Bliżej Holandii

artdone.pl oraz Fundacja Art Transfer zapraszają na cykl: 

BLIŻEJ HOLANDII

w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ 

  • maj 2021 r.
  • piątki, godzina 20.00
  • czas trwania ok. 90 min.
  • wykłady prowadzi: Przemysław Głowacki

Holandia XVII wieku to fascynujący temat. Rzadko w historii kultury zdarza się, aby sztuka miała tak szeroki zasięg oraz tak intensywnie się rozwijała. Działają wtedy setki malarzy, których nazwisk zazwyczaj, z kilkoma wyjątkami, obecnie nie kojarzymy i nie odróżniamy. To również okres, w którym do głosu dochodzą tematy, które w innych krajach zepchnięte są na margines. Do tej pory zachwycają nas malowane wtedy sceny rodzajowe, krajobrazy oraz martwe natury. Maestria ich wykonania współgra z zaszyfrowanymi treściami symbolicznymi. Na terenie Niderlandów, podobnie jak gdzie indziej, prestiżem cieszą się też przedstawienia historyczne i alegorie. Ich znaczenie nie zawsze jest dla nas jasne na pierwszy rzut oka. Na majowych spotkaniach poznamy bliżej tematy malowanych wtedy obrazów. Ich szeroki przegląd pozwoli nowym okiem spojrzeć na bogactwo kultury tamtego okresu. Wśród omawianych dzieł znajdą się prace z aktualnych wystaw m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie z kolekcji malarstwa holenderskiego i flamandzkiego Ergo Hestii.

Zapraszamy!

7 maja – Listy miłosne, żołnierze i szarlatani. Holenderskie sceny rodzajowe

14 maja – Mariny, weduty i kanały. Pejzaż holenderski w XVII w.

21 maja – Nautilusy, czaszki i bukiety. Symbolika martwych natur holenderskich

28 maja – Pory roku, zmysły i niezgoda. Alegorie w sztuce holenderskiej i flamandzkiej XVII w.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu GoOUT.net). Możliwe jest również wykupienie promocyjnego karnetu na cały miesiąc. Spotkania odbywają się na platformie Zoom. 

dodatkowy materiał ilustracyjny:

WYKŁAD SPECJALNY:

12 czerwca (sobota) – Czarownice, kusicielki i św. Antoni. Motywy fantastyczne w tradycji sztuki niderlandzkiej(wykład bezpłatny, więcej informacji tutaj)

foto: Piotr Litwic