Ekspresjonistki

artdone.pl oraz Fundacja Art Transfer zapraszają na cykl wykładów online: 

Ekspresjonistki

w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ 

  • maj 2023 r.
  • wtorki, godzina 20.00
  • 4 wykłady online na platformie Zoom
  • czas trwania ok. 75-90 min.
  • wykłady prowadzi: Przemysław Głowacki
  • karnet na cały cykl lub bilety na poszczególne wykłady (przed wykładem) należy wykupić na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce KUP BILET (poprzez platformę (Evently)

W maju zapraszamy na spotkania z artystkami z kręgu ekspresjonizmu, a powodów do tego jest kilka. W ostatnim czasie zainteresowanie tym nurtem wyraźnie się wzmaga, o czym świadczą licznie organizowane wystawy (por. galeria Abstrakcja po 1945 roku I). Historia sztuki nadrabia też zaległości nie tylko w przywracaniu naszej pamięci kobiet-artystek, ale też badania nad ich twórczością są coraz bardziej zaawansowane (por. galeria Ekspresjonistki w Royal Academy I). Na czterech wykładach będziemy mieli okazję zobaczyć różne wcielenia ekspresjonizmu. Rozpoczniemy od bardzo młodo zmarłej Pauli Modersohn-Becker. Jej indywidualność, mimo tak krótkiej kariery, do tej pory zadziwia nas swoją oryginalnością. Jednym z głównych ugrupowań tworzących już w pełni rozwinięty ekspresjonizm na początku XX wieku była działająca w Monachium grupa Der Blaue Reiter. Jej członkiniami były dwie malarki: Gabriele Münter i Marianne von Werefkin. Zajmiemy się ich okresem monachijskim, ale też poznamy dalszy rozwój ich kariery. Na zakończenie spotkamy się z Lee Krasner. To przedstawicielka nowego wcielenia ekspresjonizmu, jakim było amerykańskie malarstwo gestu, rozwijające się po połowie XX wieku. W biografiach wszystkich tych artystek znaczącą rolę odgrywali ich życiowi partnerzy, również malarze. Dlatego będzie to też okazja do spotkania z twórczością Otto Modersohn, Wassily’ego Kandinsky’ego, Aleksieja Jawlensky’ego oraz Jacksona Pollocka. Ale te postacie będą tylko tłem dla ich coraz bardziej docenianych partnerek.

Dobrym wprowadzeniem do tematyki związanej z ekspresjonizmem będzie wykład, który już został nagrany i jest dostępny pod tym linkiem: Ekspresjonizm i fowizm

9 maja – Paula Modersohn-Becker. Prekursorka malarstwa XX wieku

16 maja – Gabriele Münter. W cieniu Kandinsky’ego?

23 maja – Marianne von Werefkin. Artystka europejska

30 maja – Lee Krasner. W cieniu Pollocka