Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.
Od Michała Anioła do Rembrandta
Niemcy / Belgia / Holandia – wycieczka autokarowa
16-20 kwietnia 2015 r. (czwartek-poniedziałek)
UWAGA – wyjazd 15 kwietnia w ŚRODĘ o 22.00 z Warszawy
Zaczniemy od tropienia śladów Michała Anioła w sztuce, potem poznamy pierwsze artystyczne kroki Van Gogha, w Brukseli czeka na nas wspaniały wybór dzieł Marka Chagalla, a w Antwerpii spojrzymy na życie prywatne Rubensa. Utrecht jest niespodzianką, a wiosenny Amsterdam… reklamy nie potrzebuje! Tylko wystawa Rembrandta jest już wystarczającym powodem, aby się tam wybrać. Dodatkowo nie zapomnimy o rocznicy bitwy pod Waterloo i spotkamy się z Napoleonem. Zapraszamy zatem kolejny raz na wspólne przeżycia!
Dzień 1 – 16 kwietnia – czwartek
wyjazd 15 kwietnia w ŚRODĘ o 22.00 z Warszawy, parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury, zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowane Poznań lub Świecko
w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw, muzeów, wykłady, pokazy filmów
BONN
- Bundeskunsthalle
- wystawa Il Divino. Hołd dla Michała Anioła (por. galeria Il Divino. Boski Michał Anioł I)
Wystawy twórczości Michała Anioła właściwie nie da się zorganizować – trudno wyobrazić sobie przewożenie kolosalnego Dawida czy zabranie Piety z bazyliki św. Piotra. Jednak Artystę już za życia nazywano boskim i z uwielbieniem traktowano jego dzieła. Wystawa w Bonn pokazuje jak ogromny wpływ na innych miał Michał Anioł – zobaczymy prace m.in. Rafaela, Giambolognii, Caravaggia, Rubensa, Delacroix, Rodin, Cézanne, a także prace artystów XX wieku, który często przewrotnie podchodzili do spuścizny po wielkim Włochu.
- wystawa Karl Lagerfeld. Modemethode – dla zainteresowanych – Wielka prezentacja twórczości jednego z najważniejszych projektantów mody – Karla Lagerfelda.
Nocleg w okolicy Bonn.
Dzień 2 – 17 kwietnia – piątek
MONS – tegoroczna kulturalna stolica Europy
- Muzeum Sztuk Pięknych w Mons
- wystawa Van Gogh w Borinage – narodziny artysty (por. galeria Vincent van Gogh. Narodziny artysty I oraz galeria Vincent van Gogh. Narodziny artysty II)
- Wystawa jest jednym z głównych punktów programu obchodów Roku Van Gogha, zorganizowanego w związku z 125 rocznicą śmierci artysty. Skupia się na mało znanym okresie jego twórczości, kiedy przebywając prawie dwa lata w Belgii podjął decyzję o poświeceniu się malarstwu. Zachowało się mało prac z tego okresu i są one rzadko pokazywane. Artysta wracał do podjętych wtedy tematów przez całe swoje życie. Ogółem zgromadzono 70 eksponatów, w tym rysunki i listy oraz dzieła, które były przez niego kopiowane i znacząco wpłynęły na dalszy rozwój jego twórczości.
WATERLOO – krótka wizyta w miejscu, gdzie zakończyła się wojenna epopeja Napoleona
BRUKSELA
- Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli
- Stała kolekcja to prace Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga, Hieronymusa Boscha, Lucasa Cranacha, Pietera Bruegela, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Jacoba Jordaensa, Jacques-Louis Davida oraz znaczący zbiór sztuki nowoczesnej.
- wystawa Chagall (por. galeria Chagall. Retrospektywa 1908-1985 I oraz galeria Marc Chagall w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli)
- Obejmuje wszystkie najważniejsze fazy twórczości artysty, ze szczególnym uwzględnieniem okresu spędzonego w Rosji. Prezentuje prace artysty (ponad 200), które przyjechały m.in. z Centre Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Sztuki w Bazylei, a także, co szczególnie atrakcyjne, wypożyczone zostały z kolekcji prywatnych oraz rosyjskich.
