Karnawał w muzeach Wenecji i Wiednia

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Karnawał w muzeach Wenecji i Wiednia

wycieczka autokarowa

31 stycznia – 7 lutego 2016 r. (niedziela – niedziela)

Na zimowe ferie 2016 przygotowaliśmy specjalną propozycję – wyprawę do dwóch miast, które słyną ze swoich zbiorów sztuki. Naszym głównym celem będzie Wenecja, gdzie szukać będziemy w muzeach i kościołach arcydzieł malarstwa, a pływając po kanałach podziwiać architekturę. Swoimi barwami zachwycą nas nie tylko obrazy Tycjana, Giorgione’a, Tintoretta, Canaletta i rodziny Tiepolów, ale również samo miasto w czasie trwającego tam karnawału. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie jednej z najsłynniejszych willi projektu Andrea Palladia – Willi Barbaro dekorowanej freskami Veronese’a. Korzystając z okazji zatrzymamy się też w Wiedniu i zwiedzimy jego wspaniałe muzea. Tutaj czekają na nas wyjątkowe wystawy czasowe m.in. sztuki romantyzmu oraz wizerunki kobiet w pracach Klimta, Schielego i Kokoschki.

 

Dzień 1 – niedziela – 31 stycznia

  • wyjazd o 13.30 z Warszawy, parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury,
  • zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowane Katowice
  • w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw i muzeów (wykłady i pokazy filmów)
  • nocleg w Wiedniu

 

Dzień 2 – poniedziałek – 1 lutego

WIEDEŃ

Albertina

Na początek, dla zaostrzenia apetytu, zatrzymujemy się w Wiedniu, aby zwiedzić jedno z najbogatszych tamtejszych muzeów – Albertinę. Wśród kilku wystaw czasowych przygotowanych przez to muzeum koniecznie zobaczymy wystawę poświęconą sztuce romantyzmu z pracami m.in. Caspara Davida Friedricha i Francisco Goi. Kolekcja stała to wybitne dzieła z końca XIX wieku i 1. połowy XX wieku m.in. Moneta, Renoira, Degasa, Cézanne’a, Picassa, Malewicza, Bacona i wielu innych.

ekspozycja stała „Od Moneta do Picassa. Kolekcja Batliner

wystawa czasowa „Romantyczne światy

wystawa czasowa „Hans Robert Pippal” (por. galeria Hans Robert Pippal i jego wiedeński urok)

wystawa „Prowokując – między protestem a performance. Fotografia w Japonii 1960-75

  • nocleg w okolicy Wenecji

 

Dzień 3-5 – wtorek, środa, czwartek – 2, 3, 4 lutego

WENECJA 

Wenecję zwiedzać będziemy przez 3 dni, nie mogło w naszym programie zabraknąć wizyty w Pałacu Dożów i w Bazylice Św. Marka. Odwiedzimy najsłynniejsze muzea – Accademię i Museo Correr, ale również zajrzymy do mniej znanych miejsc, aby podziwiać wspaniałe wnętrza i zgromadzone tam zbiory. Naszym motywem przewodnim będzie malarstwo renesansu i XVIII wieku, którego szukać będziemy również w weneckich kościołach. Ze względu na trwający karnawał kolejność zwiedzania obiektów w Wenecji podajemy jedynie ramowo i będziemy ją elastycznie dostosowywać do aktualnej sytuacji. W okresie karnawału na placach cały czas trwają różne formy aktywności artystycznych (koncerty plenerowe, spektakle teatrzyków dell’Arte, maskaradowe korowody itp.), często są to wydarzenia spontaniczne, nieprzewidziane oficjalnym programem karnawału.

Dzień 3 – wtorek – 2 lutego

Biblioteca Nazionale Marciana – Sale Monumentali – Historia Biblioteki św. Marka sięga XV wieku, obecnie posiada jeden z najcenniejszych zbiorów rękopisów na świecie. Jej wnętrza dekorowane były przez takich artystów jak Tycjan i Veronese.

 

Muzeum Archeologiczne

Museo Correr

Muzeum znajduje się zaraz przy placu Św. Marka. Mieści zbiory związane z historią miasta, znaczącą kolekcję dzieł sztuki i renesansowe dzieła takich artystów jak Giovanni Bellini, Antonello da Messina, Cosmè Tura, Vittore Carpaccio oraz rzeźby Antonia Canovy.

wystawa czasowa: „Andrea Schiavone. Wenecki artysta pomiędzy światami Tycjana, Tintoretta i Parmigianina

Wystawa jest pierwszą retrospektywą weneckiego malarza, rysownika i grafika Andrea Schiavone. Choć obecnie jest mocno zapomniany to jego dziełami zachwycali się Giorgio Vasari i El Greco, a jego technika malowania mogła wpłynąć na bardziej znanych mistrzów takich jak Tycjan i Tintoretto. Na wystawę sprowadzono obrazy z najważniejszych muzeów całej Europy – Paryża, Londynu, Drezna i Wiednia.

Basilica San Marco (Bazylika Św. Marka)

Palazzo Ducale (Pałac Dożów)

 

Dzień 4 – środa – 3 lutego

kościół Santa Maria della Salute

Fundacja Peggy Guggenheim (dla zainteresowanych)

Gallerie dell’Accademia

Najważniejsze muzeum Wenecji z największymi arcydziełami malarstwa m.in. Giovanniego Belliniego, Giorgione’a, Tycjana, Tintoretta,  Veronese’a i Andrea Mantegni.

Ca’ Rezzonico – Museo del Settecento Veneziano (muzeum XVIII wieku)

Francesco Guardi Gondolas on the Grand Canal with the Cà Rezzonico BM

Scuola Grande di San Rocco

Dawny budynek będący kiedyś siedzibą bractwa św. Rocha dekorowany jest przez jednego z największych mistrzów malarstwa renesansu – Tintoretta. Dwa piętra mieszczą dziesiątki obrazów tego weneckiego malarza obok innych skarbów m.in. obrazów Tycjana.

Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari

Galleria Nazionale d’Arte Moderna – Ca’ Pesaro

 

dzień 5 – czwartek – 4 lutego

kościół San Giorgio Maggiore

Słynna bazylika projektu Andrea Palladia. Dawne opactwo benedyktyńskie było świadkiem konklawe i koronacji papieża. Znajdują się tutaj arcydzieła malarstwa m.in. „Ostatnia Wieczerza” i „Zbieranie manny” Jacopa Tintoretta.

Fondazione Giorgio Cini

kościół San Zaccaria

Fondazione Querini Stampalia

kościół Santi Giovanni e Paolo

kościół Santa Maria dei Miracoli

Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro

  • noclegi w okolicy Wenecji

 

Dzień 6 – piątek – 5 lutego

Willa Barbaro koło Maser  

Jeden z najpiękniejszych budynków projektu Andrea Palladia. Wnętrza dekorowane są cyklem fresków czołowego malarza weneckiego XVI wieku Paola Veronese’a. Jest to jedna z najciekawszych realizacji malarstwa iluzjonistycznego tego okresu integrującego wnętrza willi z malowniczym otoczeniem.

Andrea Palladio Villa Barbaro Maser

TREVISO

wystawa czasowa „El Greco we Włoszech” por. galeria El Greco we Włoszech I oraz galeria El Greco we Włoszech II

  • nocleg w Wiedniu

 

Dzień 7 – sobota – 6 lutego

WIEDEŃ (kolejność zwiedzania może ulec zmianie)

Kunsthistorisches Museum

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu nie potrzebuje rekomendacji. Cesarskie zbiory malarstwa, rzemiosła artystycznego (jedyna w swoim rodzaju Kunstkamera!) oraz sztuki starożytnej zgromadzone w monumentalnym gmachu dekorowanym malowidłami m.in. Gustava Klimta.

Muzeum Leopoldów

ekspozycje stałe: największa kolekcja prac Egona Schielego na świecie oraz Wiedeń 1900 (w tym secesja i dzieła Gustava Klimta)

wystawa czasowa o designie w przemyśle tytoniowym

Belweder – Austriacka Galeria Narodowa

wystawa czasowa: „Kobiety Klimta, Schielego i Kokoschki” (Dolny Belweder) por. galeria Kobiety Klimta, Schielego i Kokoschki I, galeria Kobiety Klimta, Schielego i Kokoschki II oraz galeria Kobiety Klimta, Schielego i Kokoschki w Wiedniu

Wystawa zachwyci każdego miłośnika sztuki. Z całego świata sprowadzono przedstawienia kobiet autorstwa Gustava Klimta, Egona Schielego oraz Oskara Kokoschki.

Górny Belweder (dla chętnych w wolnym czasie) – w zbiorach m.in. „Pocałunek” Klimta

Winterpalais (Pałac Zimowy)

wystawa czasowa: Olafur Eliasson – Baroque Baroque por. galeria Olafur Eliasson w Pałacu Zimowym, video Olafur Eliasson ‚The Organic and Crystalline Description’ 1996, video Olafur Eliasson ‚Your Uncertain Shadow (Colour)’ 2010, video Olafur Eliasson ‚Innen Stadt Außen’ 2010, video Olafur Eliasson ‚Double Light Ventilator Mobile’ 2003 oraz video Olafur Eliasson ‚Your Welcome Reflected’ 2003

Świetlne i optyczne instalacje przygotowane przez współczesnego artystę Olafura Eliassona w barokowych wnętrzach Pałacu Zimowego księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

  • nocny przejazd do Polski

 

Dzień 8 – niedziela – 7 lutego

Powrót do Warszawy koło południa

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku ‚Wyprawy ze sztuką’.

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl