Jesienne Niemcy

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Jesienne Niemcy

4-8 listopada 2015 r. (środa-niedziela)

wycieczka autokarowa – 4 noclegi w Niemczech

Warszawa – Wrocław – Lipsk – Kassel – Bonn – Kolonia – Düsseldorf – Essen – Berlin – Warszawa

Zapraszamy na następną fascynującą przygodę ze sztuką najwyższej klasy. I to w trasę, której jeszcze do tej pory w pełni nie eksplorowaliśmy. Na naszej jesiennej wyprawie skupimy się wyłącznie na niemieckich muzeach, w których odbywają się właśnie wtedy fascynujące wystawy. Będzie okazja do odwiedzenia miast, w których do tej pory się nie zatrzymywaliśmy, takich jak Lipsk, Kassel czy Kolonia. Będą wydarzenia, które na długo zapadną w pamięć m.in. wystawa Botticellego w Berlinie czy sprowadzone z Japonii dzieła impresjonistów w Bonn. Będzie okazja do poznania mniej znanych, ale równie ciekawych twórców m.in. Godfrieda Schalckena oraz Agnes Martin. Tym razem przewidzieliśmy 4 noclegi (o jeden więcej niż zazwyczaj), dzięki czemu unikniemy podróży autokarem nocą. Zapraszamy na 5 dni niezapomnianych wrażeń.

Dzień 1 – 4 listopada – środa

  • wyjazd o 10.45 z Warszawy, parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury
  • zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowany Wrocław
  • w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw i muzeów: wykłady oraz pokazy filmów

WROCŁAW

Kiedy układaliśmy program nie znaliśmy jeszcze wszystkich wystaw planowanych we Wrocławiu. Stąd zmiana programu, bo warto. Nasz przystanek to oddział Muzeum Miejskiego, gdzie właśnie otwarto wystawę po raz pierwszy prezetującą jedną z najlepszych kolekcji prywatnych malarstwa polskiego. Do tej pory obrazy z tych zbiorów można było oglądać na wystawach lub jako depozyty w muzeach publicznych. Wystawa obejmuje ok. 70 dzieł najwyższej klasy takich artystów jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, Józef Pankiewicz, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański.

Pałac Królewski (Muzeum Miejskie Wrocławia)

wystawa: Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku por. galeria Polskie arcydzieła z prywatnej kolekcji I

  • dojazd na nocleg w Niemczech

 

Dzień 2 – 5 listopada – czwartek

LIPSK

Zatrzymamy się w historycznym centrum miasta, gdzie znajduje się niedawno wybudowana, nowoczesna siedziba Muzeum Sztuk Pięknych. Tamtejsze muzeum może poszczycić się różnorodną kolekcją dzieł sztuki dawnej i nowoczesnej. Można tu zobaczyć m.in. słynną rzeźbę Beethovena autorstwa Maxa Klingera, która znajdowała się w centrum wystawy Secesji wiedeńskiej w 1902 roku. Na tą samą wystawę powstał słynny fryz Klimta dopełniający ideowo rzeźbę Klingera. Lipskie zbiory mogą pochwalić się dobrym wyborem dzieł niemieckich, ale również francuskich. Stąd pomysł wystawy czasowej, której bohaterami są: Eugène Delacroix i Paul Delaroche, czołowi malarze połowy XIX wieku. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 40 obrazów z muzeów całej Europy (m.in. z Luwru), 60 rysunków oraz wybór ilustracji.

Museum der bildenden Künste

wystawa: Eugene Delacroix & Paul Delaroche. Historia jako sensacja por. galeria Eugène Delacroix / Paul Delaroche I

wystawa: Cranach – od pierwszej idei do skończonego dzieła (por. galeria Lucas Cranach Starszy z Lipska)

KASSEL

Lucas Cranach Starszy, jeden z najważniejszych twórców Niemiec w czasach renesansu stworzył duży, wszechstronny warsztat malarski. Był jednym z pierwszych artystów dających w swojej sztuce wyraz nowym ideom propagowanym przez Marcina Lutra. Na wystawie, związanej ze zbliżającą się rocznicą rozpoczęcia Reformacji w Kościele, zaprezentowane zostanie ponad 100 dzieł sztuki. Zbiory stałe w Kassel to następna ważna kolekcja na terenie Niemiec. Szczególnie bogate są zbiory malarstwa dawnych mistrzów, w tym jedna z największych na świecie kolekcji dzieł Rembrandta.

Museum Schloss Wilhelmshöhe / Museumslandschaft Hessen Kassel

wystawa: Obraz i przekaz. Cranach w służbie dworu i reformacji (por. galeria Cranach. Między dworem a reformacją I)

Dzień 3 – 6 listopada – piątek

BONN

Duża odległość oraz wysokie koszty powodują, że sprowadzenie z Japonii obrazów zdarza się bardzo rzadko. A przecież już pod koniec XIX wieku kolekcjonowano tam chętnie sztukę europejską. Japończycy byli jednymi z pierwszych, którzy docenili dzieła impresjonistów. Wystawa w Bonn jest wyjątkową okazją zobaczenia aż kilkudziesięciu arcydzieł impresjonizmu i postimpresjonizmu, takich autorów jak Monet, Manet, Cézanne, Gauguin, Bonnard, Pissarro, Renoir, Signac, Sisley i van Gogh. Wiele z nich po raz pierwszy powróci do Europy, tylko na kilka miesięcy.

Bundeskunsthalle

wystawa: Japońska miłość do impresjonizmu. Od Moneta do Renoira (por. galeria Arcydzieła impresjonizmu z Japonii)

KOLONIA

Do tej pory Kolonia pozostawała poza naszymi szlakami – nadrabiamy straty! Jest to miasto nie tylko bogatych muzeów, ale również wspaniałej architektury. Zachwycająca katedra oraz romańskie kościoły znajdą się na naszej trasie. Odwiedzimy jedno z najbogatszych w Niemczech muzeów – Wallraf-Richartz-Museum, cenione zwłaszcza za zbiory sztuki średniowiecznej, barokowej oraz końca XIX wieku. Poza kolekcją stałą będzie okazja do poznania Godfrieda Schalckena, nieco niedocenianego mistrza barokowego światła z XVII wieku. To pierwsza wystawa monograficzna, na którą sprowadzono z całego świata ponad 80 dzieł holenderskiego malarza.

Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud

wystawa: Schalcken. Malarska pokusa (por. galeria Godfried Schalcken uwodzi I)

Muzeum Ludwig

Dzień 4 – 7 listopada – sobota

DÜSSELDORF

Choć już zatrzymywaliśmy się w Düsseldorfie, to jednak nie spenetrowaliśmy bogatych muzeów tego miasta. Museum Kunstpalast, obok bogatej kolekcji sztuki dawnej, może pochwalić się ogromnym zbiorem rzemiosła artystycznego, szczególnie szkła. Tutaj obejrzymy wystawę mistrza baroku hiszpańskiego Francisco de Zurbarána. Düsseldorf znany jest też ze swojej bogatej kolekcji sztuki nowoczesnej, która prezentowana jest w dwóch miejscach. W jednym z nich zobaczymy wystawę retrospektywną amerykańskiej malarki Agnes Martin, która przygotowana została przez Tate Modern w Londynie i pokazywana będzie też w Los Angeles i w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Museum Kunstpalast

wystawa: Zurbarán. Mistrz szczegółów (por. galeria Mistrzowskie szczegóły Zurbarána I)

wystawa: Klee, Marc, Nolde … Ekspresjonistyczne grafiki i rysunki ze zbiorów dr. Hansa Lühdorfa

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen (K20 i K21)

wystawa: Agnes Martin (K20) por. galeria Agnes Martin. Absolut abstrakcji

wystawa: Problem Boga (K21) por. galeria Problemy z Bogiem

wystawa: instalacja Tomása Saraceno – in orbit (K21)

ESSEN

Kiedy kilka miesięcy temu zatrzymaliśmy się w Museum Folkwang byliśmy zaskoczeni jakością zgromadzonej tam kolekcji stałej. Postanowiliśmy powrócić do tego muzeum za sprawą wystawy poświęconej jednej z najbardziej intrygujących postaci sztuki przełomu XIX i XX wieku – Celnikowi Rousseau. Jego twórczość, zaliczana do tzw. sztuki naiwnej, fascynowała współczesnych mu artystów m.in. jego wielbicielem był Pablo Picasso. Wystawa w Essen pokazuje ją w nowym świetle – prezentuje razem z dziełami uznanych autorów (Honoré Daumier, Paul Gauguin czy Blinky Palermo) oraz innych zapomnianych artystów naiwnych, takich jak André Bauchant, Séraphine Louis, Martín Ramírez i Bill Traylor.

Museum Folkwang

wystawa: W cieniu awangardy. Rousseau i zapomniani mistrzowie (por. galeria Henri Rousseau i cienie awangardy I)

wystawa: Otto Steinert. Doskonała kreacja

wystawa: Jim Dine. About the Love of Printing por. galeria Jim Dine. Miłość do grafiki

Dzień 5 – 8 listopada – niedziela

BERLIN

Zatrzymamy się na kilka godzin w rejonie Placu Poczdamskiego. Głównym celem będzie długo oczekiwana wystawa Sandra Botticellego przygotowana przez Muzea Berlińskie wspólnie z Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Obok wyboru dzieł florenckiego mistrza z kolekcji całego świata, zobaczymy starannie dobrane prace artystów, którzy się nim fascynowali m.in. prerafaelitów, Edgara Degas, Tamary Łempickiej, René Magritte’a i Andy’ego Warhola. Jeżeli komuś nie wystarczy wrażeń, może obejrzeć wystawy w pobliskim Martin-Gropius-Bau. W głównej przestrzeni wystawowej stolicy Niemiec przygotowano trzy świetne propozycje. Wystawę monograficzna Pieta Mondriana, którego naszym stałym uczestnikom wypraw do Holandii nie trzeba przedstawiać. Ciągle za mało znana jest Germaine Krull, fotograficzka pochodząca z Niemiec, ale związana z Paryżem okresu międzywojennego. Będzie też okazja zobaczenia doskonałej kolekcji Würth, której ozdobą jest jeden z najsłynniejszych obrazów Hansa Holbeina Młodszego – Madonna Darmstadt.

Gemäldegalerie, Kulturforum

wystawa: Renesansy Botticellego (por. galeria Renesansy Sandra Botticellego I oraz galeria Renesansy Sandra Botticellego II)

wystawa: Botticelli-Coup. Skarby z kolekcji Hamiltona w berlińskim Gabinecie Grafiki i Rysunku

wystawa: Botticelli w reprodukcji. Grafika XIX wieku

wystawa: Monsieur Jean Dubuffet w Bibliotece Sztuki por. galeria Papiery pana Dubuffeta

Martin-Gropius-Bau

wystawa: Piet Mondrian. Linia (por. galeria Piet Mondrian liniowo I)

wystawa: Od Hockney’a do Holbeina. Kolekcja Würth w Berlinie (por. galeria Kolekcja Würth oraz video David Hockney ‚Three Trees near Thixendale’ 2007)

wystawa: Germaine Krull. Fotografia (por. galeria Germaine Krull. Między Francją a Niemcami I oraz galeria Germaine Krull. Między Francją a Niemcami II)

wystawa: Rosja i Niemcy. Od konfrontacji do kooperacji. Wystawa z okazji 70-lecia zakończenia II wojny światowej

  • powrót do Warszawy przed północą

 

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku ‚Wyprawy ze sztuką’.

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

 Sandro Botticelli Tondo Raczynski 1477 Berlin