- Muzeum Magritte’a
- Prezentuje na 5 piętrach ponad 200 prac René Magritte’a. Obok słynnych obrazów można zobaczyć rysunki, rzeźby, fotografie i filmy jednego z najważniejszych surrealistów.
- Muzeum Fin-de-Siècle’u m.in. James Ensor, Fernand Khnopff, Victor Horta, Henry Van de Velde, Paul Gauguin, Auguste Rodin, Pierre Bonnard, Emile Gallé, Alphonse Mucha.
- BOZAR (Centrum Sztuk Pięknych) – wystawy dla zainteresowanych
- Świat sułtanów – osmański orient w sztuce renesansu (por. galeria Osmański Orient i europejski Renesans)
- Wystawa pokazująca wpływy imperium osmańskiego w czasach renesansu. Później będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Przygotowana została we współpracy z Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.
- Twarze przeszłości. Portret renesansowy w Niderlandach (por. galeria Twarze niderlandzkich portretów)
- Wiek XVI to okres dynamicznego rozwoju portretu we Włoszech. Wystawa prezentuje na przykładzie 50 wizerunków, jak ciekawy był to gatunek w sztuce niderlandzkiej.
- Twarze współczesne. Europejska fotografia portretowa od 1990
- Wystawa towarzyszy prezentacji portretów z przeszłości i ukazuje wizerunki człowieka oczami 31 współczesnych fotografików. Wśród prezentowanych autorów: Anton Corbijn, Rineke Dijkstra, Boris Michailov, Thomas Ruff, Thomas Struth, Juergen Teller.
Spacer po zabytkowym centrum, dla łasuchów sklepy pełne czekolady, dla spragnionych piwo w wielu gatunkach, czas wolny na obiadokolację. Nocleg w Brukseli.
Dzień 3 – 18 kwietnia – sobota
ANTWERPIA
Spacer przez miasto z niespodziankami, po drodze m.in. Meir, Katedra NMP, ratusz.
- Dom Rubensa
- Bogactwo zbudowanej we włoskim stylu rezydencji doskonale oddaje sukces jaki osiągnął najwybitniejszy z flamandzkich malarzy XVII wieku. Obok wyposażenia podziwiać można oryginalne prace.
- wystawa Rubens prywatnie. Mistrz portretuje swoją rodzinę (por. galeria Peter Paul Rubens z rodziną I)
- Chociaż Rubens nie cenił szczególnie portretów, to obecnie wysoko stawiamy je w jego dorobku. Szczególnie te, które powstały nie na zamówienie, bo przedstawiają najbliższych flamandzkiego mistrza. Do Domu Rubensa powrócą członkowie jego rodziny w wizerunkach sprowadzonych z najbardziej prestiżowych kolekcji – Galerii Uffizi, British Museum, Luwru, Ermitażu, zbiorów książąt Liechtensteinu oraz królowej Elżbiety II. Razem 50 wyjątkowych obrazów i rysunków.
UTRECHT
- Utrecht Centraal Museum
- Chociaż muzeum jest częściowo w remoncie można zobaczyć jego największe arcydziełą m.in. bogaty zbiór caravaggionistów utrechckich oraz dzieła z kręgu neoplastycyzmu holenderskiego.
- wystawa Przyjemność i pobożność. Sztuka Joachima Wtewaela (1566-1638) (por. galeria Joachim Wtewael po raz pierwszy I)
- Jeden z najważniejszych manierystów niderlandzkich, którego twórczość nigdy nie była jeszcze przedmiotem monograficznej prezentacji. Wystawa współorganizowana z Galerią Narodową w Waszyngtonie, będzie później prezentowana w Stanach Zjednoczonych.
Spacer po zabytkowym centrum Utrechtu, czas na kolację, nocleg.
Dzień 4 – 19 kwietnia – niedziela
AMSTERDAM – muzea i wystawy do wyboru
- Rijksmuseum
- Jedna z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie. Wśród arcydzieł znajduje się „Wymarsz strzelców” Rembrandta oraz 4 obrazy Vermeera.
- wystawa Późny Rembrandt (por. Późny Rembrandt I oraz galeria Późny Rembrandt II)
- Wystawa przygotowywana przez wiele lat. Niepowtarzalna możliwość zobaczenia na żywo arcydzieł Rembrandta z najbardziej fascynującej fazy jego twórczości. Obrazy, grafiki oraz unikalne rysunki zostały wypożyczone z publicznych kolekcji całego świata (m.in. z Australii i Kanady) oraz ze zbiorów prywatnych. W Londynie obejrzało ją ponad ćwierć miliona zwiedzających.
- Stedelijk Museum
- Muzeum Miejskie Amsterdamu posiada jedną z najlepszych kolekcji sztuki nowoczesnej m.in. prace Moneta, Cézanne’a, Picassa, Mondriana, de Kooninga, Kienholza, Rauschenberga i Warhola.
- wystawa The Oasis of Matisse (por. galeria Henri Matisse w kontekście I)
- Największa jak do tej pory w Holandii prezentacja francuskiego artysty, pokazująca prace ze wszystkich faz jego artystycznego życia. Część obiektów przyjedzie z Nowego Jorku, prosto z głośnej wystawy późnej twórczości Matisse’a. Będą też prace wypożyczone mi.in. z Londynu, Filadelfii, Kopenhagi, Los Angeles, które zostaną zestawione z dziełami z własnej kolekcji muzeum.
- Van Gogh Museum
- Największy na świecie zbiór prac holenderskiego malarza, rysownika i grafika prezentowana w nowej aranżacji obejmującej wszystkie aspekty działalności słynnego artysty. Tej aranżacji nie widzieliśmy jeszcze w czasie naszych wizyt w Amsterdamie, specjalną atrakcją jest wypożyczony z Londynu obraz Francisa Bacona, będący hołdem dla van Gogha.
Spacer przez miasto i do wyboru muzea lub rejs po kanałach Amsterdamu.
- Dom Rembrandta
- Zrekonstruowane wnętrza kamienicy Rembrandta nie tylko pozwalają przenieść się do czasów mistrza sztuki XVII wieku, dają też pojęcie o wyglądzie jego pracowni oraz kolekcji dzieł sztuki, którymi były wypełnione. Wśród aktualnych atrakcji portret autorstwa Mistrza z 1658 roku wypożyczony z prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych.
- wystawa Uczniowie późnego Rembrandta – ucząc się u geniusza
- Równolegle z wielką wystawą Rembrandta w Rijksmuseum odbywa się wystawa poświęcona jego ostatnim uczniom. Prezentuje 60 rysunków oraz 20 obrazów, które dają rzadką okazję na przeanalizowanie wpływu Rembrandta na innych artystów. Jest to pierwsza wystawa z serii poświęconej edukacji artystycznej, które zaplanowane są w Domu Rembrandta.
- Ermitaż – Amsterdam
- Ekspozycja Galeria Portretu Złotego Wieku (por. galeria Złoty wiek portretu zbiorowego I)
- Jedyna jak do tej pory tego typu galeria na świecie, która prezentuje bogaty wybór portretów zbiorowych z Holandii XVII wieku. Do tej pory część z prac nie była prezentowana ze względu na swoje… ogromne rozmiary.
- wystawa Aleksander, Napoleon i Józefina – opowieść o przyjaźni, wojnie i sztuce z Ermitażu (por. galeria Wojna i przyjaźń)
Czas wolny lub wspólna kolacja i wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przejazd nocą.
Dzień 5 – 20 kwietnia – poniedziałek
Powrót do Warszawy około godziny 16.
Organizatorzy:
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.
Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.
Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.
przy udziale:
Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com
oraz
Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl