Cisza i przerażenie

artdone.pl oraz Fundacja Art Transfer zapraszają na cykl: 

Cisza i przerażenie
Wnętrza w malarstwie symbolizmu

w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ 

  • marzec 2022 r.
  • piątki, godzina 20.00
  • wykłady online na platformie Zoom
  • czas trwania ok. 75-90 min.
  • wykłady prowadzi: Przemysław Głowacki
  • bilety na poszczególne wykłady lub karnet na cały cykl należy wykupić na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce ZGŁOSZENIA poprzez portal GoOut

Punktem wyjścia dla cyklu wykładów „Cisza i przerażenie” jest twórczość Vilhelma Hammershøia, którego obrazy można obecnie podziwiać w Polsce na specjalnej wystawie. Ten duński malarz specjalizował się w ukazywaniu pomieszczeń i architektury emanujących spokojem i nastrojem kontemplacji. Takie przedstawienia wpisują się w szerszą tendencję symbolizmu końca XIX wieku, kiedy artyści chętnie sięgali po temat wnętrza. Choć ukazywane sceny wydają się zainspirowane codziennym życiem i otoczeniem, służą do wyrażania całego wachlarza uczuć: od melancholii po niepewność i grozę. Te bardziej ekstremalne emocje poznamy na przykładzie wybranych aspektów twórczości dwóch prekursorów ekspresjonizmu: Edvarda Muncha i Vincenta van Gogha. Cykl przewrotnie kończy się powrotem do nastroju wyciszenia i spokoju w twórczości mistrza malarstwa XVII wieku Jocobusa Vrela, który dopiero ostatnio został w pełni doceniony przez historię sztuki.

Wstępem do całego cyklu może być nagrany dla Warszawskiej Szkoły Filmowej wykład pt. Symbolizm, który jest okazją do zapoznania się z najważniejszymi przedstawicielami tego kierunku.

25.02 – Vilhelm Hammershøi. Odcienie szarości (wykład bezpłatny)

  • więcej informacji TUTAJ

04.03 – Podróż do wnętrza

Wykład prezentuje szczególny temat w sztuce, jakim jest ukazywanie wnętrza. Często spotykamy go w twórczości artystów końca XIX wieku, głównie przedstawicieli symbolizmu, ale nie tylko. Dla tych pierwszych jest on okazją do wyrażenia ponadzmysłowych wartości, okazją do przedstawienia różnorodnego nastroju i całej gamy emocji. Tym samym ukazanie prostego pomieszczenia staje nie tylko ukazaniem przestrzeni fizycznej, ale też wędrówką w nowy wymiar, wędrówką do wnętrza nas samych. Na wykładzie zaprezentowane zostaną prace takich artystów jak Vilhelm Hammershøi, Pierre Bonnard, Olga Boznańska, Edgar Degas, James Ensor, Józef Mehoffer, Léon Spilliaert, Félix Vallotton, Édouard Vuillard i James Whistler.

Uzupełnieniem może być nagrany dla Muzeum Narodowego w Warszawie wykład Pejzaże polskie a europejski symbolizm, który rozszerza to zagadnienie o temat krajobrazu w sztuce XIX wieku.

11.03 – Edvard Munch. Między zegarem a łóżkiem

Edvard Munch bardzo często sięga w swojej twórczości po temat wnętrza, chętnie umieszcza w nim swoich modeli. Ich otoczenie jest równie ważne jak postacie, ponieważ buduje nastrój i znaczenie kompozycji. Domowe pomieszczenia i wypełniające je przedmioty są okazją do wyrażenia wewnętrznych przeżyć i niepokojów artysty. Stąd też często służą jako tło w jego własnych wizerunkach. Jeden z jego autoportretów zatytułowany jest „Między zegarem a łóżkiem”. Tytuł ten dobrze oddaje skalę nastrojów w pracach Muncha – od namiętności i tragedii, dziejących się w codziennym życiu, po uniwersalny upływ czasu, przed którym nie ma ucieczki.

18.03 – Pokoje Vincenta van Gogha

Vincent van Gogh dość rzadko sięgał w swojej twórczości po temat wnętrza, częściej malował pejzaże lub portrety, z których tylko niektóre uzupełnianie były o elementy tła. Choć obrazów z tymi przedstawieniami jest niewiele, to jednak wśród nich znajdują się jedne z najważniejszych jego dzieł. Wśród nich pierwsze arcydzieło artysty zatytułowane „Jedzący ziemniaki”, które mimo swojego przyziemnego, realistycznego tematu, zapowiada zwrot w kierunku symbolizmu. Oraz znana w trzech wersjach kompozycja ukazująca słynny pokój artysty w jego domu w Arles, która ostatnio została poddana wnikliwej analizie przez specjalistów. Wykład będzie więc okazją do bliższego przyjrzenia się wybranym pracom van Gogha i odkryciu ich znaczeń i kontekstów.

Bardzo dobrym wprowadzeniem do spotkania jest nagrany dla Warszawskiej Szkoły Filmowej wykład Postimpresjonizm cz. 3 (van Gogh), który jest ogólnym zarysowaniem biografii i twórczości artysty.

25.03 – Jacobus Vrel. Odkrywając XVII-wiecznego mistrza

Choć nie zdajemy sobie często z tego sprawy, ale wielu wspaniałych artystów było przez całe stulecia zapomnianymi. Jednym z ostatnio przywróconych naszej pamięci jest Jacobus Vrel, działający w Holandii w XVII wieku. Jego twórczość wyróżnia się na tle prac innych mistrzów scen rodzajowych tego czasu, a najbliższe skojarzenia to dzieła Johannesa Vermeera i Pietera de Hoocha. Nastrój jego obrazów przywodzi też na myśl późniejsze prace Vilhelma Hammershøia i innych symbolistów końca XIX wieku. Choć nadal mamy mało informacji o Jacobusie Vrelu, to ostatnio zidentyfikowano i opracowano wiele jego dzieł. Wykład będzie okazją, aby zapoznać się z tymi najnowszymi badaniami oraz poznać wyjątkowego malarza wnętrz.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu GoOUT.net).  Możliwe jest też wykupienie promocyjnego karnetu na cały cykl. Spotkania odbywają się na platformie Zoom.