Arcydzieła włoskiego renesansu

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Arcydzieła włoskiego renesansu
Florencja 2017

Wiedeń – Treviso – Padwa – Arezzo – Siena – Florencja – Mantua – Werona – Monachium

11-19 lutego 2017 r. (sobota – niedziela, 9 dni)
wycieczka autokarowa

Po raz drugi w okresie ferii zimowych zapraszamy na wyprawę do Włoch. Tym razem naszym celem będzie Florencja, w której przez 3 dni będziemy zachwycać się dziełami Botticellego, Michała Anioła i innych mistrzów renesansu. Aby zyskać pełny obraz epoki zobaczymy też arcydzieła Giotta w Padwie i Duccia w Sienie, a manieryzm florencki uzupełnimy na dworze Gonzagów w Mantui. Jak zwykle w czasie naszych wypraw będzie okazja zobaczenia wyjątkowych wystaw – impresjonizmu i postimpresjonizmu, Picassa, sztuki Majów i Georgii O’Keeffe. Naszą wyprawę zakończy całodniowy pobyt w Monachium, gdzie artystycznych atrakcji również nie zabraknie. Zapraszamy!

Dzień 1 – sobota – 11 lutego

wyjazd w piątek 10 lutego o godzinie 23.00 z Warszawy (parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury)
– zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowane Katowice
– w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw i muzeów – wykłady, pokazy filmów

WIEDEŃ

Pełny przegląd twórczości jednej z najważniejszych artystek amerykańskich XX wieku. Wystawa wcześniej prezentowana była w londyńskiej galerii Tate Modern. Dla chętnych możliwość zwiedzanie innego obiektu, muzeum lub wystawy.

 • Albertina (dla chętnych do wyboru)
 • wystawa: „Filmowe kadry. Fotografia pomiędzy reklamą, sztuką i kinem” (por. galeria Zdjęcia z filmowych kadrów)
 • nocleg w okolicy granicy austriacko-włoskiej

 

Dzień 2 – niedziela – 12 lutego

TREVISO

Na wystawie można zobaczyć 140 prac najważniejszych przedstawicieli impresjonizmu i postimpresjonizmu wypożyczonych z muzeów i kolekcji na całym świecie.

PADWA

Padwa to siedziba słynnego uniwersytetu, gdzie wykładał Galileusz, a uczył się Mikołaj Kopernik. Od początku XV wieku należała do Wenecji, z którą związana była aż do upadku Republiki. Do najważniejszych zabytków należy bazylika św. Antoniego ze stojącym przed nią słynnym pomnikiem autorstwa Donatella oraz kaplica Scrovegnich dekorowana freskami Giotta.

– nocleg we Florencji

 

Dzień 3 – poniedziałek – 13 lutego

AREZZO

Głównym celem w Arezzo będzie bazylika św. Franciszka, w której znajdują się słynne malowidła Piero della Francesca. Przedstawiają one Historię Krzyża Świętego i są uznawane za wyjątkowo nowatorskie osiągnięcie włoskiego renesansu XV wieku.

SIENA

Chociaż początki Sieny sięgają czasów starożytnych to swój największy rozkwit przeżywała w czasach średniowiecza konkurując z równie potężną wtedy Florencją, której musiała się podporządkować w XV wieku. W pełni zachowane historyczne budowle kryją wiele zabytków ważnych dla wczesnego rozwoju renesansu w Italii. Na szczególną uwagę zasługuje monumentalna katedra z bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz pochodzący z niej ołtarz główny – Maesta autorstwa Duccia.

– nocleg we Florencji

 

Dzień 4, 5, 6 – wtorek-czwartek – 14-16 lutego

FLORENCJA

Florencja to miejsce narodzin renesansu w XV wieku i miasto kryjące najwspanialsze zabytki kultury europejskiej. Spędzimy tutaj trzy dni odkrywając jej skarby, zwiedzając muzea, pałace i kościoły. Poniżej planowany program zwiedzania (może ulec zmianie):

Dzień 4 – wtorek – 14 lutego

 • kościół Santa Maria Novella
 • bazylika San Lorenzo, Stara i Nowa Zakrystia, Kaplica Książęca
 • Palazzo Medici Riccardi
 • klasztor San Marco
 • Galleria dell’Accademia
 • Ospedale degli Innocenti
 • katedra Santa Maria del Fiore, kampanila Giotta oraz baptysterium San Giovanni

Dzień 5 – środa – 15 lutego (po korektach)

 • Willa Medyceuszy w Poggio a Caiano
 • Biblioteka Medyceuszy przy kościele San Lorenzo
 • Orsanmichele
 • Palazzo Vecchio
 • Palazzo Pitti – Galleria Palatina, Museo degli Argenti oraz Ogrody Boboli
 • kościół Santa Felicita i kaplica Capponi (dla chętnych)

Dzień 6 – czwartek – 16 lutego

14 i 15.02 – nocleg we Florencji
16.02 – nocleg w okolicy Mantui

 

Dzień 7 – piątek – 17 lutego

MANTUA

Mantua rządzona była od XIV wieku przez potężny ród Gonzagów znanych ze swoich artystycznych zainteresowań. W pałacu książęcym można oglądać dekoracje autorstwa Andrea Mategnii, jednego z najważniejszych malarzy renesansu XV wieku. Wtedy też zaprojektowany został przez Leona Battistę Albertiego kościół św. Andrzeja. W XVI wieku uczeń Rafaela Giulio Romano wybudował dla panującego rodu rezydencję na obrzeżach miasta, której wnętrza udekorował freskami – Palazzo del Te jest szczytowym osiągnięciem manieryzmu, schyłkowej formy renesansu.

WERONA

W Weronie można zobaczyć zabytki z czasów starożytnych (Arena to jeden z największych i najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich) oraz średniowiecznych (szczególnie z okresu romańskiego). Od XV wieku miasto było pod panowaniem Wenecji. W czasie naszego pobytu w mieście odbywać się będą wystawy Picassa oraz sztuki Majów, które będzie można obejrzeć opcjonalnie.

 • Arena Museo Opera
 • wystawa „Picasso. Figure (1906-1971)” (por. galeria Pablo Picasso w Weronie)
  Wystawa, która przygotowana została we współpracy z paryskim Muzeum Picassa prezentuje blisko 100 prac hiszpańskiego mistrza.
 • Palazzo della Gran Guardia
 • wystawa „Maya. Il linguaggio della bellezza

– nocleg w Austrii

 

Dzień 8 – sobota – 18 lutego

MONACHIUM

Monachium znane jest ze swoich bogatych zbiorów sztuki mieszczących się w kilku muzeach (Gliptoteka, Stara Pinakoteka, Nowa Pinakoteka, Pinakothek der Moderne, Museum Brandhorst, Lenbachhaus). Pełny program pobytu w mieście (przynajmniej 9 godzin) zostanie podany w późniejszym terminie. Będzie możliwość zobaczenia wystaw baroku hiszpańskiego (widzieliśmy jej berlińską odsłonę wracając z wyprawy do Normandii) oraz powojennej sztuki amerykańskiej.

Wystawa 150 arcydzieł sztuki hiszpańskiej pokazuje różne ośrodki artystyczne XVII wieku – Toledo, Walencję, Sevillę oraz Madryt. Zaprezentowane zostaną prace takich artystów jak El Greco, Diego Velázquez, Francisco de Zurbarán i Bartolomé Murillo, a także mniej znanych przedstawicieli hiszpańskiego baroku.

 

– nocny przejazd do Polski
– powrót do Warszawy w godzinach wczesno popołudniowych
– możliwe przystanki w okolicy Wrocławia i Łodzi

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Świadczenia zawarte w cenie:
– opieka pilota
– opieka merytoryczna historyka sztuki
– przejazd autokarem (2 kierowców),
– 7 noclegów w hotelach 3 lub 4*: 1 w okolicach Treviso, 4 we Florencji, 1 w okolicy Mantui, 1 w Austrii)
– 7 śniadań
– zestaw audio dla każdego uczestnika
– ubezpieczenie NNW, KL Signal Iduna Travel
– opłaty drogowe i wjazdy do miast,
– opłaty turystyczne,

2670 PLN (cena przy grupie 45 osób)
2970 PLN (cena przy grupie 35 osób)

Opłaty dodatkowe

Wstępy:
Przewidywana suma na wstępy to 280 euro. W tym 140 euro to opłata za karty we Florencji, Mantui, Weronie, Padwie. Suma około 140 euro przewidziana jest na wstępy w pozostałych obiektach nie objętych kartami, w Austrii i w Monachium. Suma wstępów jest orientacyjne obliczona dla osoby dorosłej, może w dużej mierze się różnić w zależności od preferencji i indywidualnych zniżek.

Posiłki:
Śniadania są wliczone w cenę, pozostałe posiłki we własnym zakresie. Proponujemy jednak możliwość rezerwacji kolacji. Zalecamy skorzystanie z pakietu 1 z powodów organizacyjnych i praktycznych, raczej trudno będzie znaleźć alternatywę w innym miejscu.

Pakiet 1 (zalecany) – 55 EUR – 4 kolacje (1 dzień w hotelu, 2 dzień w okolicy Padwy, 6 dzień w hotelu, 7 dzień w Weronie)
Pakiet 2 – 70 EUR – 4 kolacje (3 dzień w Sienie, 4 i 5 dzień we Florencji, 8 dzień w Monachium)
Pakiet 3 – 125 euro czyli Pakiet 1 i Pakiet 2.

Pakiety będą realizowane przy deklaracji minimum 20 osób.

Informacje dodatkowe:
DEKLARACJE UCZESTNICTWA, prosimy wysłać do Moniki Wałkowskiej – adres mailowy kontakt@wyprawyz.pl. W odpowiedzi otrzymają Państwo numer rezerwacji, link do ankiety oraz numer konta potrzebny do wpłaty zaliczki w wysokości 1000 PLN.
• Kolejność zgłoszeń ma znaczenie przy wyborze miejsca w autokarze.
• Po zebraniu grupy, zapisujemy na listę rezerwową.
• UWAGA – POTWIERDZENIE WYJAZDU nastąpi najpóźniej 20 listopada 2016. Potwierdzenie zostanie wysłane mailem, w którym będzie zawarta, zależna od ilości chętnych, ostateczna kwota za wyjazd.
Wpłata pozostałej kwoty, ustalonej – w zależności od wielkości grupy – do 5 stycznia 2017.
Dopłata do zakwaterowania w pokoju jednoosobowym 760 PLN (wpłata z zaliczką).
• BARDZO PROSIMY O TERMINOWE DOKONYWANIE WPŁAT.

 

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku ‚Wyprawy ze sztuką’.

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Fundacji Arttransferwww.arttransfer.pl

siena-arcydziela-renesansu-2017

 

Reklamy