ostendy i do ‘zrewitalizowanego’ Muzeum Afryki w Tervuren. Wyprawę zakończymy w nieco tajemniczym Liege kosztując ‘boulets’. Zapewniamy, że belgijskimi specjałami poruszymy wszystkie zmysły. Zapraszamy na majową wyprawę do Belgii.
DZIEŃ 1 – ŚRODA – 1 MAJA
UWAGA! WYJAZD z WARSZAWY WE WTOREK 30 KWIETNIA – godzina 22.00
parking autobusowy w okolicy Pałacu Kultury, możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Poznania, Świecka (do ustalenia)
- DUISBURG (dodatkowy punkt programu)
LEHMBRUCK MUSEUM
- wystawa „Schönheit. Lehmbruck & Rodin – Meister der Moderne” (por. galeria Auguste Rodin & Wilhelm Lehmbruck w Duisburgu)
DZIEŃ 2 – CZWARTEK – 2 MAJA’
- BRUGIA
GROENINGEMUSEUM (por. galeria Groeningemuseum w Brugii)
Muzeum znane jest ze swoich arcydzieł malarstwa niderlandzkiego m.in. autorstwa Jana van Eyck’a (Madonna kanonika van der Paele oraz portret żony Małgorzaty), Rogiera van der Weydena, Gerarda Davida.
MUZEUM MEMLINGA i SINT-JANSHOSPITAAL (SZPITAL ŚW. JANA)
Znajduje się tu zbiór arcydzieł Hansa Memlinga, wśród nich malowany relikwiarz św. Urszuli.
- wystawa: „Murillo, De Mena i Zurbaran. Mistrzowie sztuki hiszpańskiej” (por. galeria Pedro De Mena i sztuka hiszpańska w Brugii)
ONZE-LIEVE-VROUWEKERK (KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY)
W kościele znajduje się nagrobek Marii Burgundzkiej i Karola Łysego, a najcenniejszym dziełem sztuki jest rzeźba Michała Anioła przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem.
- OSTENDAA
KUNSTMUSEUM AAN ZEE
Założone w 2008 z połączenia innych muzeów, mieści się w modernistycznym budynku z 1947 roku, który pierwotnie służył jako galeria handlowa.
- wystawa: „James Ensor. Sny macicy perłowej” (por. galeria James Ensor w Mu.ZEE oraz galeria James Ensor w domu I)
Największa na świecie kolekcja prac artysty z Królewskiego Muzeum Sztuk Pieknych w Antwerpii, które obecnie jest w remoncie.
Nocleg w Brugii
DZIEŃ 3 – PIĄTEK – 3 MAJA
- GANDAWA
KATEDRA ŚWIĘTEGO BAWONA (m.in. Ołtarz Baranka Mistycznego Huberta i Jana van Eycków)
Początki kościoła sięgają X wieku, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowom od XIV do XVI wieku. Jego największym skarbem jest arcydzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego – wielotablicowy obraz ołtarzowy powstały na początku XV wieku w warsztacie Jana i Huberta van Eycków.
MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH W GANDAWIE
W skład stałej kolekcji wchodzą prace Hieronymusa Boscha, Tintoretta, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Fransa Halsa, Auguste’a Rodina, Jamesa Ensora, Maxa Ernsta i Rene Magritte’a.
STEDELIJK MUSEUM VOOR ACTUELE KUNST (SMAK)
Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej (dla chętnych poza programem)
- BRUKSELA
KRÓLEWSKIE MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH W BRUKSELI
Stała kolekcja obejmuje prace Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga, Hieronymusa Boscha, Lucasa Cranacha, Pietera Bruegela, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Jacoba Jordaensa, Jacques-Louis Davida oraz znaczący zbiór sztuki nowoczesnej.
- wystawa: „Wim Delvoye” (por. galeria Wim Delvoye w Brukseli I, galeria Wim Delvoye w Brukseli II, video Wim Delvoye exhibition Brussels 2019 oraz video Wim Delvoye ‚Le Dénicheur d’Aigles’ 2019)
- wystawa: „Portrety Fransa Halsa. Rodzinne spotkanie” (por. galeria Frans Hals. Rodzinne spotkanie)
MUZEUM FIN-DE-SIÈCLE
Prace m.in. Jamesa Ensora, Fernanda Khnopffa, Victora Horty, Henry’ego van de Velde, Paula Gauguina, Auguste’a Rodina, Pierre’a Bonnarda, Emile’a Gallé, Alphonse’a Muchy.
MUZEUM RENÉ MAGRITTE
Kolekcja ponad 200 prac René Magritte’a. Obok wielu słynnych obrazów można zobaczyć rysunki, rzeźby, fotografie i filmy autorstwa jednego z najważniejszych surrealistów.
BOZAR (CENTRUM SZTUK PIĘKYCH)
Wystawa: „Bernard van Orley. Bruksela i renesans” (por. galeria Bernard van Orley w Brukseli I)
Wystawa: „Grafika czasów Bruegela” (por. galeria Grafika czasów Bruegla w Brukseli)
Spacer oraz dla chętnych wieczorem Oranżerie Królewskie.
Nocleg w centrum Brukseli.
DZIEŃ 4 – SOBOTA – 4 MAJA
MUZEUM VICTORA HORTY
Budynek powstał w 1898 roku. O Victorze Hortcie mówi się, że był prekursorem wprowadzenia stylu secesyjnego do architektury. Muzeum powstało w dawnym domu i atelier artysty. Wnętrze budynku jest niezwykle urokliwe, pełne charakterystycznych cech secesji. Od 1963 roku muzeum to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- TERVUREN
AFRICA MUSEUM
Muzeum, którego zalążkiem były zbiory artefaktów zebranych na terenie Afryki Środkowej w koloniach podległych bezpośrednio królowi Belgów Leopoldowi II. Mieszczące się w specjalnie zbudowanych w dla zbiorów budynkach projektu Charles’a Girault właśnie otworzyło ponownie swoje drzwi po przebudowie i rewitalizacji wystaw oraz związanych z tym, często bardzo kontrowersyjnych dyskusjach o kolonialnej przeszłości Belgii.
Wystawa: „Unrivalled art”
- LIEGE
KATEDRA ŚW. PAWŁA ZE SKARBCEM
LA BOVERIE
Muzeum powstałe w 2016 roku – posiada w zbiorach dzieła wielu znanych artystów. Ingres, Monet, Pissarro, Picasso, Ensor, Laurencin, Léger, Arp, Magnelli, Bury, Debré, Hantaï, Gilbert & George.
Czas na kolację i zakupy w centrum handlowym.
Nocleg w Niemczech
DZIEŃ 5 – NIEDZIELA – 5 MAJA
POCZDAM
Museum Barberini
- wystawa: „Późny Picasso z kolekcji Jacquline Picasso„
BERLIN
Gemäldegalerie
- wystawa: „Mantegna i Bellini. Mistrzowie renesansu” (por. galeria Andrea Mantegna / Giovanni Bellini I oraz galeria Andrea Mantegna / Giovanni Bellini II)
- powrót A2 do Warszawy przed północą
- proponowane przystanki Świecko, okolice Poznania, okolice Łodzi, do ustalenia
Pytania i kwestie organizacyjne – kontakt@wyprawyz.pl
Organizatorzy:
Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.
Wyprawę realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:
Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.
Przy wsparciu:
Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com
Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl
Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl