Holandia 2014

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

aktualizacja 28.09.2014
Wróciliśmy! Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń holenderskich!

aktualizacja 23.09.2014
Jedziemy! Zbiórka dzisiaj późnym wieczorem i w drogę…

aktualizacja 05.09.2014
To już niedługo! Szykujemy się 🙂 Zostało mało wolnych miejsc i to ostatnia chwila, aby do nas dołączyć. Wspaniałości Holandii czekają.

aktualizacja 15.08.2014
Wyjazd jest już potwierdzony. Do końca tygodnia prześlemy informacje mailowe. Są nadal wolne miejsca – zapraszamy wszystkich chętnych!

aktualizacja 30.07.2014
Wszystkie informacje dotyczące wyjazdu są już aktualne. Rozpatrywaliśmy kilka wersji programu i staraliśmy się go optymalnie zmodyfikować. Teraz czekamy na zgłoszenia, aby wspólnie wybrać się do Holandii, a jest kilka powodów – wspaniałe muzea w Rotterdamie, Hadze, Amsterdamie i świetnie zapowiadające się wystawy m.in. Marka Rothki i Marlene Dumas. Dajecie znać wszystkim potencjalnym zainteresowanym!

aktualizacja 25.07.2014
Jesteśmy zmuszeni przenieść temin wyjazdu, zgłosiło się za mało chętnych. Liczymy, że w nowym terminie uda się nam zrealizować naszą wyprawę. Wszystkie informacje zostaną potwierdzone najpóźniej do końca lipca – prosimy o regularne sprawdzanie strony.

aktualizacja 21.07.2014
Wszystkich zdecydownaych na wyjazd prosimy o wysłanie zgłoszenia, a zastanawiających się namawiamy do szybkiej decyzji. Do końca tego tygodnia musimy mieć jasność czy zebrała się grupa.

Powrót Dziewczyny z perłą – Holandia 2014

wycieczka autokarowa 24-28 września 2014 r. (środa-niedziela) II termin

Ruszamy ponownie do Holandii! Tym razem naszym przewodnikiem będzie Johannes Vermeer, którego „Dziewczyna z perłą” właśnie powróciła do Holandii i jest prezentowana w nowo otwartym Mauritshuis w Hadze. Dotrzemy do nowoczesnego Rotterdamu, zachwycimy się skarbami sztuki w Amsterdamie, będziemy mieli szansę obejrzeć wystawy Marka Rothki i Marlene Dumas. A przy okazji zobaczymy wystawę w Brunszwiku. Zapraszamy na wspólną wyprawę!

 24 września – środa

 • wyjazd po północy z Warszawy, przystanek w Grodzisku i na trasie przejazdu (do ustalenia)
 • w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw, muzeów, wykłady, pokazy filmów

Najważniejsze dzieła Herzog Anton Ulrich-Museum, które do połowy 2016 roku jest zamknięte z powodu remontu. Prace m.in. Giorgione’a, Dürera, Holbeina, Rubensa, Rembrandta, Goi, Picassa oraz „Dziewczyna z kieliszkiem wina” Vermeera.

 • Osnabrück
 • Felix-Nussbaum-Haus

Muzeum poświęcone Felixowi Nussbaumowi, niemieckiemu artyście pochodzenia żydowskiego, którego twórczość była przez wiele lat zapomniana po jego śmierci w czasie II wojnie światowej. Budynek jest jednym z pierwszych zrealizowanych projektów słynnego architekta urodzonego w Polsce – Daniela Libeskinda.

25 września – czwartek

 • Utrecht
 • Dom Rietvelda, czyli willa pani Truus Schröder-Schräder

Najsłynniejsze dzieło zastosowania zasad neoplastycyzmu w architekturze. Dom zaprojektowany przez czołowego architekta ugrupowania De Stijl – Gerrita Rietvelda.

 • Rotterdam
 • Museum Boijmans Van Beuningen

Jedno z najstarszych i największych muzeów Holandii, kolekcja rysunków i grafiki jest jedną z najważniejszych na świecie. Dzieła m.in. Van Eycka, Boscha, Bruegela, Tycjana, Rembrandta, Moneta, van Gogha i Mondriana oraz specjalne ekspozycje współczesnych artystów – Pipilotti Rist, Jeffa Koonsa oraz Yayoi Kusamy.

 • pokaz: „Zdradliwość obrazów

Wystawa ze zbiorów własnych muzeum z pracami m.in. René Magritte’a i Davida Hockney’a.

 • dla chętnych wjazd na wieżę widokową – Euromast

Muzeum mieszczące Królewską Galerię Malarstwa zostało otworzone po remoncie 27 czerwca tego roku. W zbiorach znajduje się m.in. „Lekcja anatomii dr Tulpa” Rembrandta oraz 3 obrazy Vermeera, w tym „Dziewczyna z perłą”, która w ostatnim czasie podróżowała do Stanów Zjednoczonych, Japonii i Włoch.

 • nocleg w okolicy Hagi

26 września – piątek

 • Delft

Odwiedzimy Królewską Fabrykę Porcelany – zobaczymy proces produkcji słynnej od wieków niebieskiej porcelany oraz spacerem przez zachwycające miasto dotrzemy do Centrum Vermeer’amiejsca które przedstawia zarówno miasto, gdzie urodził się i spędził swoje życie Johannes Vermeer, jak również jego twórczość.cropped-johannes-vermeer-view-of-delft-ca-1660-61-mauritshuis-the-hague.jpg

 • Haga
 • Escher in Het Paleis

Muzeum poświęcone jest twórczości M.C. Eschera – holenderskiego grafika działającego w XX wieku. Jego twórczość inspirowana była matematyką i optycznymi iluzjami, wśród 150 prezentowanych prac znajduje się drzeworyt długości 7 metrów. Muzeum otworzone zostało w 2002 roku, wcześniej budynek był jedną z rezydencji holenderskiej rodziny królewskiej.

 • Gemeentemuseum Den Haag

Muzeum posiada liczącą się kolekcję dzieł z XIX i XX wieku, m.in. prace Edgara Degas’a, Claude’a Moneta, Pabla Picassa, Egona Schiele oraz największą na świecie kolekcję prac Pieta Mondriana. Znane jest ze swoich zbiorów sztuki dekoracyjnej i dizajnu.

Wyjątkowa okazja zobaczenia wielkiej wystawy jednego z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku. Wystawa będzie pokazywana wyłącznie w Hadze, wśród prezentowanych obrazów będzie kilka pokazywanych ostatnio w Warszawie.

Potęga kultury holenderskiej opierała się na ekonomicznych podstawach handlu zamorskiego, którego ważnym elementem były związki z Dalekim Wschodem. Stąd Holandia była jednym z pierwszych krajów, które objęła moda na Orient. Wystawa pokazuje historię tych artystycznych związków poprzez zabytki pochodzące z kolekcji prywatnych oraz własnych zbiorów muzeum.

 • Scheveningen
 • wieczorny spacer nad Morzem Północnym po promenadzie w słynnym kurorcie, modnym już w XIX wieku
 • czas na kolację, nocleg w okolicy Hagi

27 września – sobota

Zanim dotrzemy do Amsterdamu odwiedzimy farmę, gdzie produkuje się według starej receptury sery i dowiemy się jak wygląda tradycyjne obuwie Holendrów.

 • Amsterdam
 • Rijksmuseum

Jedna z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie, mieszcząca się w budynku otwartym w zeszłym roku po 10-letnim remoncie. Wśród arcydzieł znajduje się „Wymarsz strzelców” Rembrandta oraz 4 obrazy Vermeera.

W ogrodzie otaczającym muzeum zebrano 14 wielkich rzeźb jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Alexandra Caldera. Prace pochodzą m.in. ze zbiorów Fundacji Caldera w Nowym Jorku, Fundacji Pierre Giannada w Martigny, z Centrum Pompidou w Paryżu i Kolekcji Sztuki UNESCO.

 • Van Gogh Museum

Największy na świecie zbiór prac holenderskiego malarza, rysownika i grafika. Nowa ekspozycja stała oraz wystawa czasowa porównująca prace artysty z fotografiami z epoki.

 • Stedelijk Museum

Muzeum Miejskie Amsterdamu mieszczące jedną z najlepszych kolekcji sztuki nowoczesnej m.in. prace Moneta, Cézanne’a, Picassa, Mondriana, de Kooninga, Kienholza, Rauschenberga i Warhola.

Wystawa monograficzna jednej z najbardziej cenionych współczesnych artystek, która po premierze w Amsterdami będzie prezentowana w londyńskiej Tate Modern oraz w Fundacji Beyeler w Bazylei.

Możliwość zobaczenia wyboru dzieł ze zbiorów pary prywatnych kolekcjonerów z Amsterdamu, dzieła m.in. Anselma Kiefera, Keitha Haringa, Georga Baselitza, Martina Kippenbergerga i Cindy Sherman.

Wyjątkowa prezentacja około 40 prac Johannesa Thopasa, który specjalizował się w starannie wykończonych portretach. Za tymi rysunkami kryje się fascynująca historia człowieka, który od urodzenia był głuchy i zrobił karierę w XVII-wiecznej Holandii jako artysta.

 • Ermitaż-Amsterdam i wystawa: „Posiłek z carami. Kruche piękno z Ermitażu

Ekspozycja została zorganizowana z okazji 5 rocznicy działania muzeum, które prezentuje dzieła sprowadzane z St. Petersburga. Tym razem wystawa poświęcona jest zwyczajom bankietowym na dworze carów rosyjskich, które swoje apogeum osiągnęły za czasów Katarzyny Wielkiej. Do Amsterdamu sprowadzono 8 wyjątkowych serwisów porcelanowych i ceramicznych składających się z ponad tysiąca naczyń.

 • w ciągu dnia spacer po mieście, dla chętnych rejs po kanałach Amsterdamu
 • czas wolny lub wspólna kolacja
 • wyjazd w drogę powrotną do Polski

28 września – niedziela

 • powrót do Warszawy około godziny 15.00

 

 

Organizatorzy:

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Pablo Picasso Carl Nesjar Sylvette 1970 Rotterdam Museum Boijmans Van Beuningen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.