Impresjoniści mają wychodne

artdone.pl oraz Fundacja Art Transfer zapraszają na cykl wykładów online: 

Impresjoniści mają wychodne

w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ 

  • marzec 2023 r.
  • wtorki, godzina 20.00
  • 4 wykłady online na platformie Zoom
  • czas trwania ok. 75-90 min.
  • wykłady prowadzi: Przemysław Głowacki
  • karnet na cały cykl lub bilety na poszczególne wykłady (przed wykładem) należy wykupić na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce KUP BILET 

Impresjonizm to nie tylko zmiana techniki w malarstwie i nowe podejście do zasad kompozycji obrazu. Malarze tego kręgu wprowadzają nowe tematy, które najlepiej oddają ukazywany przez nich nowoczesny świat. Stąd tak chętnie malują miasto oraz jego rozrywki, takie jak kawiarnie, teatry, operę czy cyrk. Równie chętnie wyjeżdżają na prowincję, aby tam zrelaksować się i malować w plenerze. Na przykładzie twórczości czterech wybitnych impresjonistów francuskich przyjrzymy się tematom popularnym w tym kręgu. Naszymi przewodnikami będą: ogrodnik Claude Monet i żeglarz Gustave Caillebotte, a miejskie rozrywki ukażą nam Edgar Degas i Auguste Renoir. Wykłady będą też okazją do dokładniejszego poznania wybranych obrazów tych autorów.

7 marca – Pierre-Auguste Renoir w teatrze

Na pierwszym wykładzie z nowego cyklu odwiedzimy paryskie teatry, a naszym głównym przewodnikiem będzie Pierre-Auguste Renoir. W jego twórczości tematy inspirowane teatrem pojawiały się dosyć często, podobnie jak w pracach jego kolegów i koleżanek impresjonistów, a także innych artystów tego czasu. Dokładniej zajmiemy się jego dwoma obrazami ukazującymi sceny w loży teatralnej (oba pochodzą ze zbiorów londyńskich muzeów – Galerii Narodowej i Courtauld). Zastanowimy się nad genezą takiego ujęcia i poszukamy podobnych ujęć, które pojawiały się w sztuce aż do początków XX wieku. Chociaż skupiać się będziemy na twórczości Renoira, to pierwsze spotkanie z impresjonistami w tym cyklu będzie też wstępem do kolejnych relaksujących wycieczek w ich towarzystwie.

14 marca – Edgar Degas w operze

Po motywy baletowe Edgar Degas sięga często i pojawiają się one u niego prawie przez całą jego twórczość. Jest to też temat bardzo lubiany przez wielbicieli jego twórczości. Czy aby na pewno nasze pierwsze wrażenia są słuszne? Czy głównym celem artysty było ukazanie zwiewności i ulotności tańca baletnic? Może się okazać, że po uważniejszym objerzeniu jego prac, zobaczymy tam dużo więcej, a artystę docenimy jako jednego z najważniejszych innowatorów końca XIX wieku w sztuce. Na wykładzie pomoże nam w tym omówienie szerszego kontekstu jego prac. Jakie jeszcze tematy związane z operą i teatrem przedstawiał Degas? Na ile często pojawiały się u niego inne tematy muzyczne?

21 marca – Gustave Caillebotte nad wodą

Gustave Caillebotte to ważny członek grupy impresjonistów, który przez wiele lat był marginalizowany przez historię sztuki. Ale od jakieś czasu nie tylko doceniamy jego zaangażowanie w działalność tej grupy, ale również oryginalność jego stylu. Obok malarstwa Caillebotte miał jeszcze dwie pasje w życiu – ogrodnictwo i żeglarstwo. Obie te fascynacje znajdowały też drogę na płótna artysty. My zajmiemy się bliżej drugą z nich i Caillebotte zabierze nas nad Sekwanę oraz nad morze. Wykład będzie okazją do poznania artysty, który na pewno zasługuje na większe nasze zainteresowanie i docenienie jego osiągnięć – jako malarza oraz żeglarza.

28 marca – Claude Monet w ogrodzie

W cyklu wykładów, w którym omawiamy ‘relaksujące’ tematy w twórczości impresjonistów, nie może zabraknąć Claude’a Moneta, który poświęcony był w równym stopniu malarstwu i ogrodnictwu. Obie te pasje wzajemnie się uzupełniały, pielęgnowane przez niego ogrody służyły za częsty temat w jego obrazach. Przede wszystkim znamy dzieła stworzone w podparyskim Giverny, gdzie artysta miał swój ostatni dom. Prace te, tworzone już po rozpadzie grupy impresjonistów, zasługują na szczególną uwagę, gdyż wyznaczają zupełnie nowe drogi w rozwoju sztuki w XX wieku. Monet jednak malował i pielęgnował ogrody przez całe życie. Przyjrzymy się nie tylko wcześniejszym jego pracom o tej tematyce, ale też poznamy bliżej miejsca, w których powstawały.

Wprowadzeniem do zagadnień związanych z impresjonizmem są już nagrane wykłady i dostępne online: Impresjonizm. Wykłady