Szwajcaria po raz pierwszy

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Szwajcaria po raz pierwszy

SALZBURG – WINTERTHUR – FRYBURG – CHILLON – LOZANNA – MARTIGNY – GENEWA – BAZYLEA – ZURYCH – WROCŁAW

13-18 września 2016 r. (wtorek-niedziela) wycieczka autokarowa

Bezpiecznie ukryta wśród wysokich szczytów, statecznie dostojna i bardzo zamożna. Dla wielu to kraj-raj, kraj marzeń… też naszych, zwłaszcza ze względu na muzea pełne skarbów i wystaw na najwyższym światowym poziomie. Zapraszamy na naszą pierwszą wyprawę do Szwajcarii. Jak zwykle będą wykłady, prezentacje i dużo pozytywnej energii… Witamy serdecznie w świecie Wypraw ze Sztuką!

Trwają również zapisy na wyprawę samolotową Od Caravaggia do Pollocka w listopadzie.

Dzień 1 – wtorek – 13 września

UWAGA! Wyjazd z Warszawy w poniedziałek 12 września 2016 o godz. 21.00

 • miejsce: parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury
 • przystanek na trasie dla wsiadających – stacja benzynowa okolice Katowice

SALZBURG

 • spacer po mieście

Salzburg Museum

Na zbiory muzeum składa się 15 różnych kolekcji m.in. archeologiczna, malarstwa, sztuki użytkowej, instrumentów muzycznych, uzbrojenia i fotografii. Aktualna wystawa czasowa zatytułowana „Biskup, cesarz, zwykły człowiek” pozwala poznać bogatą historię miasta, a także rozwijającej się tu sztuki i kultury. Niektóre z dzieł sztuki powróciły do Salzburga specjalnie na wystawę po 200 latach nieobecności.

Museum der Moderne Salzburg (Rupertinum)

wystawa „Obrazkowe dowcipy i krytyka społeczna. Satyra od Goi do Grosza”

Na wystawie można oglądać ponad 200 prac ze zbiorów własnych muzeum, których autorami są m.in. Francisco de Goya, William Hogarth, Honoré Daumier, George Grosz. Towarzyszy jej specjalnie przygotowana instalacja rumuńskiego artysty Dana Perjovschia.

 • nocleg w Niemczech

 

Dzień 2 – środa – 14 września

WINTERTHUR

Kolekcja Oskar Reinhart «Am Römerholz»

Ukryta przed tłumami zwiedzających willa, należąca kiedyś do kolekcjonera Oskara Reinharta, kryje jeden z najlepszych zbiorów sztuki europejskiej w Szwajcarii. Wśród dawnych mistrzów można odnaleźć prace takich artystów jak Lucas Cranach Starszy, Hans Holbein Młodszy Nicolas Poussin, Jean-Siméon Chardin i Francisco de Goya. Sercem kolekcji są prace impresjonistów i postimpresjonistów – obrazy najwyższej klasy, bardzo rzadko wypożyczane na wystawy. Nie brakuje tu przykładów żadnego ważnego malarza przełomu XIX i XX wieku.

FRYBURG

Spacer po dobrze zachowanym średniowiecznym Starym Mieście otoczonym pozostałościami dawnych murów obronnych. Gotycka katedra św. Mikołaja z witrażami Józefa Mehoffera.

MARTIGNY

Fondation Pierre Gianadda

Malowniczo położona siedziba Fundacji kryje wiele zaskakujących skarbów, nie tylko dla miłośników sztuki. Została wybudowana na terenie dawnej celtyckiej świątyni. Można tu m.in. zobaczyć bogatą kolekcję dawnych automobili. Budynek otacza park, w którym znajdują się rzeźby plenerowe największych twórców XX wieku (por. galeria Park Rzeźby w Fondation Pierre Gianadda)

 

wystawa „Picasso. Ostatnie prace. Hołd dla Jacqueline” (por. galeria Późny Picasso w Martigny I)

Fundacja Pierre Gianadda organizuje wyjątkowe wystawy, na których prezentowane są dzieła nie tylko z najważniejszych muzeów na całym świecie, ale przede wszystkim z kolekcji prywatnych. Aktualna wystawa przedstawia powojenny dorobek Pabla Picassa i jego drugą żonę – Jacqueline. Jest okazją do spotkania się ze wszystkimi uprawianymi przez niego dziedzinami twórczości – malarstwem, rzeźbą, grafiką, rysunkiem i ceramiką.

 

Dzień 3 – czwartek – 15 września

CHILLON

Średniowieczny zamek obronny wzniesiony na skalnej ostrodze wrzynającej się w wody Jeziora Genewskiego. Historia więzionego w lochach François Bonivarda posłużyła Byronowi do napisania poematu romantycznego „Więzień Chillonu”. W Polsce widok zamczyska jest głównym motywem witrażu w secesyjnej wilii Leopolda Kindermanna w Łodzi.

LOZANNA

Fondation de l’Hermitage

wystawa „Basquiat, Dubuffet, Soulages… Kolekcja prywatna” (por. galeria Prywatna kolekcja sztuki nowoczesnej w Lozannie)

Szwajcaria jest wypełniona nie tylko bogatymi muzeami, ale również znana z mieszczących się tutaj kolekcji prywatnych, które zazwyczaj nie są udostępniane publiczności. Wystawa w Lozannie daje unikalną możliwość poznania jednej z nich. To kolekcja sztuki nowoczesnej i współczesnej, szczególnie bogata w prace artystów powojennych, tak europejskich jak amerykańskich.

Collection de l’Art Brut

wystawa „Art Brut Jeana Dubuffeta. Początki kolekcji”

Wystawa zorganizowana z okazji 40-lecia istnienia muzeum.

GENEWA

Jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy – ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczny paszport.

Muzeum Sztuki i Historii

Genewskie muzeum jest największą kolekcją sztuki w Szwajcarii z dziełami od czasów średniowiecza do XX wieku. Mieszczą się tutaj zbiory archeologiczne, sztuki użytkowej oraz broni. Szczególnie bogate są zbiory szwajcarskich artystów takich jak Jean-Étienne Liotard, Ferdinand Hodler, Félix Vallotto. Najsłynniejszym obrazem jest „Cudowny połów ryb” Konrada Witza – praca nie jest wypożyczana na wystawy poza muzeum ze względów konserwatorskich. Obecnie na wystawie czasowej pokazywane są całe zbiory malarstwa włoskiego i hiszpańskiego.

Muzeum Patek Philippe

Kolekcja liczy ponad 500 eksponatów. Najstarsze zegarki pochodzą z XVI wieku i wszystkie wyprodukowane w Szwajcarii. Założycielem był polski zegarmistrz Norbert Patek i francuski wynalazca A. Philippe.

 • nocleg w Lozannie

 

Dzień 4 – piątek – 16 września

BAZYLEA

Fondation Beyeler

Jedno z najpiękniejszych muzeów, zaprojektowane przez Renzo Piano, gdzie „Nenufary” Claude’a Moneta prezentowane są obok stawu oblewającego fasadę budynku. Mieści jedną z najważniejszych kolekcji XX wieku, której tylko część prezentowana jest zwiedzającym. Większość powierzchni muzeum zajmują regularnie organizowane, bijące rekordy frekwencji wystawy czasowe.

wystawa „Kandinsky, Marc i Der Blaue Reiter” (por. galeria Kandinsky, Marc i Der Blaue Reiter I)

Wystawa skupia się na jednym z głównych wątków ekspresjonizmu europejskiego początków XX wieku. Prezentuje obrazy jednego z twórców abstrakcji Wassily’ego Kandinskiego, prace animalisty Franza Marca oraz innych przedstawicieli działającego w Monachium ugrupowania „Błękitny jeździec”.

Museum Tinguely

Muzeum poświęcone szwajcarskiemu artyście mieści się w budynku projektu Mario Botty usytuowanym na d brzegiem Renu. Jean Tinguely zapisał się w historii sztuki powojennej przede wszystkim jako twórca instalacji kinetycznych, których bogaty wybór można zobaczyć w stałej ekspozycji. (por. video Jean Tinguely ‚Wundermaschine – Méta-Kandinsky I’ 1956 oraz video Jean Tinguely ‚Lola T. 180 – Mémorial pour Joakim B.’ 1988)

wystawa „Michael Landy. Zepsute”

Wystawa retrospektywna jednego z bardziej kontrowersyjnych współczesnych artystów brytyjskich. Michael Landy należy do pokolenia Young British Artists, które zdobywało rozgłos w latach 90. zeszłego wieku. Prezentacja daje możliwość prześledzenia wszystkich najważniejszych jego projektów. (por. galeria Michael Landy. Retrospektywa I, galeria Michael Landy w Bazylei I, video Michael Landy ‚Doubting Thomas’ 2013 British Council Collection oraz video Michael Landy ‚Closing Down Sale’ 1992 & ‚Shopping Trolley’ 1992-2016)

Kunstmuseum Basel

Początki zbiorów Muzeum Sztuki sięgają jeszcze czasów renesansu. W XVII wieku zostały udostępnione publiczności i tym samym są najstarszą publiczną kolekcją miejską na świecie. Można tu znaleść największą kolekcję dzieł rodziny Holbeinów, a także innych mistrzów sztuki północnej. Szczególnie dobrze reprezentowani są impresjoniści i postimpresjoniści, a także przedstawiciele wszystkich najważniejszych nurtów sztuki XX wieku.

wystawa „Sculpture on the Move 1946–2016” (por. galeria Historia rzeźby 1946-2016 I, galeria Historia rzeźby 1946-2016 II, galeria Historia rzeźby 1946-2016 III)

Wystawa inauguracyjna nowego budynku muzeum, która podsumowuje rozwój powojennej rzeźby. Obok dzieł z bogatej kolekcji własnej można obejrzeć prace z takich muzeów jak MoMA czy Centre Pompidou. Obecni są m.in. Alberto Giacometti, Alexander Calder, Henry Moore, Louise Bourgeois, Pablo Picasso, Claes Oldenburg, Duane Hanson, Joseph Beuys, Richard Serra, Jeff Koons, Damien Hirst, i Monika Sosnowska.

wystawa „Czarowne miedzioryty. Firma Hendrick Goltzius” (por. galeria Firma graficzna Hendrick Goltzius)

wystawa „Archeologia Zbawienia. Wizerunki Chrystusa w XV i XVI wieku”

wystawa „Ilustrowane książki. Od Bonnarda do Kirchnera”

Na wystawie można obejrzeć wybór 40 ilustrowanych książek z bogatych zasobów własnych Muzeum Sztuki. Autorami ilustarcji są artyści z przełomu XIX i XX wieku tacy jak Pablo Picasso, Henri Matisse, Georges Braque czy Marc Chagall.

 • nocleg w Niemczech

 

Dzień 5 – sobota – 17 września

ZURYCH

Kunsthaus

Jedna z najważniejszych w Szwajcarii kolekcji sztuki obejmuje dzieła od średniowiecza do współczesności. Posiada największy zbiór prac szwajcarskiego rzeźbiarza i malarza Alberto Giacomettiego. (por. video Monet / Rodin / Maillol)

wystawa: „Francis Picabia. Retrospektywa” (por. galeria Francis Picabia. Retrospektywa I oraz galeria Francis Picabia w Zurychu I)

wystawa „Hans Jakob Oeri. Szwajcarski artysta w Paryżu, Moskwie i Zurychu” (por. galeria Szwajcar w Paryżu, Moskwie i Zurychu)

 • Szwajcarskie Muzeum Narodowe

wystawa: „Europa w czasach Renesansu. Metamorfozy 1400-1600” (por. galeria Metamorfozy renesansowej Europy I, galeria Metamorfozy renesansowej Europy II, galeria Metamorfozy renesansowej Europy III)

 • Muzeum Rietberg (dla chętnych w czasie wolnym)

wystawa „Ogrody świata – w poszukiwaniu Raju” (por. galeria Rajskie ogrody świata I)

 • Galeria Gmurzynska

wystawa „Kurt Schwitters: Merz” (por. galeria Zaha Hadid projektuje Kurta Schwittersa)

Wystawa wpisująca się w obchody setnej rocznicy narodzin dadaizmu zaprojektowana została przez niedawno zmarłą architektkę światowej sławy Zahę Hadid.

 • Manifesta (dla zainteresowanych)

Europejskie biennale sztuki współczesnej odbywające się za każdym razem w innym mieście. W tym roku jest to Zurych pod hasłem „Co ludzie robią dla pieniędzy?”.

 • nocny przejazd do Polski

Dzień 6 – niedziela – 18 września

WROCŁAW

 • Pawilon Czterech Kopuł

wystawa: „Letnia Rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” (por. galeria Goście z Berlina)

 • proponowane przystanki w trasie powrotnej – Łódź
 • przyjazd do Warszawy ok. 19.00

 

Pytania i ustalenia dotyczące organizacji – Monika Wałkowska – kontakt@wyprawyz.pl lub monik@list.pl

 

 

Organizatorzy:

Wyprawę realizujemy wspólnie z biurem podróży MAZURKAS.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami m.in. sztuką, muzyką, architekturą, ogrodnictwem.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Jeff Koons Rabbit 1986