Paryż i okolice 2014

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

aktualizacja 17.07.2014
Wróciliśmy 🙂 Było wspaniale – dziękujemy wszystkim za świetną atmosferę! i zapraszamy do Holandii – por. post Holandia 2014

aktualizacja 11.07.2014
Jedziemy!

aktualizacja 07.07.2014
Ktoś zrezygnował, więc… są jeszcze dwa wolne miejsca! Kto jeszcze jedzie? Kto pierwszy ten lepszy – wysyłajcie maila na monik@list.pl 😉

aktualizacja 14.06.2014
Mamy już zebraną grupę, ale jeszcze kilka miejsc się znajdzie. Jeżeli ktoś się zastanawia, to niech szybko podejmuje decyzję i wysyła zgłoszenie, świetne wystawy czekają!

aktualizacja 23/05/2014
Mamy już pół grupy! Czekamy na następne zgłoszenia. Dajcie znać znajomym (ale tylko tym fajnym i lubiącym sztukę 😉 )

„Z wizytą u impresjonistów” Paryż i okolice

12-17 lipca 2014 r. (sobota-czwartek)

wycieczka autokarowa

Oto kolejna z naszych wyjątkowych propozycji. Zapraszamy na wycieczkę do Francji. Podążając śladami impresjonistów od Hawru położonego u ujścia Sekwany, do kanału La Manche, przez Rouen, dotrzemy ponownie do Paryża. Po drodze w Giverny poszukamy natchnienia w ogrodach Moneta, potem artystycznej atmosfery na Montmartrze, a nasze przeżycia skonfrontujemy z pracami (nie tylko) impresjonistów w paryskich muzeach.

Wykłady, prezentacje i filmy w trakcie drogi pomogą w zwiedzaniu i oglądaniu wystawy.

Zapraszamy zatem ponownie na muzealny szlak…

 

12 lipca – sobota

– wyjazd po północy z Warszawy, przystanek w Grodzisku i na trasie przejazdu

– przejazd do Düsseldorfu – w drodze przygotowanie do zwiedzania wystawy, muzeów, wykłady o sztuce, pokazy filmów

Museum Kunstpalast Düsseldorfwystawa „Sztuka i alchemia”  dotycząca tematu alchemii w sztuce od antyku do współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem czasów baroku i prac surrealistów. Dzieła sprowadzono z muzeów całej Europy (w tym Polski), Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Izraela.

ekspozycja stała Museum Kunstpalast – zbiory sztuki dawnej mają swoje korzenie w kolekcji Elektorów Palatynatu, a zbiory sztuki nowoczesnej liczą ponad 3000 dzieł.

– nocleg w Niemczech

 

13 lipca – niedziela

katedra w Amiens

– dojazd do Rouen, spacer po mieście m.in. katedra znana z licznych obrazów Cloude’a Moneta

wystawa „Cathédrales 1789-1914, un mythe moderne” prezentująca motyw katedry od XVIII wieku do współczesności, przygotowana przez muzea francuskie i niemieckie (później będzie pokazywana w Kolonii). Dzieła 60 artystów m.in. Friedrich, Constable, Turner, Corot, Sisley, Pissarro, Monet, Rodin, Redon, Moreau, Delaunay, Chagall (por. galeria Mit katedry w sztuce I)

ekspozycja stała Musée des Beaux-Arts de Rouen – jedna z najważniejszych kolekcji publicznych we Francji, gromadząca dzieła od XV wieku do współczesności.

 

– czas wolny na kolację i przejazd do hotelu w centrum Rouen

 

14 lipca – poniedziałek

– poranny spacer po Rouen

– przejazd do Giverny

Dom Claude’a Moneta i spacer po ogrodach

Musée des Impressionnismes oraz wystawa „Bruxelles, une capitale impressionniste” – 100 obrazów impresjonizmu belgijskiego, prace m.in. Jamesa Ensora i Theo Van Rysselberghe’a

– dojazd do Paryża na obiadokolację, dla chętnych rejs po Sekwanie i wieczorne świętowanie kolejnej rocznicy zburzenia Bastylii

– do wyboru: wycieczka po mieście (m.in. wizyta w katedrze Notre-Dame) lub Centre Pompidou

– nocleg w Paryżu

 

15 lipca – wtorek

– przejazd na Montmartre, spacer po najsłynniejszej dzielncy artystycznej Paryża (por. galeria Montmartre we Frankfurcie I), dla chętnych Muzeum Montrmare, Espace Dali, bazylika Sacre -Coeur

Musée Rodin oraz wystawa „Mapplethorpe-Rodin”, czyli porównanie zdjęć słynnego amerykańskiego fotografika z pracami najważniejszego rzeźbiarza przełomu XIX i XX wieku. Kilkanaście lat temu podobne porównanie prac Mapplethorpe’a z grafikami manierystycznymi okazało się jedną z najgłośniejszych wystaw w dziejach Muzeum Guggenheima. Tym razem zestawienia mogą być podobnie inspirujące (por. galeria Robert Mapplethorpe / Auguste Rodin I)

– wyjazd za Paryż – Yerres – Ferme ornée, Centre d’art et d’expositions, Propriété Caillebotte

wystawa „Caillebotte à Yerres – Au temps de l’impressionnisme” prezentuje 40 dzieł Gustave’a Caillebotte’a – jednego z ciekawszych impresjonistów francuskich, jednak ciągle mało znanego. Do jego podparyskiej posiadłości sprowadzono obrazy z muzeów całego świata, aby dać możliwość porównania ich z miejscem, w którym powstały (por. galeria Z wizytą u Gustave’a Caillebotte’a)

– czas wolny na obiadokolację i zakupy w centrum handlowym

– nocleg w Paryżu

 

16 lipca – środa

– wykwaterowanie z hotelu – dzień bez autokaru. Wszystkie proponowane muzea są w niewielkiej odległości. Proponujemy kolejność zwiedzania, ale moża go zaaranżować dowolnie, według własnego uznania i zainteresowań. Wystawy i muzea do wyboru.

Petit Palais oraz wystawa „Paris 1900. La ville spectacle” pokazująca Paryż w czasie trwania Wystawy Światowej 1900. 600 (!) prac – obrazy, rzeźby, zdjęcia, plakaty, biżuteria oraz stroje m.in. arcydzieła Art Novueau – Gallé, Guimard, Mucha, Lalique oraz – Cézanne, Monet, Renoir, Pissarro, Rodin. Plus kolekcja stała muzeum – przykłady sztuki od starożytności do XIX wieku, malarstwo i rzeźba połączone z rzemiosłem artystycznym, meblami itp. Jedno z najlepszych muzeów sztuki w Paryżu. Oraz dodatkowo wystawa poświęcona architektowi budynku (por. galeria Paryż Wystawy Światowej 1900 I)

wystawa Billego Violi w Grand Palais – wielka wystawa retrospektywna jednego z najważniejszych artystów współczesnych, specjalizującego się w ogromnych instalacjach video

Musée d’Art Moderne dela Ville de Paris oraz wystawa „Lucio Fontana. Rétrospective” – Klasyk sztuki XX wieku – 200 obrazów, rzeźb, instalacji i ceramiki. Plus ekspozycja stała sztuki XX wieku m.in. nabiści, fowiści, Picasso, Braque, Matisse, Delaunay, Modigliani, Baselitz, Penck, Boltanski itp.

Musee d’Orsay oraz wystawa „Jean-Baptiste Carpeaux (1827-1875)”, której bohaterem jest francuski rzeźbiarz, ale też malarz i ilustrator, autor m.in. słynnego „Tańca” na fasadzie Opery Paryskiej. Wystawa była wcześniej prezentowana w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Muzeum Oranżerii – „Nenufary” Claude’a Moneta oraz wpaniała kolekcja sztuki przełomu XIX i XX wieku

wystawa „Le mythe Cléopâtre” w Pinacothèque de Paris – z racji popkulturowego profilu może być ciekawa nie tylko dla tych co lubią sztukę – obok dzieł ze starożytności prezentuje kostiumy, fotosy filmowe, plakaty itp. Wystawa wcześniej pokazywana w Bonn i Rzymie.

– czas wolny na obiadokolację

Luwr czynny do 21.00

– 21.15 zbiórka pod piramidą na dziedzińcu Luwru i wyjazd do Polski

 

17 lipca – czwartek

powrót do Warszawy w godzinach popołudniowych

 

 

Dziękujemy za rozpropagowanie naszej wyprawy wśród zainteresowanych.

Organizatorzy:

przy udziale Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim oraz Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.