Paryż, ale nie tylko

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Paryż, ale nie tylko

wycieczka autokarowa (bez przejazdów nocnych)

15-21 stycznia 2018 r. (poniedziałek-niedziela) – 7 dni

Karlsruhe – Reims – Paryż – Brϋhl – Kolonia – Wuppertal – Bielefeld – Herford

Specjalnie dla wszystkich Miłośników Sztuki, którzy chcieliby z nami zobaczyć Paryż, ale nie lubią samolotu i obawiają się trudów nocnej podroży przygotowaliśmy Paryż BEZ NOCNYCH PRZEJAZDÓW. Znaczny dystans okazał się inspirujący i po drodze, w nieodkrytych jeszcze przez nas niemieckich miastach, znaleźliśmy wspaniałe wystawy. Zapowiada się – jak zwykle z nami – niepowtarzalna wyprawa. Zapraszamy!

DZIEŃ 1 – PONIEDZIAŁEK – 15 STYCZNIA

 • 5.45 – zbiórka
 • UWAGA! zmiana miejsca zbiórki – przystanek autobusowy CENTRUM O3 (przy ul. Marszałkowskiej, od strony Placu Defilad, czyli po stronie Pałacu Kultury, po przeciwne stronie ulicy Marszałkowskiej są domy Centrum ze sklepami Empik i TK MAXX)
 • 6.00 – wyjazd z Warszawy
 • zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowane Poznań i Świecko
 • w drodze przygotowanie do zwiedzania wystaw, muzeów, wykłady, pokazy filmów
 • nocleg w Karlsruhe

DZIEŃ 2 – WTOREK – 16 STYCZNIA

KARLSRUHE

Miasto o niezwykłym geometrycznym gwiaździstym układzie z 32 promieniście rozchodzącymi się alejami. W centrum usytuowana jest środkowa wieża pałacu, która równocześnie jest osią widokową dla rozchodzących się alei, a ulice miasta wyznacza dziewięć alei tworzących kąt prosty.

 • Objazd po modernistycznym osiedlu Dammerstock z 1927 roku, budynki m.in. projektu Waltera Gropiusa oraz spacer przez historyczną częśc miasta.

Staatlichen Kunsthalle Karlsruhe

Jedna z najważniejszych wystaw sezonu jesiennego w Europie, ukazująca „ojca malarstwa XX wieku” z nowej perspektywy. Ponad 100 dzieł Paula Cézanne’a sprowadzono m.in. z Paryża, Madrytu, Nowego Jorku, Los Angeles, Ottawy, Moskwy i São Paulo.

 • wystawa „Erich Heckel. Rysunki i grafika ze zbiorów Kupferstichkabinett

REIMS

Katedra Notre-Dame w Reims 

Jedna z najsłynniejszych „klasycznych katedr”, zbudowana została w XIII wieku i jest przykładem w pełni rozwiniętego stylu gotyckiego. Jej znaczenie podkreśla fakt, że tutaj odbywały się koronacje królów Francji. Tutaj znajdują się słynne grupy rzeźbiarskie „Zwiastowania” i „Nawiedzenia”.

 • dla chętnych kolacja w Reims lub czas wolny
 • przejazd do Paryża
 • zakwaterowanie w hotelu w centrum Paryża (ten sam hotel na kolejne 3 noclegi)

DZIEŃ 3 – ŚRODA – 17 STYCZNIA

PARYŻ

Uczestnikom preferującym samodzielne zwiedzanie pomożemy w ułożeniu indywidualnego programu. Pozostałych – niezdecydowanych i początkujących – zapraszamy na wspólną trasę, która uwzględni najważniejsze atrakcje Paryża i pozwoli poczuć nastrój stolicy Francji.

Musée Jacquemart-André

Zbiory XIX-wiecznych kolekcjonerów – państwa André – zachowane w ich paryskiej rezydencji. Szczególnie dobry wybór dzieł renesansu i XVIII wieku.

Wybór dzieł z jednej z najciekawszych kolekcji impresjonizmu i postimpresjonizmu w Europie to ponad 40 prac najważniejszych przedstawicieli sztuki końca XIX i początku XX wieku. Rzadko opuszczają one swoje macierzyste muzeum w Danii, stworzone przez parę kolekcjonerów – Wilhelma i Henny Hansenów.

Fondation Louis Vuitton

Muzeum mieszczące się w budynku zaprojektowanym przez słynnego amerykańskiego architekta Franka Gehrey’ego.

Wydarzenie bez precedensu – nie trzeba jechać do Nowego Jorku, aby zobaczyć dzieła największego na świecie muzeum sztuki nowoczesnej. Słynna MoMA zgodziła się na wypożyczenie 200 (!) najważniejszych dzieł ze swojej kolekcji. Wśród nich najsłynniejsze prace takich artystów jak Edward Hopper, Marcel Duchamp, Salvador Dalí, Jackson Pollock, Willem de Kooning, Mark Rothko i Andy Warhol. A także przykłady prac artystów współczesnych, którzy zostali już włączeni do zbiorów nowojorskiego muzeum.

Grand Palais

Hala zbudowana w 1900 roku na wystawę Światową do dzisiaj pełni z powodzeniem swoją funkcję. Organizowane tu wystawy są jednymi z największych i najciekawszych wśród organizowanych w Paryżu.

Wielka wystawa retrospektywna Paula Gauguina prezentuje ponad 200 jego dzieł z kolekcji europejskich i amerykańskich, w tym prace ze zbiorów prywatnych. Obejmuje wszystkiego dziedziny twórczości jednego z czołowych przedstawicieli postimpresjonizmu – malarstwo, rzeźbę, grafikę, rysunek, ceramikę i sztukę użytkową. Wystawa wcześniej prezentowana była w Instytucie Sztuki w Chicago.

 • wystawa: „Irving Penn

Wystawa przygotowana z okazji stulecia urodzin słynnego fotografika amerykańskiego obejmuje 235 jego zdjęć, a także rysunki i obrazy. Prezentowane są wszystkie tematy obecne w jego twórczości – moda, martwe natury, portrety czy akty. Wystawa została zorganizowana we współpracy z nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

Petit Palais

 • wystawa: „Sztuka pastelu od Degasa do Redona. Kolekcja Petit Palais

Po raz pierwszy Muzeum Sztuki Miasta Paryża zdecydowało się udostępnić tak szeroki wybór pasteli ze swojej kolekcji. Prace wykonane tą techniką bardzo rzadko są pokazywane ze względu na ich podatność na zniszczenie. 150 dzieł obejmuje okres od impresjonizmu do symbolizmu m.in. autorstwa Berthe Morisot, Auguste’a Renoira, Paula Gauguina, Mary Cassatt, Edgara Degas’a i Odilona Redona.

DZIEŃ 4 – CZWARTEK – 18 STYCZNIA

Musée de l’Orangerie

 • wystawa: „Dada Africa, sources et influences extra-occidentales / Dada Africa, Non-Western Sources and Influences” (por. galeria Dadaizm z Afryki I)

Wystawa została przygotowana przez muzea w Zurychu i Berlinie z okazji setnej rocznicy narodzin dadaizmu. Zobaczyć na niej można, obok prac przedstawicieli tego nurtu, dzieła sztuki prymitywnej, pozaeuropejskiej, którymi się fascynowali. Atrakcyjność wystawy spowodowała, że została ona przeniesiona również do Paryża.

Muzeum Picassa

Największy na świecie zbiór prac Picassa, którego trzon stanowi spuścizna pozostawiona przez artystę. Wybór ze wszystkich technik oraz okresów twórczości. Mieści się w pałacu Hôtel Salé z XVII wieku, co nawiązuje do tradycji umieszczania pracowni przez Picassa w historycznych wnętrzach.

 • wystawa: „Picasso 1932

Wystawa skupia się na jednym z kluczowych momentów dla twórczości Pabla Picassa – roku 1932. Z jednej strony podsumowywał on swoją dotychczasową – trzydziestoletnią karierę, z drugiej strony poszukiwał dróg dla dalszego rozwoju. Na wystawie będzie można zobaczyć prace nie tylko ze światowych kolekcji publicznych, ale też wiele rzadko pokazywanych dzieł ze zbiorów prywatnych. Wystawa została przygotowana razem z londyńskim muzeum Tate Modern.

Centrum Pompidou

Oryginalny budynek muzeum na dobre zaistniał w paryskiej przestrzeni. Jest jednym z najlepszych przykładów architektury nazywanej high-techem. Znajdujące się w nim Muzeum Sztuki Nowoczesnej to największa tego typu instytucja w Europie. Przyciąga zawsze tłumy zainteresowanych organizowanymi tutaj wystawami czasowymi. A kolekcja stała pokazywana jest w często zmieniających się odsłonach.

 • wystawa: „André Derain 1904-1914. La décennie radicale

Wystawa monograficzna francuskiego artysty prezentuje najważniejsze dziesięciolecie w jego twórczości, dzięki któremu zapisał się w dziejach malarstwa nowoczesnego. André Derain jest – obok Henri Matisse’a – najważniejszym przedstawicielem fowizmu, kierunku, który na początku XX wieku należał do najbardziej radykalnych w sztuce. Na wystawie można zobaczyć około 70 obrazów, 50 zdjęć archiwalnych, a także rzeźbę, ceramikę i prace na papierze.

 • wystawa: „César

Wystawa retrospektywna zmarłego przed 20 laty artysty, jednego z głównych reprezentantów francuskiego Nowego Realizmu. Najbardziej rozpoznawalnym dziełem Césara jest ikona rzeźby XX wieku – słynny „Kciuk”.

 • wystawa: „Photographisme. Klein, Ifert, Zamecznik

 

DZIEŃ 5 – PIĄTEK – 19 STYCZNIA

Musée d’Orsay

Najważniejsze muzeum sztuki 2. poł. XIX wieku na świecie, gdzie zobaczyć można „Śniadanie na trawie” Maneta oraz wiele kluczowych dzieł impresjonizmu i postimpresjonizmu.

Musée Maillol

Muzeum poświęcone dorobkowi francusko-katalońskiego rzeźbiarza Aristide’a Maillola. Obok prezentacji jego prac w placówce znajduje się bardzo wiele dzieł innych artystów XIX i XX wieku. Organizowane są też ciekawe wystawy czasowe.

 • wystawa: „POP ART – Icons that matter. Collection du Whitney Museum of American Art, New York” (por. galeria Pop Art z Whitney Museum)

Na wystawę sprowadzona dzieła z jednej z najważniejszych kolekcji sztuki amerykańskiej na świecie, z nowojorskiego Muzeum Whitney. Wybrano prace prezentujące pełną panoramę sztuki pop artu z lat 60. i 70. Na wystawie można zobaczyć dzieła takich artystów jak Robert Rauschenberg, Jasper Johns, Claes Oldenburg, Tom Wesselmann, James Rosenquist, Alex Katz i Andy Warhol.

 

 • po południu wyjazd w drogę powrotną
 • nocleg w Leverkusen

 

DZIEŃ 6 – SOBOTA – 20 STYCZNIA

KOLONIA

Miasto nie tylko bogatych muzeów, ale również wspaniałej architektury – na szczególną uwagę zasługuje zachwycająca gotycka katedra oraz romańskie kościoły.

Wallraf-Richartz-Museum

Jedno z najbogatszych w Niemczech muzeów cenione zwłaszcza za zbiory sztuki średniowiecznej, barokowej oraz końca XIX wieku.

W 2018 roku przypada 500-lecie urodzin wybitnego malarza weneckiego renesansu – Jacopa Tintoretta. Z tej okazji muzeum Wallraf-Richartz sprowadziło najważniejsze arcydzieła mistrza z prestiżowych muzeów w takich miastach jak Wenecja, Mediolan, Rzym, Londyn, Budapeszt, Waszyngton, a także z kolekcji królowej Elżbiety II. Po prezentacji w Kolonii wystawa zostanie pokazana w Muzeum Luksemburskim w Paryżu.

wystawa: „Graficzna rewolucja. Barwny drzeworyt włoski w XVI wieku

wystawa „Słońce i chmury. Spektakle natury w pejzażu niderlandzkim

Ludwig Museum (dla chętnych)

BRUHL

 

Max Ernst Museum (dla chętnych)

wystawa: „Miró – Welt der Monster

Wystawa katalońskiego artysty skupia się na mniej znanym okresie jego twórczości w latach 60. i 70. Prezentuje przede wszystkim rzeźby z tego okresu uzupełnione o prace na papierze oraz obrazy. Została przygotowana we współpracy z Fundacją Marguerite et Aimé Maeght w Saint-Paul-de-Vence, która jest jedną z najważniejszych kolekcji prac Jona Miró na świecie.

WUPPERTAL

Von der Heydt-Museum 

Wystawa retrospektywna jednego z najważniejszych malarzy XIX wieku, prezentująca wszystkie okresy jego twórczości. Wśród dzieł sprowadzonych z muzeów całego świata będzie można zobaczyć autorską replikę „Śniadania na trawie”.

 • przejazd koleją podwieszaną – Wuppertaler Schwebebahn
 • kolacja dla chętnych lub czas wolny
 • przejazd na nocleg w Niemczech

DZIEŃ 7 – NIEDZIELA – 21 STYCZNIA

BIELEFELD

Kunsthalle Bielefeld

HERFORD

Marta Herford

Budynek muzeum zaprojektowany został przez amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego i otwarty w 2005 roku.

 • wystawa: „Rewolucja czerwono-zółto-niebieska. Gerrit Rietveld i sztuka współczesna

Wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia holenderskiego De Stijl prezentuje najważniejszego projektanta związanego z tym ugrupowaniem. Eksponaty wypożyczone zostały ze zbiorów Centraal-Museum w Utrechcie, które posiada najbogatszą kolekcję prac Gerrita Rietvelda. Obok jego dzieł można zobaczyć prace współczesnych mu artystów takich jak Piet Mondrian, Theo van Doesburg czy El Lissitzky, a także późniejszych twórców, którzy chętnie odwoływali się do neoplastycznych projektów z czasów De Stijl.

 • wyjazd do Polski około godziny 13.30
 • powrót trasą A2, możliwe postoje w okolicy Poznania i Łodzi
 • powrót do Warszawy około północy

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży – www.tim.edu.pl

Fundacji Arttransfer – www.arttransfer.pl