Patrząc na siebie

por. post We dwoje lepiej, online gorzej?

foto: Piotr Litwic

Pierwszy, październikowy cykl spotkań Sztuka we dwoje zatytułowany Patrząc na siebie poświęcony jest autoportretom. Na początku zajmiemy się różnorodnymi funkcjami portretu oraz jego kontekstem historycznym – w jaki sposób funkcjonował w przeszłości, a jak wykorzystywany jest przez artystów współczesnych. Zastanowimy się też skąd bierze się potrzeba przedstawiania się, dlaczego wielu twórców tak obsesyjnie kreowało swoje wizerunki. Przyjrzymy się uważniej pracom dwójki artystów, naszymi bohaterami będą Lucian Freud i Cindy Sherman. Zmarły kilka lat temu brytyjski malarz oraz współczesna amerykańska artystka wykorzystująca w swojej twórczości fotografię. Sprawdzimy na ile można mówić o realizmie w autoportretach Freuda, które niedawno zgromadzone zostały na wystawie w Królewskiej Akademii Sztuk w Londynie. Przekonamy się też dlaczego nie mogło zabraknąć Cindy Sherman w naszym cyklu o autoportretach i dlaczego trudno mówić o niej jako o fotograficzce.

Cykl spotkań online „Patrząc na siebie” (październik 2020 r.)
wtorki, godzina 19.00, ok. 75 minut

06.10 – Wymiar autoportretu (Magdalena Kąkolewska)

13.10 – Czy artysta jest narcyzem? (Przemysław Głowacki)

20.10 – Lucian Freud przed lustrem (Przemysław Głowacki)

27.10 – Cindy Sherman. Tylko autoportrety? (Magdalena Kąkolewska)

ZAPRASZAMY!

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilety w cenie 27 zł za jedno spotkanie. Cena zawiera VAT, płatność przelewem. Koszt pakietu zawierającego 4 wykłady wynosi 81 zł, co oznacza, że jeden wykład jest bezpłatny.

Fundacja Art Transfer ul. Kostrzewskiego 1
00-768 Warszawa

VOLKSWAGEN BANK numer rachunku: 51 2130 0004 2001 0611 2361 0001

Rejestracja na wykład odbywa się na www.arttransfer.pl/zgloszenia a w odpowiedzi prześlemy link do spotkania online na 60 minut przed startem wydarzenia. Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

foto: Piotr Litwic

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. Od 2016 roku jest jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.