Wiedeń i Budapeszt 2015

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Wiedeń i Budapeszt – artystyczne spotkanie nr 1

 22-26 stycznia 2015 (czwartek-poniedziałek)

wycieczka autokarowa (5 dni)

 

Po wyprawach do zachodnich krajów Europy ruszamy na południe – zapraszamy do Wiednia i Budapesztu. Zachętą jest wyjątkowy program wystaw, które obecnie się tam odbywają. Zaczniemy od Budapesztu i wystawy malarstwa holenderskiego, jednej z największych (i najdroższych) wystaw, jakie ostatnio zorganizowano. W Wiedniu: Toulouse-Lautrec, Monet, Giacometti, Arcimboldo, a przede wszystkim Velázquez (wystawa zorganizowana we współpracy z muzeum Prado) obok wspaniałych ekspozycji stałych, na których spotkamy arcydzieła m.in. Klimta (Pocałunek!) i Schielego. Będzie czas na spacery po obu miasta i na dodatkowe atrakcje m.in. dla chętnych wizytę w termach oraz nieco wystawniejsze kolacje. Atrakcji nie zabraknie! Jak zawsze możecie Państwo liczyć na wprowadzające w tematykę wyjazdu wykłady, prezentacje i filmy.

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku ‚Wyprawy ze sztuką’ i prosimy o rozpropagowanie naszej propozycji wśród potencjalnie zainteresowanych znajomych. Zwiększa to szansę zebrania się minimalnej grupy i realizacji proponowanych ‚Wypraw ze sztuką’!

aktualizacja 15.12.2014
Nasza wyprawa jest już potwierdzona! Możemy się szykować, a co więcej – właściwie mamy już zebraną grupę. Kto się za długo zastanawiał niech żałuję, ale oczywiście niech wysyła zgłoszenie i zapisuje się na listę rezerwową. Jak pokazuje doświadczenie zawsze można liczyć, że ktoś zrezygnuje…

aktualizacja 23.11.2014
Mamy już szczegóły planowanej wyprawy do Wiednia i Budapesztu. Program został dzisiaj wysłany na adresy z naszej listy mailingowej. Jeżeli ktoś zapisany na nią go nie otrzmał, to prosimy o kontakt (monik@list.pl). Jeżeli ktoś chciałby otrzymywać informacje drogą mailową o naszych ‚Wyprawach’ również prosimy o kontakt na podany adres.

Dzień 1 – 22 stycznia – czwartek

 • wyjazd 22 stycznia o godzinie 06.00 z Warszawy – przystanki na trasie do ustalenia
 • przejazd do Budapesztu
 • zakwaterowanie w hotelu, do dyspozycji gości restauracja, oraz w cenie hotelowe Spa
 • dla niezmęczonych fakultatywny wyjazd na kolację – na początek mała degustacja wina w tunelach depozytowych Budafoku, gdzie w ponad 70km podziemnych korytarzy od wieków przechowuje się beczki z winem. Zobaczymy tam największą używaną beczkę na wino w Europie. Stamtąd pojedziemy do winiarskiej restauracji Borkatakomba („bor” to po węgiersku wino) – kolacja z tradycyjnym menu, wino bez ograniczeń i cygański folklor muzyczno-taneczny

 

Dzień 2 – 23 stycznia – piątek

 • Budapeszt
 • zwiedzanie Budy – Góra Gelerta z panoramą miasta, Góra Zamkowa z neoromańską Basztą Rybacką, kościołem Macieja (pod wezwaniem NMP)- miejsce koronacji Królów Węgier i kompleksem Zamku Królewskiego czyli Rezydencją Habsburgów
 • objazd Pesztu –Parlament, Katedra, Synagoga, okolice Placu Bohaterów

Jedna z największych wystaw sztuki holenderskiej XVII wieku, wśród 170 dzieł pokazywanych jest 20 obrazów Rembrandta oraz 3 obrazy Vermeera.

 • ekspozycja stała

Najwyższej klasy dzieła sztuki nowożytnej i XIX wieku, w tym prace Giorgiona, Rafaela, Dürera, Bruegla, Tycjana, El Greka, Rubensa, Halsa oraz niedawno wyremontowane zbiory sztuki starożytnej oraz XX wieku. W lutym 2015 roku całe muzeum zostanie zamknięte w związku z generalnym remontem.

 • po zwiedzaniu muzeum do wyboru:
 • Pałac Sztuki i park Varosliget z zameczkiem Vaydahunyadi Muzeum Techniki, spacer wzdłuż reprezentacyjnej ulicy Pesztu – Andrassy utca
 • albo kąpiel w termalnych źródłach w zabytkowych i najbardziej znanych w Budapeszcie termach Szechenyiego
 • powrót do hotelu
 • dla chętnych przejazd na kolację w formie bufetu ze specjałami kuchni węgierskiej w wersji all inclusive

 

Dzień 3 – 24 stycznia – sobota

 • wczesne wykwaterowanie i przejazd do Wiednia

Jedna z najważniejszych wystaw tego roku prezentująca największe arcydzieła hiszpańskiego malarza. Wśród nich wypożyczoną z Galerii Narodowej w Londynie słynną Wenus Rockeby oraz wybór prac z Prado oraz innych muzeów na całym świecie.

Pokaz dwóch doskonałych obrazów Arcimbolda, pochodzących z kolekcji prywatnej i do tej pory niedostępnych dla publiczności.

 • ekspozycja stała

Jedna z najważniejszych kolekcji malarstwa nowożytnego na świecie, galeria sztuki starożytnej, a także niedawno otwarta po długoletnim remoncie Kunstkamera.

Duża wystawa monograficzna przygotowana przede wszystkim ze zbiorów Kunsthausu w Zurychu, gdzie znajduje się większość spuścizny artystycznej tego jednego z najciekawszych rzeźbiarzy i malarzy XX wieku.

 • ekspozycje ze zbiorów własnych – Wiedeń 1900″ oraz Egon Schiele”
 • Motylarnia – dla chętnych do ustalenia w trakcie dnia J
 • czas wolny na kolację
 • nocleg w Wiedniu

 

Dzień 4 – 25 stycznia – niedziela

 • wykwaterowanie z hotelu

Duża wystawa monograficzna prezentująca dzieła wypożyczone z muzeów całego świata.

 • Spacer po mieście z miejscowym przewodnikiem.
 • Muzeum Sztuki Użytkowej – MAK (dodatkowy punkt programu)
 • wystawa „Drogi do nowoczesności. Josef Hoffmann, Adolf Loos i ich znaczenie” (por. galeria Wiedeńskie drogi do nowoczesności)
 • Belweder – Narodowa Galeria Sztuki Austriackiej
 • wystawa „Patrząc na Moneta. Wielki impresjonista i jego wpływ na sztukę austiacką” (por. galeria W świetle Claude’a Moneta)

Wystawa pokazująca wpływ słynnego impresjonisty na sztukę austriacką. Obok dzieł Moneta wypożyczonych z muzeów całego świata, można obejrzeć prace m.in. Gustave’a Klimta.

Wystawa poświęcona sztuce modernizmu austriackiego 1. poł. XX wieku – prace m.in. Oskara Kokoschki.

 • wystawa „Jasper Johns. Regrets” (por. galeria Jasper Johns ‚Regrets’)
 • ekspozycja stała

Sztuka średniowiecza oraz zbiory sztuki od XVII do pocz. XX wieku, w tym słynny „Pocałunek” Gustave’a Klimta, a wszystko prezentowane w przepięknych barokowych wnętrzach.

 • czas wolny na obiadokolację i wyjazd do Polski

 

Dzień 5 – 26 stycznia – poniedziałek

 • powrót do Warszawy we wczesnych godzinach porannych

 

 

Organizatorzy:

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Arcimboldo Flora meretrix ca 1590 private collection

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.