Wystawa ‚Adoratio’

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Tosca Weinfeld ‘Adoratio’
wystawa fotografii

oraz wykład ‘Dlaczego lubimy/nie lubimy zwiedzać Luwr’

29 maja 2014 r. (czwartek)
Klubokawiarnia ‘Znajomi Znajomych’ ul. Wilcza 58a

Prace prezentowane będą przez 3 tygodnie.Tosca mozaika

Prace powstały w trakcie jednego z naszych wspólnych wyjazdów. Najbliższa wyprawa planowana jest znów do Francji w połowie lipca. Jeszcze są miejsca – zapraszamy!

Wernisaż wystawy godz. 19:00

Projekt fotograficzny został zrealizowany w dwóch słynnych muzeach – Musée d’Orsay i Luwrze. Zdjęcia przedstawiają zwiedzających, kontemplujących dzieła sztuki. Widz odnosi wrażenie, że jest nieproszonym gościem i cichym podglądaczem intymnej chwili.

W muzeach często obowiązuje zakaz robienia zdjęć – ze względów konserwatorskich lub z uwagi na prawa autorskie do wizerunku dzieła sztuki. Jednak mamy w sobie przemożną chęć uwiecznienia naszego spotkania z dziełem sztuki. Czy chcemy zabrać ze sobą wizerunek ulubionego obrazu lub rzeźby? Wydaje się to zbędne – internet wypełniony jest doskonałymi reprodukcjami. A może chcemy zachować wyjątkową chwilę pomiędzy nami i dziełem sztuki?

W środowisku fotograficznych istnieje przekonanie, że „najlepszym aparatem fotograficznym jest ten, który mamy przy sobie.” Ta teza doskonale oddaje istotę fotografii mobilnej. Autorka wykonała projekt za pomocą smartfona, na nim dokonała też obróbki cyfrowej. Prace są dowodem na to, że zwykły telefon może stać się dyskretnym i spontanicznym narzędziem zapisu otaczającego świata. Zdjęcia nim wykonane mogą być więcej niż pamiątką ze zwiedzania.

Wykład / sala kinowa / godz. 20:00

Dlaczego lubimy/nie lubimy zwiedzać Luwr – krótka historia najwspanialszego muzeum świata

Na spotkaniu będzie okazja poznać dzieje i zbiory jednego z najsłynniejszych muzeów świata – Luwru. Zastanowimy się, dlaczego jest obowiązkowym punktem zwiedzania Paryża. Co nas do niego przyciąga? Jakie mamy wrażenia po takiej wizycie? Dlaczego tak chętnie robimy zdjęcia w muzeach?

Przemysław Głowacki – historyk sztuki i edukator muzealny. Pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Obecnie pracuje w Publicznym Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim i współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi. Prowadzi cotygodniowy cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest jednym z organizatorów polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów i wystaw, prowadzi bloga poświęconego sztuce (www.artdone.pl).

Tosca David

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.