Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.
aktualizacja 28.09.2014
Wróciliśmy! Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń holenderskich!
aktualizacja 23.09.2014
Jedziemy! Zbiórka dzisiaj późnym wieczorem i w drogę…
aktualizacja 05.09.2014
To już niedługo! Szykujemy się 🙂 Zostało mało wolnych miejsc i to ostatnia chwila, aby do nas dołączyć. Wspaniałości Holandii czekają.
aktualizacja 15.08.2014
Wyjazd jest już potwierdzony. Do końca tygodnia prześlemy informacje mailowe. Są nadal wolne miejsca – zapraszamy wszystkich chętnych!
aktualizacja 30.07.2014
Wszystkie informacje dotyczące wyjazdu są już aktualne. Rozpatrywaliśmy kilka wersji programu i staraliśmy się go optymalnie zmodyfikować. Teraz czekamy na zgłoszenia, aby wspólnie wybrać się do Holandii, a jest kilka powodów – wspaniałe muzea w Rotterdamie, Hadze, Amsterdamie i świetnie zapowiadające się wystawy m.in. Marka Rothki i Marlene Dumas. Dajecie znać wszystkim potencjalnym zainteresowanym!
aktualizacja 25.07.2014
Jesteśmy zmuszeni przenieść temin wyjazdu, zgłosiło się za mało chętnych. Liczymy, że w nowym terminie uda się nam zrealizować naszą wyprawę. Wszystkie informacje zostaną potwierdzone najpóźniej do końca lipca – prosimy o regularne sprawdzanie strony.
aktualizacja 21.07.2014
Wszystkich zdecydownaych na wyjazd prosimy o wysłanie zgłoszenia, a zastanawiających się namawiamy do szybkiej decyzji. Do końca tego tygodnia musimy mieć jasność czy zebrała się grupa.
Powrót Dziewczyny z perłą – Holandia 2014
wycieczka autokarowa 24-28 września 2014 r. (środa-niedziela) II termin
Ruszamy ponownie do Holandii! Tym razem naszym przewodnikiem będzie Johannes Vermeer, którego „Dziewczyna z perłą” właśnie powróciła do Holandii i jest prezentowana w nowo otwartym Mauritshuis w Hadze. Dotrzemy do nowoczesnego Rotterdamu, zachwycimy się skarbami sztuki w Amsterdamie, będziemy mieli szansę obejrzeć wystawy Marka Rothki i Marlene Dumas. A przy okazji zobaczymy wystawę w Brunszwiku. Zapraszamy na wspólną wyprawę!
24 września – środa
- wyjazd po północy z Warszawy, przystanek w Grodzisku i na trasie przejazdu (do ustalenia)
- w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw, muzeów, wykłady, pokazy filmów
- Brunszwik
- wystawa „Epochal. Arcydzieła Herzog Anton Ulrich-Museum od antyku do współczesności” (por. galeria Arcydzieła z książęcego muzeum)
Najważniejsze dzieła Herzog Anton Ulrich-Museum, które do połowy 2016 roku jest zamknięte z powodu remontu. Prace m.in. Giorgione’a, Dürera, Holbeina, Rubensa, Rembrandta, Goi, Picassa oraz „Dziewczyna z kieliszkiem wina” Vermeera.
- Osnabrück
- Felix-Nussbaum-Haus
Muzeum poświęcone Felixowi Nussbaumowi, niemieckiemu artyście pochodzenia żydowskiego, którego twórczość była przez wiele lat zapomniana po jego śmierci w czasie II wojnie światowej. Budynek jest jednym z pierwszych zrealizowanych projektów słynnego architekta urodzonego w Polsce – Daniela Libeskinda.
25 września – czwartek
- Utrecht
- Dom Rietvelda, czyli willa pani Truus Schröder-Schräder
Najsłynniejsze dzieło zastosowania zasad neoplastycyzmu w architekturze. Dom zaprojektowany przez czołowego architekta ugrupowania De Stijl – Gerrita Rietvelda.
- Rotterdam
- Museum Boijmans Van Beuningen
Jedno z najstarszych i największych muzeów Holandii, kolekcja rysunków i grafiki jest jedną z najważniejszych na świecie. Dzieła m.in. Van Eycka, Boscha, Bruegela, Tycjana, Rembrandta, Moneta, van Gogha i Mondriana oraz specjalne ekspozycje współczesnych artystów – Pipilotti Rist, Jeffa Koonsa oraz Yayoi Kusamy.
- pokaz: „Zdradliwość obrazów”
Wystawa ze zbiorów własnych muzeum z pracami m.in. René Magritte’a i Davida Hockney’a.
- dla chętnych wjazd na wieżę widokową – Euromast
- Haga
- Mauritshuis (por. galeria Królewska Galeria Malarstwa Mauritshuis w Hadze I oraz galeria Królewska Galeria Malarstwa Mauritshuis w Hadze II)
Muzeum mieszczące Królewską Galerię Malarstwa zostało otworzone po remoncie 27 czerwca tego roku. W zbiorach znajduje się m.in. „Lekcja anatomii dr Tulpa” Rembrandta oraz 3 obrazy Vermeera, w tym „Dziewczyna z perłą”, która w ostatnim czasie podróżowała do Stanów Zjednoczonych, Japonii i Włoch.
- nocleg w okolicy Hagi
26 września – piątek
- Delft
Odwiedzimy Królewską Fabrykę Porcelany – zobaczymy proces produkcji słynnej od wieków niebieskiej porcelany oraz spacerem przez zachwycające miasto dotrzemy do Centrum Vermeer’a – miejsca które przedstawia zarówno miasto, gdzie urodził się i spędził swoje życie Johannes Vermeer, jak również jego twórczość.
- Haga
- Escher in Het Paleis
Muzeum poświęcone jest twórczości M.C. Eschera – holenderskiego grafika działającego w XX wieku. Jego twórczość inspirowana była matematyką i optycznymi iluzjami, wśród 150 prezentowanych prac znajduje się drzeworyt długości 7 metrów. Muzeum otworzone zostało w 2002 roku, wcześniej budynek był jedną z rezydencji holenderskiej rodziny królewskiej.
- Gemeentemuseum Den Haag
Muzeum posiada liczącą się kolekcję dzieł z XIX i XX wieku, m.in. prace Edgara Degas’a, Claude’a Moneta, Pabla Picassa, Egona Schiele oraz największą na świecie kolekcję prac Pieta Mondriana. Znane jest ze swoich zbiorów sztuki dekoracyjnej i dizajnu.
- wystawa: „Mark Rothko” (por. galeria Mark Rothko w Hadze oraz video Mark Rothko exhibition 2014/15)
Wyjątkowa okazja zobaczenia wielkiej wystawy jednego z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku. Wystawa będzie pokazywana wyłącznie w Hadze, wśród prezentowanych obrazów będzie kilka pokazywanych ostatnio w Warszawie.
- wystawa: „Sztuka azjatycka i gust holenderski” (por. galeria Holenderski smak na Azję)
Potęga kultury holenderskiej opierała się na ekonomicznych podstawach handlu zamorskiego, którego ważnym elementem były związki z Dalekim Wschodem. Stąd Holandia była jednym z pierwszych krajów, które objęła moda na Orient. Wystawa pokazuje historię tych artystycznych związków poprzez zabytki pochodzące z kolekcji prywatnych oraz własnych zbiorów muzeum.
- Scheveningen
- wieczorny spacer nad Morzem Północnym po promenadzie w słynnym kurorcie, modnym już w XIX wieku
- czas na kolację, nocleg w okolicy Hagi
27 września – sobota
Zanim dotrzemy do Amsterdamu odwiedzimy farmę, gdzie produkuje się według starej receptury sery i dowiemy się jak wygląda tradycyjne obuwie Holendrów.
- Amsterdam
- Rijksmuseum
Jedna z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie, mieszcząca się w budynku otwartym w zeszłym roku po 10-letnim remoncie. Wśród arcydzieł znajduje się „Wymarsz strzelców” Rembrandta oraz 4 obrazy Vermeera.
- wystawa: „Calder w Rijksmuseum” (por. galeria Alexander Calder w ogrodzie Rijksmuseum)
W ogrodzie otaczającym muzeum zebrano 14 wielkich rzeźb jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Alexandra Caldera. Prace pochodzą m.in. ze zbiorów Fundacji Caldera w Nowym Jorku, Fundacji Pierre Giannada w Martigny, z Centrum Pompidou w Paryżu i Kolekcji Sztuki UNESCO.
- Van Gogh Museum
Największy na świecie zbiór prac holenderskiego malarza, rysownika i grafika. Nowa ekspozycja stała oraz wystawa czasowa porównująca prace artysty z fotografiami z epoki.
- Stedelijk Museum
Muzeum Miejskie Amsterdamu mieszczące jedną z najlepszych kolekcji sztuki nowoczesnej m.in. prace Moneta, Cézanne’a, Picassa, Mondriana, de Kooninga, Kienholza, Rauschenberga i Warhola.
- wystawa: „Marlene Dumas. Obraz jako brzemię” (por. galeria Malarskie brzemię Marlene Dumas)
Wystawa monograficzna jednej z najbardziej cenionych współczesnych artystek, która po premierze w Amsterdami będzie prezentowana w londyńskiej Tate Modern oraz w Fundacji Beyeler w Bazylei.
- wystawa: „Bad Thoughts: Kolekcja Martijn i Jeannette Sanders” (por. galeria Kolekcja Martijn i Jeannette Sanders)
Możliwość zobaczenia wyboru dzieł ze zbiorów pary prywatnych kolekcjonerów z Amsterdamu, dzieła m.in. Anselma Kiefera, Keitha Haringa, Georga Baselitza, Martina Kippenbergerga i Cindy Sherman.
- Dom Rembrandta
- wystawa: „Doskonale rysowane: Portrety Johannesa Thopasa” (por. galeria Głuchy, niemy i znakomity oraz video Johannes Thopas exhibition 2014)
Wyjątkowa prezentacja około 40 prac Johannesa Thopasa, który specjalizował się w starannie wykończonych portretach. Za tymi rysunkami kryje się fascynująca historia człowieka, który od urodzenia był głuchy i zrobił karierę w XVII-wiecznej Holandii jako artysta.
- Ermitaż-Amsterdam i wystawa: „Posiłek z carami. Kruche piękno z Ermitażu„
Ekspozycja została zorganizowana z okazji 5 rocznicy działania muzeum, które prezentuje dzieła sprowadzane z St. Petersburga. Tym razem wystawa poświęcona jest zwyczajom bankietowym na dworze carów rosyjskich, które swoje apogeum osiągnęły za czasów Katarzyny Wielkiej. Do Amsterdamu sprowadzono 8 wyjątkowych serwisów porcelanowych i ceramicznych składających się z ponad tysiąca naczyń.
- w ciągu dnia spacer po mieście, dla chętnych rejs po kanałach Amsterdamu
- czas wolny lub wspólna kolacja
- wyjazd w drogę powrotną do Polski
28 września – niedziela
- powrót do Warszawy około godziny 15.00
Organizatorzy:
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.
Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.
Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.
przy udziale:
Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com
oraz
Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl