Belgia 2014

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Od van Eycka do Magritte’a – artystyczne skarby Belgii

27 listopada – 1 grudnia 2014 (czwartek-poniedziałek)
wycieczka autokarowa

Po wyprawach do Holandii i Paryża zapraszamy do belgijskich muzeów i kościołów. Tym razem przyjrzymy się z bliska dziełom niderlandzkich mistrzów van Eycka, Memlinga, Bruegla – wśród nich słynnemu Ołtarzowi Gandawskiemu. Zajrzymy do domu Rubensa w Antwerpii, staniemy przed jego obrazami we wspaniałej katedrze, a w Brukseli obejrzymy wyjątkową wystawę ukazującą jego wpływ na następne pokolenia malarzy. To wszystko w niesamowitej scenerii zabytkowych starówek belgijskich miast, które czekają na odkrycie. Będzie też czas na spotkanie z belgijskim surrealizmem, a po drodze zatrzymamy się w Essen, aby zobaczyć wystawę opowiadającą o wpływie sztuki japońskiej na takich artystów jak Claude Monet czy Vincent van Gogh. W drodze możecie Państwo liczyć na wprowadzające w tematykę wyjazdu wykłady, prezentacje i filmy.

aktualizacja 26.10.2014
Nasz wyjazd jest już potwierdzony! Zebrała się grupa minimalna, ale… nadal jest kilka miejsc 🙂 Wszystkich, którzy już przysłali zgłoszenie zachęcamy do zabrania zainteresowanych znajomych. Wszyscy, którzy się zastanawiają, niech szybko podejmują decyzję! Przy pełnej grupie koszt wyjazdu jest niższy 😉

aktualizacja 01.11.2014
Z radością możemy donieść, że zostały dosłownie ostanie miejsca na nasz wyjazd. Jeżeli się jeszcze zastanawiacie, to już nie zapraszajcie znajomych, tylko się sami szybko zgłaszajcie.

aktualizacja 11.11
Grupa zebrana! Jedziemy zachwycać się sztuką w Belgii! Kto się spóźnił z zapisaniem niech wysyła zgłoszenie na listę rezerwową – jak pokazują wcześniejsze wyjazdy, zawsze jest szansa, aby się z nami zabrać 😉

 

Dzień 1 – 27 listopada (czwartek)

UWAGA
Wyjazd 26 listopada (środa) o godzinie 22.00 z Warszawy (przystanki na trasie do ustalenia).

przejazd do Essen

Katedra w Essen oraz skarbiec katedralny – wśród zabytków unikalny średniowieczny świecznik z brązu, zespół zabytków z okresu ottońskiego, a przede wszystkim słynna Złota Madonna.

 

Muzeum Folkwang w Essen – Muzeum posiada ważną kolekcję sztuki XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługują prace niemieckich romantyków (Caspar David Friedrich, Carl Gustav Carus) oraz sztuka francuska (Eugčne Delacroix, Jean-Baptiste Camille Corot, Honoré Daumier, Gustave Courbet, Edouard Manet) ze szczególnym uwzględnieniem impresjonizmu (Claude Monet, Pierre Auguste Renoir, Camille Pissarro) i postimpresjonizmu (Paul Cézanne, Vincent van Gogh, Paul Gauguin). Zbiory obejmują bogaty wybór prac fowistów (Henri Matisse, André Derain, Maurice de Vlaminck), niemieckich ekspresjonistów (Franz Marc, Ernst Ludwig Kirchner, Emil Nolde), artystów związanych z Bauhausem (Wassily Kandinsky, Paul Klee), surrealistów (Salvador Dalí, Max Ernst, René Magritte, Joan Miró), artystów działających po II wojnie światowej (Mark Rothko, Barnett Newman, Jackson Pollock, Yves Klein, Lucio Fontana) oraz sztukę współczesną (Gerhard Richter, Georg Baselitz).

wystawa „Monet, Gauguin, van Gogh… Inspirując się Japonią” (por. galeria Inspirując się Japonią I)

Jedna z najciekawszych wystaw tego sezonu, prezentująca wpływ japonizmu na sztukę europejską. Prace Maneta, Degasa, Cézanne’a, Moneta, Gauguina, van Gogha, Bonnarda i Vuillarda można zobaczyć w zestawieniu z dalekowschodnimi dziełami, które je zainspirowały. Wystawa przygotowana z Muzeum Sztuki w Zurychu, gdzie będzie prezentowana wiosną.

Dzień 2 – 28 listopada (piątek)

przejazd do Antwerpii

Katedra NMP 

wystawa „Powrót. Od Quentina Matsysa do Petera Paula Rubensa. Arcydzieła z Królewskiego Muzeum powtórnie połączone w katedrze”

W związku z remontem Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii do katedry powróciły monumentalne ołtarze. To wyjątkowa szansa na zobaczenie ich w oryginalnym usytuowaniu.

Dom Rubensa

Bogactwo zbudowanej we włoskim stylu rezydencji doskonale oddaje sukces jaki osiągnął najwybitniejszy z flamandzkich malarzy XVII wieku. Obok wyposażenia podziwiać można oryginalne prace.

do wyboru:

Museum Mayer van den Bergh

Muzeum mieszczące kolekcję sztuki średniowiecznej i nowożytnej posiada m.in. prace Pietera Bruegela Starszego: „Dulle Griet” i „12 przysłów”

Rockoxhuis

Muzeum mieści się w domu słynnego kolekcjonera XVII-wiecznego. Wypełnione obrazami, rzeźbami i rzemiosłem artystycznym z epoki pozwala przenieść się w czasy Nicolaas Rockox, aby zgłębić jego pasję.

wystawy „Złoty Gabinet. Królewskie Muzeum w Rockoxhuis” i „Papuga. Dekoracyjne piękno upierzenia”

przejazd do Gandawy

Katedra św. Bawona oraz Ołtarz Baranka Mistycznego braci van Eycków

Początki kościoła sięgają X wieku, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowom od XIV do XVI wieku. Jego największym skarbem jest arcydzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego – wielotablicowy obraz ołtarzowy powstały na początku XV wieku w warsztacie Jana i Huberta van Eycków.

Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie

W skład stałej kolekcji wchodzą dwie prace Hieronymusa Boscha: „Modlący się św. Hieronim” i „Chrystus niosący Krzyż” oraz prace m.in. Tintoretta, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Fransa Halsa, Auguste’a Rodina, Jamesa Ensora, Maxa Ernsta i Rene Magritte’a.

wystawa „Listy miłosne w czasach wojny i pokoju”

Wystawa prezentuje teksty m.in. Guillaume’a Apollinaire’a, Arthura Rimbaud, Camille Claudel, Hannah Höch, F.T. Marinettiego i Pabla Picassa dotyczące miłości, w kontekście rozwoju epistolografii w czasach I wojny światowej. Równolegle prezentowany będzie projekt uznanej, współczesnej artystki Mony Hatoum, w skład którego wchodzą wcześniejsze jej instalacje.

spacer po zabytkowym centrum Gandawy do zamku Gravensteen, siedziby hrabiów Flandrii

Dzień 3 – 29 listopada (sobota)

przejazd do Brugii

spacer po jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast  Europy

Groeninge Museum w Brugii

Muzeum znane jest ze swoich arcydzieł malarstwa niderlandzkiego m.in. autorstwa Jana van Eyck’a (Madonna kanonika van der Paele oraz portret żony), Hugo van der Goesa (Zaśnięcie NMP), Rogiera van der Weydena, Petrusa Christusa, Gerarda Davida.

Onze-Lieve-Vrouwekerk (kościół NMP)

W kościele znajduje się nagrobek Marii Burgundzkiej i Karola Łysego, a najcenniejszym dziełem sztuki jest rzeźba Michała Anioła przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem.

Sint-Janshospitaal (szpital św. Jana) 

Znajduje się tu zbiór arcydzieł Hansa Memlinga, wśród nich malowany relikwiarz św. Urszuli.

Bazylika Krwi Świętej

rejs po kanałach Brugii lub czas wolny

przejazd do Brukseli

BOZAR (Centrum Sztuk Piękych)

wystawa „Sensacja i zmysłowość. Rubens i jego dziedzictwo” (por. galeria Peter Paul Rubens i jego następcy I oraz Peter Paul Rubens i jego następcy II)

Kolejna wystawa o Rubensie? Tym razem mistrz flamandzkiego baroku ukazany jest razem z dziełami artystów, na których jego twórczość wywarła znaczący wpływ. Na wystawie oglądać można prace m.in. Antona van Dycka, Rembrandta, Jean-Honoré Fragonarda, Eugčne’a Delacroix, Honoré Daumiera, Johna Constable’a, Edouarda Maneta, Paul Cézanne’a, Gustave’a Klimta, Oskara Kokoschki i Pabla Picassa. Wśród dzieł Rubensa prezentowany jest słynny „Ogród miłości” z Muzeum Prado. Wystawa przygotowana z Królewską Akademią w Londynie, gdzie będzie pokazywana w przyszłym roku.

wystawa „Malarstwo ze Sieny” (por. galeria Malarstwo ze Sieny)

Wyjątkowa okazja poznania przełomowego okresu w malarstwie europejskim, który przygotował podwaliny dla rozwoju sztyki włoskiego renesansu. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace artystów działających w XIV i XV wieku, takich jak Duccio, Simone Martini, Pietro i Ambrogio Lorenzetti, Francesco di Giorgio Martini. Duża część obiektów wypożyczona została z Narodowe Pinakoteki w Sienie.

Dzień 4 – 30 listopada (niedziela)

przejazd do Brukseli

Atomium, jeden z symboli Brukseli, a następnie zwiedzanie muzeów z kartą muzealną.

Musée d’Ixelles / Museum van Elsene – muzeum sztuki belgijskiej XIX i XX wieku

wystawa „Paul Delvaux zdemaskowany”

Prezentacja jednego z najciekawszych surrealistów. Jego prace zostaną podzielone na kilka działów tematycznych uwzględniających najważniejsze wątki twórczości malarza takie jak kobiecość, tajemnica, marzenia czy samotność.

Muzeum Magritte’a

Otwarte w 2009 roku muzeum prezentuje na 5 piętrach ponad 200 prac René Magritte. Obok wielu słynnych obrazów można zobaczyć rysunki, rzeźby, fotografie i filmy autorstwa jednego z najważniejszych surrealistów.

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli

Stała kolekcja obejmuje prace Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga, Hieronymusa Boscha, Lucasa Cranacha, Pietera Bruegela, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Jacoba Jordaensa, Jacques-Louis Davida oraz znaczący zbiór sztuki nowoczesnej.

wystawa Constantina Meuniera (1831-1905)

Największa retrospektywa, od ponad 100 lat, jednego z najważniejszych artystów belgijskich, który znany jest przede wszystkim ze swoich realistycznych rzeźb przedstawiających pracujących ludzi. Na wystawie uwzględnione też są prace malarskie oraz rysunki Constantina Meuniera.

Muzeum Fin-de-Siecle’u

Prace m.in. James Ensor, Fernand Khnopff, Victor Horta, Henry Van de Velde, Paul Gauguin, Auguste Rodin, Pierre Bonnard, Emile Gallé, Alphonse Mucha

Dla chętnych w trakcie dnia spacer po starym mieście, dla łasuchów muzeum czekolady, dla spragnionych muzeum piwa.

Wieczorem czas wolny na obiadokolację i wyjazd do Polski

podróż nocą do Polski

Dzień 5 – 1 grudnia (poniedziałek)

powrót do Warszawy w godzinach popołudniowych ok. 15.00

 

Organizatorzy:

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.plHubert and Jan van Eyck Adoration of the Mystic Lamb Saint Bavo Cathedral

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.