Paryż zawsze kuszący

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Paryż zawsze kuszący
wycieczka autokarowa Frankfurt/Paryż/Giverny

2-6 czerwca 2015 r. (wtorek-sobota)
UWAGA! wyjazd 1 czerwca w poniedziałek o godz. 22.00 z Warszawy

Nie byliśmy się w stanie powstrzymać… Paryskie wystawy są obecnie tak atrakcyjne, że proponujemy wyprawę do stolicy Francji. Na początek doskonały wstęp we Frankfurcie i wystawa impresjonizmu. Wystawa Velázqueza to zawsze wielkie wydarzenie, pojechaliśmy z jej powodu do Wiednia, jedziemy do Paryża, bo bardzo się różnią. Proponujemy całkiem nowe muzea – otwarte po remoncie Muzeum Picassa i niedawno zbudowaną siedzibę Fundacji Louis Vuittona z olśniewającą wystawą inauguracyjną. Odwiedzimy w wiosennej odsłonie ogrody Claude’a Moneta w Giverny oraz Villę Savoye w Poissy autorstwa Le Corbusiera. Czekają nas duże wystawy monograficzne Edgara Degasa, Pierra Bonnarda, Nicolasa Poussina, Le Corbusiera oraz wystawy tematyczne poświęcone jednemu motywowi np. toalety lub manekina, czy prezentujące wiedeńską secesję i włoski design. Znajdą coś dla siebie miłośnicy Caravaggia, rysunku renesansowego, opery, fotografii oraz współczesnej mody. Trudno się będzie zdecydować. Paryż jest kuszący… zawsze.
Zapraszamy na ósmą wspólną wyprawę, a program dziewiątej jest też gotowy – w lipcu zapraszamy na wyprawę do Włoch Między Wenecją a Mediolanem

Dzień 0 – 1 czerwca (poniedziałek)

 • wyjazd o 22.00 z Warszawy, parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury
 • zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowane Poznań lub Świecko

Dzień 1 – 2 czerwca (wtorek)

 • w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw i muzeów – wykłady oraz pokazy filmów
 • Städel Museum, Frankfurt nad Menem

Wielka wystawa impresjonizmu zorganizowana z okazji 200-lecia muzeum Städel. 100 obrazów sprowadzonych z muzeów m.in. amerykańskich oraz rosyjskich, a także duży wybór dzieł z kolekcji prywatnych. Dodatkowo działy z ówczesną fotografią oraz karykaturą prasową.

 • nocleg w okolicy granicy niemiecko-francuskiej

Dzień 2 – 3 czerwca (środa)

 • Musée Jacquemart-André, Paryż

Zbiory XIX-wiecznych kolekcjonerów – państwa André – zachowane w ich paryskiej rezydencji. Szczególnie dobry wybór dzieł renesansu i XVIII wieku. Muzeum jest pod opieką Instytutu Francuskiego.

Wystawa poświęcona jest znawcy i kolekcjonerowi sztuki włoskiej Roberto Longhiemu. Pokazywane są prace Giotta, Masaccia, Piero della Francesca, Ribery, Caravaggia i jego naśladowców, duża ich część pochodzi ze zbiorów Fundacji Longhiego z Florencji.

 • Musée Marmottan Monet, Paryż

Jedna z najważniejszych kolekcji impresjonizmu na świecie. Tutaj znajduje się największy zbiór prac Berthe’y Morisot oraz część rodzinnej spuścizny Claude’a Moneta m.in. słynna „Impresja. Wschód słońca”, która nadała nazwę całemu kierunkowi.

Aktualna wystawa czasowa pokazuje rozwój jednego z najpopularniejszych tematów w sztuce zachodnioeuropejskiej od czasów późnego średniowiecza. Sceny mycia się, czesania, przeglądania w lustrze trwają również w sztuce nowoczesnej i współczesnej. Wśród bardzo bogatego wyboru prac m.in. obraz Władysława Ślewińskiego „Czesząca się” sprowadzony z Muzeum Narodowego w Krakowie.

 • Fundacja Louis Vuitton, Paryż

Niedawno otwarte muzeum mieszczące się w budynku zaprojektowanym przez amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego.

Frank Ghery Fondation Louis Vuitton Paris

Inauguracyjna wystawa prezentuje dzieła kluczowe dla rozwoju sztuki nowoczesnej i jej postrzegania. Wśród eksponatów „Taniec” Matisse’a sprowadzony z Petersburga oraz „Krzyk” Muncha z Oslo, inne dzieła pochodzą m.in. z Metropolitan Museum, Muzeum Guggenheima oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, z Galerii Tate w Londynie, z Centrum Pompidou w Paryżu, a także z muzeów Moskwy, Hagi, Zurychu i Los Angeles.

 • nocleg na przedmieściach Paryża

Dzień 3 – 4 czerwca (czwartek)

 • Dom i ogród Claude’a Moneta, Giverny

Rezydencja, w której najsłynniejszy impresjonista spędził ostatnie 40 lat swojego życia, ze zrekonstruowanym ogrodem, który obok malarstwa był jego drugą pasją. Tutaj powstały słynne Nenufary oraz Widoki mostku japońskiego. W zachowanych wnętrzach domu można zobaczyć kolekcję japońskich drzeworytów zgromadzonych przez artystę.

Wystawa stawia jedno z najciekawszych pytań w historii sztuki – czy Edgar Degas był impresjonistą? Choć przynależał do tej grupy artystycznej, jego sztuka w wielu aspektach różni się od dzieł kolegów. Zagadnienie to można przeanalizować na przykładzie 80 prac sprowadzonych z muzeów całego świata.

 • Villa Savoye w Poissy

Jeden z najsłynniejszych budynków świata, ikona modernistycznej architektury zaprojektowana przez Le Corbusiera.

cropped-le-corbusier-villa-savoye-poissy-1928-311.jpg

 • Muzeum Picassa, Paryż

Największy na świecie zbiór prac Picassa, którego trzon stanowi spuścizna pozostawiona przez artystę. Wybór ze wszystkich technik oraz okresów twórczości. Muzeum otwarte w październiku 2014 roku po pięcioletnim remoncie. Mieści się w pałacu Hôtel Salé z XVII wieku, co nawiązuje do tradycji umieszczania pracowni przez Picassa w historycznych wnętrzach.

 • czas wolny na posiłek

Największa kolekcja sztuki XX wieku w Europie. Obecnie prezentowanych jest 400 obiektów od lat 80. XX wieku do dnia dzisiejszego, które składają się na panoramę najnowszej sztuki, architektury i designu. Wystawa czasowa jest retrospektywą jednego z najważniejszych architektów XX wieku – Le Corbusiera.

 • Musée d’Orsay, Paryż

Najważniejsze muzeum sztuki 2. poł. XIX wieku, gdzie zobaczyć można „Śniadanie na trawie” Maneta oraz wiele kluczowych dzieł impresjonizmu i postimpresjonizmu.

 • wystawa „Dolce Vita? Od secesji do włoskiego designu (1900-1940)” (Musée d’Orsay) por. galeria Włoski design 1900-1940

Pierre Bonnard to jeden z najciekawszych przedstawicieli koloryzmu działający na przełomie XIX i XX wieku. Jego wystawa jest dużą monograficzną prezentacją, która następnie będzie pokazywana w Madrycie oraz San Francisco.

 • nocleg w okolicach Paryża

Dzień 4 – 5 czerwca (piątek) dzień bez autokaru

Zgodnie ze zwyczajem na naszych wyprawach, ostatni dzień pobytu w Paryżu można samemu skomponować z ulubionych muzeów i najciekawszych wystaw. Wybór jest prawie nieograniczony. W czasie dnia można się zrelaksować w czasie rejsu po Sekwanie.

 • wystawy „Jean Paul Gaultier” (Grand Palais) por. galeria Jean Paul Gaultier w Grand Palais
 • wystawa „Lumière ! Le cinéma inventé” (Grand Palais)
 • Petit Palais – Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris oraz wystawy „Od Carmen do Melisandy. Przedstawienia w Opéra Comique” i „Claude Lorrain w Rzymie w XVII wieku”
 • wystawa „W czasach Klimta – wiedeńska secesja” (Pinacothèque de Paris) por. galeria Klimt i jego czasy
 • oraz prezentacja mniej znanych dzieł takich artystów jak van Dyck, Botticelli, Modigliani, Picasso, Warhol pochodzących z kolekcji prywatnych (Pinacothèque de Paris)
 • Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris oraz wystawa „Markus Lüpertz”
 • Musée de l’Orangerie oraz wystawa „Adolfo Wildt (1868-1931)” por. galeria Zadziwiający Adolfo Wildt
 • Jeu de Paume m.in. wystawa „Germaine Krull” (por. galeria Germaine Krull. Między Francją a Niemcami I)
 • Musée Bourdelle oraz wystawa „Manekin – artysta i fetysz
 •  wystawa „Tudorowie” (Musée du Luxembourg) por. galeria Tudorowie odkryci I
 • Luwr 
 • wystawy „Poussin i Bóg” oraz „Tworząc religijne wizerunki. Rzym – Paryż. 1560-1660” (Luwr) por. galeria Bóg wg Nicolasa Poussina I
 • wyjazd do Polski około godziny 22. 00
 • podróż nocą dla obniżenia kosztów

Dzień 5 – 6 czerwca (sobota)

 • powrót do Warszawy w późnych godzinach popołudniowych

 

 

Organizatorzy:

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

3 thoughts on “Paryż zawsze kuszący”

 1. Witam, czy mogła bym prosić o jakiś e-mail bądź telefon kontaktowy? Mam kilka pytań związanych z wycieczką. mój e-mail do kontaktu: rebeka.podkowinski@gmail.com

  • Dzień dobry, sprawami organizacyjnymi, rezerwacją itp zajmuje się pani Monika Wałkowska. Mail do niej podany jest w informacji o naszej wycieczce. Proszę uważnie przeczytać wszystkie informacje, dużo tego jest, ale może niektóre wątpliwości się wyjaśnią, a w przypadku pytań prosze pisać na adres monik@list.pl. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję do zobaczenia na naszej wyprawie do Paryża 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.