Holandia 2013

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

 

 

Rembrandt/van Gogh – oglądamy muzea Holandii
5-9 grudnia 2013 (czwartek-poniedziałek)

Chcesz w oryginale zobaczyć „Wymarsz strzelców” oraz „Lekcję anatomii dr Tulpa” Rembrandta?
Zwiedzić Rijksmuseum i Muzeum van Gogha w Amsterdamie po remoncie?
Poznać Teylers Museum i Muzeum Fransa Halsa w Haarlemie?
Odwiedzić królewskie zbiory sztuki w muzeach Hagi?
Dodatkowo zobaczyć wyjątkowe wystawy Picassa w Berlinie oraz Malewicza w Amsterdamie?

Zapraszamy na wyjątkową wycieczkę do Holandii. Wykłady, prezentacje i filmy w trakcie drogi pomogą Ci zrozumieć, co od stuleci fascynuje ludzi w obrazach Rembrandta, Van Gogha i wielu innych malarzy pochodzących z tego regionu. Dołącz do nas na muzealnym szlaku.

5 grudnia – czwartek
– wyjazd wcześnie rano
– wystawa  „Pablo Picasso. Kobiety – Byki – Dawni Mistrzowie” w Berlinie – 160 dzieł, w tym rzadko pokazywane rysunki i grafiki (por. post Na kłopoty… Picasso oraz galeria Picasso. Kobiety. Byki. Mistrzowie)
– w autokarze najpierw przygotowanie do wystawy Picassa, potem do zwiedzania w Holandii, wykłady o sztuce, pokazy filmów
– nocleg w Niemczech

6 grudnia – piątek
– Muzeum Kröller-Müller w Otterlo – ważna kolekcja sztuki nowoczesnej m.in. dzieła van Gogha
– Ermitaż-Amsterdam – wystawa „Gauguin, Bonnard, Denis. Rosyjski smak na sztukę francuską” – okazja zobaczenia sprowadzonych z St. Petersburga dzieł, wystawa prezentuje twórczość francuskich postimpresjonistów i nabistów (por. galeria Gauguin i nabiści z St Petersburga)
– Dom Rembrandta w Amsterdamie – posiada prawie pełną kolekcję prac graficznych artysty, których część prezentowana jest w stałej ekspozycji. Aktualna wystawa „Rembrandt i ‚dawni’ mistrzowie” otworzona w nowym skrzydle muzeum prezentuje 120 rycin pokazuje prace Rembrandta w kontekście poprzedników i współczesnych mu mistrzów grafiki: Albrechta Dürera, Lucas van Leyden, Annibale Carracciego, Hendricka Goltziusa, Petera Paula Rubensa, Jacques’a Callota i Jana Lievensa.
– obiadokolacja, powrót do hotelu

7 grudnia – sobota

– Teylers Museum – najstarsze muzeum w Holandii, jedna z najważniejszych kolekcji rysunków na świecie, aktualna wystawa „100 najpiękniejszych Rembrandtów” to wyjątkowa okazja zobaczenia ukrytych zazwyczaj w magazynach rysunkowych arcydzieł mistrza
– Muzeum Fransa Halsa – kolekcja obrazów jednego z najważniejszych malarzy XVII wieku oraz współczesnych mu artystów holenderskich
Galeria Księcia Wilhelma V w Hadze – prezentująca cześć kolekcji remontowanego Mauritshuis oraz sprowadzony z Londynu obraz Caravaggia
– Gemeentemuseum Den Haag w Hadze – muzeum sztuki nowoczesnej i dizajnu, obecnie prezentuje arcydzieła  Mauritshuis, w tym „Lekcję anatomii dr Tulpa” Rembrandta, dziełu towarzyszy wystawa czasowa „Lekcja anatomii. Od Rembrandta do Damiena Hirsta” poświęcona badaniom nad ludzką anatomią w sztuce i prezentująca wszystkie zachowane przedstawienia tego tematu w sztuce holenderskiej
– Schevenningen – kurort nad Morzem Północnym, obiadokolacja, powrót do hotelu

8 grudnia – niedziela
– Rijksmuseum w Amsterdamie – otwarte w kwietniu, po 10 latach remontu (koszt blisko 400 mln €), obecnie eksponowanych jest 8 tysięcy prac z liczącej 1 milion obiektów kolekcji – obrazy: Vermeera, Halsa, Ruisdaela, Rembrandta (m.in. słynny „Wymarsz strzelców”)
– Muzeum van Gogha – świeżo po renowacji, prezentuje największą kolekcję obrazów i rysunków artysty, specjalnie przygotowywana przez kilka lat wystawa „Van Gogh przy pracy” trwająca tylko do początku stycznia 2014 (por. galeria Van Gogh przy pracy I)
– Stedelijk Museum – kolekcja sztuki XX wieku, wystawa czasowa „Kazimierz Malewicz i rosyjska awangarda” – jedna z najważniejszych wystaw tego sezonu, później pokazywana będzie w Tate Modern w Londynie (por. galeria Kazimierz Malewicz), druga wystawa czasowa prezentuje polską artystkę Paulinę Ołowską.
– wyjazd z Amsterdamu w godzinach wieczornych, podróż nocą (dla obniżenia kosztów)

9 grudnia – poniedziałek
– powrót w godzinach popołudniowych

 

organizatorzy:

(przy udziale Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim oraz Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży)

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie jako zastępca kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury. W roku 2013/14 prowadzić będzie wykłady z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, autor bloga artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, zakochana w krajach Beneluksu, szczególnie w Holandii (zna język niderlandzki), współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami m.in. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Madart – biuro podróży działające od kwietnia 2005 roku (www.madart.pl). Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro ‘Madart’ prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. ‘Madart’ specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.Vincent van Gogh Wheatfield with Reaper 1889 Van Gogh Museum

2 thoughts on “Holandia 2013”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.