Rokokowy Bauhaus

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Rokokowy Bauhaus

30 maja – 3 czerwca (środa-niedziela)

wycieczka autokarowa – 5 dni – 4 noclegi w Niemczech

 Mosigkau – Dessau – Oranienbaum – Wörlitz – Wittenberga – Poczdam – Berlin

DZIEŃ 1 – ŚRODA – 30 MAJA

  • godzina 13.00 wyjazd z Warszawy
  • parking autobusowy przy Pałacu Kultury
  • możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Poznania (do ustalenia)
  • przejazd do hotelu w okolicy Dessau

DZIEŃ 2 – CZWARTEK – 31 MAJA

MOSIGKAU
Rokokowy pałac Mosigkau powstał w latach 50. XVIII wieku. Pierwszy projekty dostarczył zapewne architekt pałacu Sanssouci w Poczdamie – Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff. Atrakcją pałacu jest galeria malarstwa mieszcząca dzieła m.in. Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka.  Otaczający ogród zachował swój XVIII-wieczny charakter. (por. video Mosigkau Palace, Germany oraz galeria Schloss Mosigkau I)

DESSAU
Mieściła się tutaj druga siedziba najważniejszej szkoły artystycznej okresu międzywojennego – Bauhausu. Poza głównym budynkiem zaprojektowanym przez jej dyrektora Waltera Gropiusa można też zobaczyć domy profesorskie, w których mieszkali wykładowcy uczelni.

ORANIENBAUM

Barokowy pałac powstał w XVII w. z udziałem budowniczych z Holandii. Przekształcony został w wieku XVIII – jego wystrój zyskał elementy rokokowe oraz część pomieszczeń zaprojektowano pod wpływem mody na sztukę chińską. Obecnie pałac jest w trakcie remontu i odtwarzane są niektóre jego wnętrza.

WÖRLITZ
Główną atrakcją jest założenie ogrodowe powstałe w XVIII w. z licznymi pawilonami. Zostało stworzone dla księcia Anhalt-Dessau Leopolda III w stylu angielskim. Pałac zbudowany został w stylu klasycystycznym. Kompleks jest jednym z pierwszych tego typu na terenie Europy kontynentalnej. (por. video Wörlitz Castle, Germany oraz video Rock ‚Stein’ Island & Villa Hamilton, Wörlitz)

DZIEŃ 3 – PIĄTEK – 1 CZERWCA

WITTENBERGA
Do głównych atrakcji miasta, zwanego „Rzymem protestantyzmu” należą domy Marcina Lutra oraz rodziny Cranachów, zamek wraz z kościołem (gdzie pochowani są Marcin Luter i Filip Melanchton), kościół mariacki z ołtarzem głównym autorstwa Łukasza Cranacha Starszego i Młodszego.

BERLIN
W szczegółowym programie zwiedzania Berlina postaramy się uwzględnić potrzeby wszystkich uczestników naszej wyprawy. Będzie okazja do zobaczenia najsłynniejszych zabytków, miejsc i muzeów stolicy Niemiec. Lepiej znający Berlin będą mogli wybrać spośród wystaw czasowych i rzadziej odwiedzanych miejsc.

Bröhan-Museum
– wystawa „Berliner Realismus. Von Käthe Kollwitz bis Otto Dix
lub
Muzeum Berggruen (por. galeria Muzeum Berggruen po remoncie)

Gemäldegalerie (galeria dawnych mistrzów)

Muzeum Sztuki Użytkowej
lub
Martin-Gropius-Bau
– wystawa „Philippe Parreno” (por. video Philippe Parreno ‚With a Rhythmic Instinction… ‚ 2018, video Philippe Parreno ‚My Room Is Another Fish Bowl’ 2018, video Philippe Parreno ‚Frosted’ 2018 oraz galeria Philippe Parreno w Berlinie I)

Muzeum Żydowskie

Hotel w centrum Berlina.

DZIEŃ 4 – SOBOTA – 2 CZERWCA

POCZDAM
Zespół pałacowo-parkowy w Poczdamie powstał jako letnia rezydencja króla Fryderyka Wielkiego. W jego skład wchodzą rokokowe pałace Sanssouci i Neues Palais, Galeria Malarstwa (m.in. „Niewierny Tomasz” Caravaggia), pawilon chiński i inne budowle ogrodowe. (por. video Sanssouci Palace)

Wieża Einsteina
Ikona architektury ekspresjonistycznej początku XX wieku autorstwa Ericha Mendelsohna. (por. video Einstein Tower)

Museum Barberini
Niedawno otwarte muzeum mieści się w ostatnio odbudowanym budynku wzorowanym na Palazzo Barberni w Rzymie.
– wystawa „Max Beckmann. Welttheater” (por. galeria Max Beckmann. Życie jest teatrem I)

Hotel w centrum Berlina.

DZIEŃ 5 – NIEDZIELA –3 CZERWCA

BERLIN
ciąg dalszy zwiedzania Berlina

Wyspa Muzeów (do wyboru):
Neues Museum (Muzeum Egipskie ze słynną głową Nefretet)
Altes Museum (muzeum sztuki antycznej)
– wystawa „Fleisch
Bode-Museum (muzeum sztuki wczesnochrześcijańskiej, bizantyjskiej oraz rzeźby)
Alte Nationalgalerie (galeria sztuki XIX wieku)
– wystawa „Wanderlust. Von Caspar David Friedrich bis Auguste Renoir” (por. galeria Dziewiętnastowieczne wędrówki I)

  • 14.30 wyjazd w drogę powrotna do Polski
  • przystanki Świecko, okolice Poznania, okolice Łodzi
  • powrót do Warszawy ok. 23-24

UWAGA:
Dalsze szczegóły programu oraz propozycje wystaw zostaną przesłane w późniejszym terminie bezpośrednio do uczestników wyprawy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie i jest w dużym stopniu zależna od godzin rezerwacji w muzeach.

Pytania i kwestie organizacyjne – Monika Wałkowska – kontakt@wyprawyZ.pl

Oferta zamieszczona na stronie ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl