Vermeer. Odliczanie

artdone.pl oraz Fundacja Art Transfer zapraszają na cykl wykładów online: 

Vermeer. Odliczanie

w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ 

  • styczeń 2023 r.
  • wtorki, godzina 20.00
  • 4 wykłady online na platformie Zoom
  • we wtorek 17 stycznia nie ma wykładu
  • czas trwania ok. 75-90 min.
  • wykłady prowadzi: Przemysław Głowacki
  • karnet na cały cykl lub bilety na poszczególne wykłady (przed wykładem) należy wykupić na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce KUP BILET

Od lutego 2023 roku będzie można zobaczyć w amsterdamskim Rijksmuseum większość obrazów Johannesa Vermeera. Bezprecedensowe wydarzenie muzealne wzbudza duże zainteresowanie, ponieważ do tej pory nigdy tak wielu prac tego holenderskiego mistrza w jednym miejscu nie widzieliśmy (por. galeria Johannes Vermeer. Wystawa). Postanowiliśmy przygotować się do tej wystawy dokładnie i zająć się całą twórczości artysty na 4 wykładach. Choć dzieł Vermeera jest stosunkowo niewiele, to nie brakuje zagadnień, które przy ich okazji można poruszyć. Na naszych spotkaniach będzie można zobaczyć wszystkie znane dzieła mistrza z Delft – te które przyjadą do Amsterdamu i te których widzowie wystawy nie zobaczą. Dla tych którzy wybiorą się do Holandii wykłady będą świetnym wstępem przed podróżą. Dla tych którzy wystawy nie planują zobaczyć, będzie to okazja, aby lepiej poznać dzieła Vermeera i konteksty związane z ich powstaniem.

3 stycznia – Zaskakujące początki Vermeera

Johannes Vermeer to artysta zagadkowy, a szczególnie trudne są do ustalenia początki jego kariery. Nieliczne wczesne dzieła artysty mocno odbiegają od późniejszych jego prac. Jaka jest przyczyna tej odmienności? Czy rzeczywiście były one tak oryginalne na tle twórczości innych artystów holenderskich? Wykład będzie okazją, aby bliżej przyjrzeć się jego najwcześniejszym pracom oraz lepiej poznać obraz „Dziewczyna czytająca list”, którego niedawna konserwacja wzbudziła tak wiele zainteresowania.

10 stycznia – Johannes Vermeer z Delft

Na drugim wykładzie z cyklu poświęconego Vermeerowi zajmiemy się otoczeniem, w jakim pracował oraz miastem, w którym mieszkał przez całe swoje życie. Bohaterami będą dwie znane – jakże odmienne – weduty artysty: „Widok Delft” oraz „Uliczka w Delft”. Będzie to też okazja, aby bliżej poznać biografię artysty, która nadal skrywa wiele tajemnic. Przeanalizujemy też inne obrazy artysty m.in. „Alegorię wiary katolickiej” oraz słynną „Dziewczynę z perłą”.

24 stycznia – Vermeer i malarstwo rodzajowe

Większość dzieł Vermeera to przedstawienia rodzajowe, z pozoru ukazujące zwyczajne życie w Holandii XVII wieku. Rzeczywiście obrazy te mogą być ważnym źródłem informacji o codzienności w tamtych czasach, jednak ich naturalność jest pozorna. W jaki sposób patrzyli na nie współcześni Vermeerowi odbiorcy? Jakie treści symboliczne można w nich odnaleźć? Poszukamy ich na obrazach Mistrza z Delft, które z kolei porównamy do dzieł innych artystów specjalizujących się w scenach rodzajowych.

31 stycznia – Muzyczne tematy Vermeera

Muzyka, instrumenty muzyczne i grający na nich są częstymi bohaterami obrazów Vermeera, duża część jego dzieł podejmuje taką tematykę. Na wykładzie przeanalizujemy właśnie te obrazy, ale również zastanowimy się, jaką rolę odgrywała muzyka w kulturze holenderskiej XVII wieku. Poszukamy też innych przykładów przedstawień muzycznych w tamtym czasie i sprawdzimy, czym różnią się od obrazów Vermeera.

materiał ilustracyjny / dotychczasowe wystawy Vermeera opublikowane na artdone.pl: