Od van Eycka do Ensora

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.

Od van Eycka do Ensora

01-05.05.2019 r. (środa-niedziela)

wycieczka autokarowa

WARSZAWA – BRUGIA – OSTENDA – GANDAWA – BRUKSELA – TERVUREN – LIEGE – WARSZAWA

Mroźno i śnieżno za oknem, ale my zapowiadamy majowy weekend! Pojedziemy do kraju frytek, piwa, czekolady, koronek, komiksu, secesji i surrealizmu, czyli do Belgii. Przyjrzymy się sztuce w muzeach, znajdziemy czas na poranne i leniwe wieczorne spacery w Brugii i w Brukseli dzięki hotelom w centrum miast. Zajrzymy na wybrzeże Morza Północnego do Ostendy i do ‘zrewitalizowanego’ Muzeum Afryki w Tervuren. Wyprawę zakończymy w nieco tajemniczym Liege kosztując ‘boulets’. Zapewniamy, że belgijskimi specjałami poruszymy wszystkie zmysły. Zapraszamy na majową wyprawę do Belgii.

DZIEŃ 1 – ŚRODA – 1 MAJA

UWAGA! WYJAZD z WARSZAWY WE WTOREK 30 KWIETNIA – godzina 22.00

parking autobusowy w okolicy Pałacu Kultury, możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Poznania, Świecka (do ustalenia)

  • DUISBURG (dodatkowy punkt programu)

LEHMBRUCK MUSEUM

DZIEŃ 2 – CZWARTEK – 2 MAJA’

  • BRUGIA

GROENINGEMUSEUM (por. galeria Groeningemuseum w Brugii)

Muzeum znane jest ze swoich arcydzieł malarstwa niderlandzkiego m.in. autorstwa Jana van Eyck’a (Madonna kanonika van der Paele oraz portret żony Małgorzaty), Rogiera van der Weydena, Gerarda Davida.

MUZEUM MEMLINGA i SINT-JANSHOSPITAAL (SZPITAL ŚW. JANA)

Znajduje się tu zbiór arcydzieł Hansa Memlinga, wśród nich malowany relikwiarz św. Urszuli.

ONZE-LIEVE-VROUWEKERK (KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY) 

W kościele znajduje się nagrobek Marii Burgundzkiej i Karola Łysego, a najcenniejszym dziełem sztuki jest rzeźba Michała Anioła przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem.

  • OSTENDAA

KUNSTMUSEUM AAN ZEE

Założone w 2008 z połączenia innych muzeów, mieści się w modernistycznym budynku z 1947 roku, który pierwotnie służył jako galeria handlowa.

Największa na świecie kolekcja prac artysty z Królewskiego Muzeum Sztuk Pieknych w Antwerpii, które obecnie jest w remoncie.

Nocleg w Brugii

DZIEŃ 3 – PIĄTEK – 3 MAJA

  • GANDAWA

KATEDRA ŚWIĘTEGO BAWONA (m.in. Ołtarz Baranka Mistycznego Huberta i Jana van Eycków)

Początki kościoła sięgają X wieku, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowom od XIV do XVI wieku. Jego największym skarbem jest arcydzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego – wielotablicowy obraz ołtarzowy powstały na początku XV wieku w warsztacie Jana i Huberta van Eycków.

MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH W GANDAWIE

W skład stałej kolekcji wchodzą prace Hieronymusa Boscha, Tintoretta, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Fransa Halsa, Auguste’a Rodina, Jamesa Ensora, Maxa Ernsta i Rene Magritte’a.

STEDELIJK MUSEUM VOOR ACTUELE KUNST (SMAK)

Muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej (dla chętnych poza programem)

  • BRUKSELA

KRÓLEWSKIE MUZEUM SZTUK PIĘKNYCH W BRUKSELI

Stała kolekcja obejmuje prace Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga, Hieronymusa Boscha, Lucasa Cranacha, Pietera Bruegela, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Jacoba Jordaensa, Jacques-Louis Davida oraz znaczący zbiór sztuki nowoczesnej.

MUZEUM FIN-DE-SIÈCLE

Prace m.in. Jamesa Ensora, Fernanda Khnopffa, Victora Horty, Henry’ego van de Velde, Paula Gauguina, Auguste’a Rodina, Pierre’a Bonnarda, Emile’a Gallé, Alphonse’a Muchy.

MUZEUM RENÉ MAGRITTE

Kolekcja ponad 200 prac René Magritte’a. Obok wielu słynnych obrazów można zobaczyć rysunki, rzeźby, fotografie i filmy autorstwa jednego z najważniejszych surrealistów.

BOZAR (CENTRUM SZTUK PIĘKYCH)

Wystawa: „Bernard van Orley. Bruksela i renesans” (por. galeria Bernard van Orley w Brukseli I)

Wystawa: „Grafika czasów Bruegela” (por. galeria Grafika czasów Bruegla w Brukseli)

Spacer oraz dla chętnych wieczorem Oranżerie Królewskie.
Nocleg w centrum Brukseli.

DZIEŃ 4 – SOBOTA – 4 MAJA

MUZEUM VICTORA HORTY

Budynek powstał w 1898 roku. O Victorze Hortcie mówi się, że był prekursorem wprowadzenia stylu secesyjnego do architektury. Muzeum powstało w dawnym domu i atelier artysty. Wnętrze budynku jest niezwykle urokliwe, pełne charakterystycznych cech secesji. Od 1963 roku muzeum to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  • TERVUREN

AFRICA MUSEUM

Muzeum, którego zalążkiem były zbiory artefaktów zebranych na terenie Afryki Środkowej w koloniach podległych bezpośrednio królowi Belgów Leopoldowi II. Mieszczące się w specjalnie zbudowanych w dla zbiorów budynkach projektu Charles’a Girault właśnie otworzyło ponownie swoje drzwi po przebudowie i rewitalizacji wystaw oraz związanych z tym, często bardzo kontrowersyjnych dyskusjach o kolonialnej przeszłości Belgii.

Wystawa: „Unrivalled art

  • LIEGE

KATEDRA ŚW. PAWŁA ZE SKARBCEM

LA BOVERIE

Muzeum powstałe w 2016 roku – posiada w zbiorach dzieła wielu znanych artystów. Ingres, Monet, Pissarro, Picasso, Ensor, Laurencin, Léger, Arp, Magnelli, Bury, Debré, Hantaï, Gilbert & George.

Czas na kolację i zakupy w centrum handlowym.
Nocleg w Niemczech

DZIEŃ 5 – NIEDZIELA – 5 MAJA

POCZDAM

Museum Barberini

  • wystawa: „Późny Picasso z kolekcji Jacquline Picasso

BERLIN

Gemäldegalerie

  • powrót A2 do Warszawy przed północą
  • proponowane przystanki Świecko, okolice Poznania, okolice Łodzi, do ustalenia

Pytania i kwestie organizacyjne – kontakt@wyprawyz.pl

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl