Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.
Arcydzieła włoskiego renesansu
Florencja 2017
Wiedeń – Treviso – Padwa – Arezzo – Siena – Florencja – Mantua – Werona – Monachium
11-19 lutego 2017 r. (sobota – niedziela, 9 dni)
wycieczka autokarowa
Po raz drugi w okresie ferii zimowych zapraszamy na wyprawę do Włoch. Tym razem naszym celem będzie Florencja, w której przez 3 dni będziemy zachwycać się dziełami Botticellego, Michała Anioła i innych mistrzów renesansu. Aby zyskać pełny obraz epoki zobaczymy też arcydzieła Giotta w Padwie i Duccia w Sienie, a manieryzm florencki uzupełnimy na dworze Gonzagów w Mantui. Jak zwykle w czasie naszych wypraw będzie okazja zobaczenia wyjątkowych wystaw – impresjonizmu i postimpresjonizmu, Picassa, sztuki Majów i Georgii O’Keeffe. Naszą wyprawę zakończy całodniowy pobyt w Monachium, gdzie artystycznych atrakcji również nie zabraknie. Zapraszamy!
Dzień 1 – sobota – 11 lutego
– wyjazd w piątek 10 lutego o godzinie 23.00 z Warszawy (parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury)
– zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowane Katowice
– w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw i muzeów – wykłady, pokazy filmów
WIEDEŃ
- Bank Austria Kunstforum
- wystawa: „Georgia O’Keeffe” (por. galeria Georgia O’Keeffe w stulecie debiutu I)
Pełny przegląd twórczości jednej z najważniejszych artystek amerykańskich XX wieku. Wystawa wcześniej prezentowana była w londyńskiej galerii Tate Modern. Dla chętnych możliwość zwiedzanie innego obiektu, muzeum lub wystawy.
- Albertina (dla chętnych do wyboru)
- wystawa: „Filmowe kadry. Fotografia pomiędzy reklamą, sztuką i kinem” (por. galeria Zdjęcia z filmowych kadrów)
- wystawa: „Od Poussina do Davida. Francuskie rysunki z Albertiny” (por. galeria Rysunki od Poussina do Davida)
- Winterpalais (dla chętnych do wyboru)
- wystawa: „Boski! Barokowy rzeźbiarz Johann Georg Pinsel” (por. galeria Johann Georg Pinsel w Winterpalais)
- nocleg w okolicy granicy austriacko-włoskiej
Dzień 2 – niedziela – 12 lutego
TREVISO
- Museo di Santa Caterina
- wystawa „Storie dell’impressionismo” (por. galeria Opowieści impresjonistów i postimpresjonistów I)
Na wystawie można zobaczyć 140 prac najważniejszych przedstawicieli impresjonizmu i postimpresjonizmu wypożyczonych z muzeów i kolekcji na całym świecie.
PADWA
Padwa to siedziba słynnego uniwersytetu, gdzie wykładał Galileusz, a uczył się Mikołaj Kopernik. Od początku XV wieku należała do Wenecji, z którą związana była aż do upadku Republiki. Do najważniejszych zabytków należy bazylika św. Antoniego ze stojącym przed nią słynnym pomnikiem autorstwa Donatella oraz kaplica Scrovegnich dekorowana freskami Giotta.
– nocleg we Florencji
Dzień 3 – poniedziałek – 13 lutego
AREZZO
- Basilica di San Francesco z freskami Piero della Francesca (por. video Piero della Francesca, Legend of the True Cross, Arezzo)
Głównym celem w Arezzo będzie bazylika św. Franciszka, w której znajdują się słynne malowidła Piero della Francesca. Przedstawiają one Historię Krzyża Świętego i są uznawane za wyjątkowo nowatorskie osiągnięcie włoskiego renesansu XV wieku.
SIENA
Chociaż początki Sieny sięgają czasów starożytnych to swój największy rozkwit przeżywała w czasach średniowiecza konkurując z równie potężną wtedy Florencją, której musiała się podporządkować w XV wieku. W pełni zachowane historyczne budowle kryją wiele zabytków ważnych dla wczesnego rozwoju renesansu w Italii. Na szczególną uwagę zasługuje monumentalna katedra z bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz pochodzący z niej ołtarz główny – Maesta autorstwa Duccia.
– nocleg we Florencji
Dzień 4, 5, 6 – wtorek-czwartek – 14-16 lutego
FLORENCJA
Florencja to miejsce narodzin renesansu w XV wieku i miasto kryjące najwspanialsze zabytki kultury europejskiej. Spędzimy tutaj trzy dni odkrywając jej skarby, zwiedzając muzea, pałace i kościoły. Poniżej planowany program zwiedzania (może ulec zmianie):
Dzień 4 – wtorek – 14 lutego
- kościół Santa Maria Novella
- bazylika San Lorenzo, Stara i Nowa Zakrystia, Kaplica Książęca
- Palazzo Medici Riccardi
- klasztor San Marco
- Galleria dell’Accademia
- Ospedale degli Innocenti
- katedra Santa Maria del Fiore, kampanila Giotta oraz baptysterium San Giovanni
Dzień 5 – środa – 15 lutego (po korektach)
- Willa Medyceuszy w Poggio a Caiano
- Biblioteka Medyceuszy przy kościele San Lorenzo
- Orsanmichele
- Palazzo Vecchio
- Palazzo Pitti – Galleria Palatina, Museo degli Argenti oraz Ogrody Boboli
- kościół Santa Felicita i kaplica Capponi (dla chętnych)
Dzień 6 – czwartek – 16 lutego
- bazylika Santa Croce oraz kaplica Pazzi (por. video Filippo Brunelleschi, Capella Pazzi, Florence)
- Casa Buonarroti
- Museo Nazionale del Bargello
- Galeria degli Uffizi
14 i 15.02 – nocleg we Florencji
16.02 – nocleg w okolicy Mantui
Dzień 7 – piątek – 17 lutego
MANTUA
Mantua rządzona była od XIV wieku przez potężny ród Gonzagów znanych ze swoich artystycznych zainteresowań. W pałacu książęcym można oglądać dekoracje autorstwa Andrea Mategnii, jednego z najważniejszych malarzy renesansu XV wieku. Wtedy też zaprojektowany został przez Leona Battistę Albertiego kościół św. Andrzeja. W XVI wieku uczeń Rafaela Giulio Romano wybudował dla panującego rodu rezydencję na obrzeżach miasta, której wnętrza udekorował freskami – Palazzo del Te jest szczytowym osiągnięciem manieryzmu, schyłkowej formy renesansu.
- Palazzo Ducale i Camera degli Sposi (por. video Andrea Mantegna, Camera degli Sposi, Mantua)
- Basilica di Sant’Andrea
- Palazzo del Te (por. video Giulio Romano, Fall of the Giants, Palazzo Te, Mantua)
WERONA
W Weronie można zobaczyć zabytki z czasów starożytnych (Arena to jeden z największych i najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich) oraz średniowiecznych (szczególnie z okresu romańskiego). Od XV wieku miasto było pod panowaniem Wenecji. W czasie naszego pobytu w mieście odbywać się będą wystawy Picassa oraz sztuki Majów, które będzie można obejrzeć opcjonalnie.
- Arena Museo Opera
- wystawa „Picasso. Figure (1906-1971)” (por. galeria Pablo Picasso w Weronie)
Wystawa, która przygotowana została we współpracy z paryskim Muzeum Picassa prezentuje blisko 100 prac hiszpańskiego mistrza.
- Palazzo della Gran Guardia
- wystawa „Maya. Il linguaggio della bellezza”
– nocleg w Austrii
Dzień 8 – sobota – 18 lutego
MONACHIUM
Monachium znane jest ze swoich bogatych zbiorów sztuki mieszczących się w kilku muzeach (Gliptoteka, Stara Pinakoteka, Nowa Pinakoteka, Pinakothek der Moderne, Museum Brandhorst, Lenbachhaus). Pełny program pobytu w mieście (przynajmniej 9 godzin) zostanie podany w późniejszym terminie. Będzie możliwość zobaczenia wystaw baroku hiszpańskiego (widzieliśmy jej berlińską odsłonę wracając z wyprawy do Normandii) oraz powojennej sztuki amerykańskiej.
- Haus der Kunst
wystawa „Postwar: Kunst zwischen Pazifik und Atlantik, 1945-1965” (por. galeria Sztuka 1945-65 w Monachium)
- Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung
- wystawa „Spaniens goldene Zeit. Die Ära Velázquez in Malerei und Skulptur” (por. galeria Złoty Wiek sztuki hiszpańskiej I, galeria Złoty Wiek sztuki hiszpańskiej II oraz galeria Hiszpański barok w Monachium I)
Wystawa 150 arcydzieł sztuki hiszpańskiej pokazuje różne ośrodki artystyczne XVII wieku – Toledo, Walencję, Sevillę oraz Madryt. Zaprezentowane zostaną prace takich artystów jak El Greco, Diego Velázquez, Francisco de Zurbarán i Bartolomé Murillo, a także mniej znanych przedstawicieli hiszpańskiego baroku.
– nocny przejazd do Polski
– powrót do Warszawy w godzinach wczesno popołudniowych
– możliwe przystanki w okolicy Wrocławia i Łodzi
Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku ‚Wyprawy ze sztuką’.
Organizatorzy:
Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.
Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.
przy wsparciu:
Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com
Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl
Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl