Elie Nadelman. Piękno i nowoczesność

artdone.pl oraz Fundacja Art Transfer zapraszają na bezpłatny wykład: 

Elie Nadelman. Piękno i nowoczesność

w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ 

  • 17 czerwca 2022 r. (piątek) o godzinie 20.00
  • bezpłatny wykład online
  • wykład na platformie Zoom
  • czas trwania ok. 90 min.
  • wykład prowadzi: Przemysław Głowacki
  • goście specjalni: Krzysztof Wejman i Magdalena Furmanik-Kowalska (Wejman Gallery)
  • spotkanie jest bezpłatne, ale konieczne jest jednak pobranie biletu poprzez stronę Fundacja Art Transfer, który zapewni otrzymanie linku do rejestracji na wykład

Zaglądając do katalogu online zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku można znaleźć 55 rzeźb, rysunków i prac graficznych polskiego artysty Elie Nadelmana. W 1948 roku odbyła się tam jego wystawa pośmiertna (por. galeria Elie Nadelman w MoMA). W Stanach Zjednoczonych jest uznawany za jednego z najważniejszych rzeźbiarzy XX wieku. Urodził się w Warszawie, uczył w Krakowie i Monachium, 10 lat spędził w Paryżu, zanim odniósł sukces na gruncie amerykańskim. Czytając jego biografię spotkamy tam Witolda Wojtkiewicza, Pabla Picassa, Gertrudę Stein, Amedeo Modiglianiego, Mojżesza Kislinga, Eugeniusza Zaka, Melę Muter, Helenę Rubinstein i wiele innych ważnych postaci świata sztuki i kultury. Pomimo tego w Polsce Elie Nadelman jest prawie nieznany, Muzeum Narodowe w Warszawie posiada tylko jedną, wczesną jego pracę. Na wykładzie prześledzimy jego artystyczną ścieżkę i przekonamy się, że warto przywrócić o nim pamięć w jego ojczyźnie, z którą do końca życia czuł się blisko związany.

Do początku września w warszawskiej Wejman Gallery trwa wystawa „Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco”, towarzyszy jej obszerny katalog. Celem ekspozycji jest zainteresowanie polskiej publiczności twórczością, tak uznanego na świecie, polskiego rzeźbiarza i rysownika. Krzysztof Wejman i Magdalena Furmanik-Kowalska – organizatorzy wystawy – będą gośćmi na naszym wykładzie.