Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.
Wyprawa na Boscha
Holandia 2016
Frankfurt nad Menem- ‘s-Hertogenbosch – Haga – Amsterdam
2-6 marca 2016 r. (środa-niedziela) wycieczka autokarowa
Organizowana w 500 rocznicę śmierci wystawa „Hieronim Bosch – Wizje geniusza” to w jednym miejscu 20 obrazów i 19 rysunków mistrza. Tylko ta wystawa jest już wystarczającym powodem, by odwiedzić gościnne progi Holandii. Znaleźliśmy jednak jeszcze inne rarytasy. W Hadze wystawa Jana Tooropa to spotkanie z secesją i symbolizmem, a w Amsterdamie prosto z Paryża obrazy prostytucja w sztuce francuskiej. Zapraszamy na następną wspólną wyprawę!
Dzień 1 – środa – 2 marca
- wyjazd we wtorek 1 marca o godz. 22.00 z Warszawy
- proponowane przystanki na trasie A2 Poznań, Świecko (do ustalenia)
- w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw, muzeów, wykłady
FRANKFURT NAD MENEM
Muzeum Städel
- wystawa „Maniera. Pontormo, Bronzino i Florencja Medyceuszy” (por. galeria Mistrzowie manieryzmu florenckiego I oraz galeria Mistrzowie manieryzmu florenckiego II)
Wystawa prezentuje 120 dzieł najznakomitszych artystów działających we Florencji w XVI w. Prac użyczyły muzea i kolekcje całego świata m.in. Uffizi, Galleria dell’Accademia oraz Galleria Palatina we Florencji, a także Luwr, Prado, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, J. Paul Getty Museum w Los Angeles, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie oraz Brera w Mediolanie.
- wystawa „Sigmar Polke. Wczesna grafika” (por. galeria Sigmar Polke. Wczesna grafika)
Schirn Kunsthalle
- wystawa „Joan Miró. Murale – obrazy świata” (por. galeria Joan Miró monumentalnie I)
Na wystawie można zobaczyć 70 prac Joana Miró z róźnych okresów jego działalności. Prezentują nową interpretację malarstwa artysty, podkreślając znaczenie murali i eksperymentów z róźnymi materiałami w jego pracach. Wystawa przygotowana została wspólnie z Kunsthausem w Zurychu (gdzie wcześniej była pokazywana), obok dzieł wypożyczonych z muzeów na całym świecie, można też podziwiać wiele prac pochodzących ze zbiorów prywatnych m.in. ze słynnej – rzadko pokazywanej – kolekcji Nahmad.
- nocleg na terenie Niemiec
Dzień 2 – czwartek – 3 marca
‘S-HERTOGENBOSCH
Miasto żyje obchodami 500-lecia śmierci swojego najsławniejszego mieszkańca. Wystawa jest wyjątkowa i jak łatwo się domyślić, chętnych będzie wielu, ale my już rezerwację mamy! Do tego do wyboru wiele innych ciekawych wydarzeń artystycznie związanych z tymi obchodami.
Noordbrabants Museum
- wystawa „Hieronim Bosch. Wizje geniusza” (por. galeria Hieronim Bosch. Wystawa stulecia I oraz galeria Hieronim Bosch. Wystawa stulecia II)
HAGA
Mauritshaus por. galeria Królewska Galeria Malarstwa Mauritshuis w Hadze I, galeria Królewska Galeria Malarstwa Mauritshuis w Hadze II oraz galeria Królewska Galeria Malarstwa Mauritshuis w Hadze III
Muzeum mieszczące Królewską Galerię Malarstwa. W zbiorach znajduje się m.in. „Lekcja anatomii dr Tulpa” Rembrandta oraz 3 obrazy Vermeera, w tym „Dziewczyna z perłą”.
- wystawa „Wyciągnięte z magazynu” (por. galeria Wietrzenie magazynów I)
Dzień 3 – piątek – 4 marca
HAGA
Panorama Mesdag
Gemeentemuseum Den Haag
Muzeum posiada liczącą się kolekcję dzieł z XIX i XX wieku, m.in. prace Edgara Degas’a, Claude’a Moneta, Pabla Picassa oraz największą na świecie kolekcję prac Pieta Mondriana. Znane jest ze swoich zbiorów sztuki dekoracyjnej i dizajnu.
- wystawa „Jan Toorop„
- wystawa „Karel Appel” (por. galeria Karel Appel. Holenderska retrospektywa)
Kolekcja Mesdag
(Kolekcja Mesdag 4 dni przed zapowiedzianym przyjazdem poinformowałą nas, że z powodu otwarcia wystawy jej zwiedzenie nie będzie możliwe w ustalonym terminie)
Escher in Het Paleis (por. galeria Cudowny świat M.C. Eschera)
Muzeum poświęcone jest twórczości M.C. Eschera – holenderskiego grafika działającego w XX wieku. Jego twórczość inspirowana była matematyką i optycznymi iluzjami, wśród 150 prezentowanych prac znajduje się drzeworyt długości 7 metrów. Muzeum otworzone zostało w 2002 roku, wcześniej budynek był jedną z rezydencji holenderskiej rodziny królewskiej.
Galeria Księcia Williama V (dla zainteresowanych w czasie wolnym)
Muzeum Bredius (dla zainteresowanych w czasie wolnym)
SCHEVENINGEN
- wieczorny spacer nad Morzem Północnym po promenadzie słynnego kurortu modnego już w XIX wieku
- czas na kolację i nocleg w okolicy Hagi
Dzień 4 – sobota – 5 marca
AMSTERDAM
Van Gogh Museum
Największy na świecie zbiór prac holenderskiego malarza, rysownika i grafika.
- wystawa „Niepewna cnotliwość. Prostytucja w sztuce francuskiej 1850-1910” por. galeria Wszystkie oblicza prostytucji I oraz galeria Wszystkie oblicza prostytucji II (wystawa prezentowana była wcześniej w Musée d’Orsay w Paryżu z częściowo innym wyborem dzieł)
Rijksmuseum
Jedna z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie. Wśród arcydzieł znajduje się „Wymarsz strzelców” Rembrandta oraz 4 obrazy Vermeera.
- wystawa „Autoportety od Rembrandta do Willinka”
- wystawa „Na wybiegu. Moda w Rijksmuseum” (por. galeria Moda prosto z Rijksmuseum oraz video Catwalk exhibition, Rijksmuseum, 2016)
- pokaz „Anish Kapoor & Rembrandt”
- wystawa „Breitner. Dziewczyna w kimonie„
- wystawa „Uliczka Vermeera odnaleziona‚ (por. galeria Szukając ‚Uliczki’ Vermeera)
- spacer przez miasto
De Nieuwe Kerk (dla zainteresowanych w czasie wolnym)
- Masterpiece 2016: Marc Chagall „Calvary”
Ermitaż-Amsterdam
- wystawa „Hiszpańscy mistrzowie z Ermitażu. El Greco, Ribera, Zurbarán, Velázquez, Murillo & Goya” (por. galeria Hiszpańskie malarstwo z Ermitażu)
- wystawa „Galeria portretu Złotego Wieku” (por. galeria Złoty wiek portretu zbiorowego I)
Dom Rembrandta
Zrekonstruowane wnętrza kamienicy Rembrandta nie tylko pozwalają przenieść się do czasów mistrza sztuki XVII wieku, dają też pojęcie o wyglądzie jego pracowni oraz kolekcji dzieł sztuki, którymi były wypełnione.
- wystawa: „Naga Prawda. Rysując z nagiego modela w czasach Rembrandta” (por. galeria Nagość w kręgu Rembrandta I)
Stedelijk Museum (dla zainteresowanych w czasie wolnym)
- wystawa: „Isa Genzken: Mach Dich hübsch!”
- wystawa: „Seth Siegelaub: Beyond Conceptual Art”
- czas wolny lub wspólna kolacja
- wyjazd w drogę powrotną do Polski (przejazd nocą)
Dzień 5 – niedziela – 6 marca
- powrót do Warszawy około godziny 15.00
Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebooku ‚Wyprawy ze sztuką’.
Organizatorzy:
Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.
Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.
przy udziale:
Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com
oraz
Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl