Wykłady w Zamku Królewskim 2013/14

Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie

zaprasza na

cykl wykładów z historii sztuki ‘Od Nefretete do Warhola’

prowadzonych przez Przemysława Głowackiego

wtorki, od 15 października 2013 r.,  godzina 14.30
czas trwania ok. 75 minut

Tematy wykładów:
15.10    Tajemniczy faraon Echnaton i sztuka starożytnego Egiptu (por. galeria Sto lat królowej)
22.10    Rzeźba w Antyku. Rzeźba klasyczna
29.10    Pompeje. Apokalipsa i odrodzenie (por. galeria Pompeje w British Museum oraz galeria Odrodzenie Pompejów w XIX i XX wieku)
05.11    Skarby z nieba – kult relikwii w średniowieczu
12.11    Potępienie i Najwyższa Prawda. Nagość w średniowieczu i renesansie
19.11    Tajemnicze narodziny malarstwa niderlandzkiego
26.11    Rzeźbiarskie początki renesansu (por. galeria Rzeźbiarskie narodziny renesansu)
03.12    Ile obrazów namalował Leonardo da Vinci? (por. galeria (Wyjątkowy) Leonardo w Londynie)
10.12    Jak powstaje arcydzieło? Rysunek w twórczości Michała Anioła (por. galeria Rysunki z Casa Buonarroti w USA)
17.12    Blask Serenissimy. Malarstwo weneckie XVI wieku (por. galeria Tycjan w Rzymie oraz galeria Wspaniały Veronese)
24.12    brak wykładu (wigilia)
31.12    brak wykładu (sylwester)
07.01    Giuseppe Arcimboldo i szaleństwa manieryzmu (por. galeria Arcimboldo. 2 x Flora)
14.01    Barokowy teatr sztuki. W warsztacie Gianlorenza Berniniego (por. galeria Gian Lorenzo Bernini przy pracy)
21.01    Rembrandt – malarz, grafik, rysownik (por. galeria Późny Rembrandt oraz galeria Graficzne pejzaże Rembrandta oraz galeria Rembrandt Top 100)
28.01    Canaletto, Bellotto, Guardi. Włoska weduta XVIII wieku (por. galeria Francesco Guardi (oczywiście) w Wenecji)
II semestr
04.02    U progu nowoczesności – Francisco Goya
11.02    Między Akademią i Salonem. Matejko i inni (por. galeria Akademickie akty z École des Beaux-Arts oraz galeria Wiktoriańskie arcydzieła z Meksyku)
18.02    brak wykładu (przerwa feryjna – tylko jeden tydzień)
25.02    Maksymilian i Aleksander Gierymscy (por. galeria Aleksander Gierymski. Monografia oraz galeria Maksymilian Gierymski. Monografia)
04.03    Pierre Auguste Renoir i narodziny impresjonizmu (por. galeria Wczesny Renoir)
11.03    Prawdziwy Vincent van Gogh. Życie, twórczość, mit (por. galeria Van Gogh przy pracy I oraz galeria Van Gogh powtarza)
18.03    Pod Wawelem. Stanisław Wyspiański (por. galeria (Zawsze) Młoda Polska)
25.03    Nie tylko secesja – Alfons Mucha
01.04    Narodziny abstrakcji (por. galeria Narodziny abstrakcji)
08.04    Przyjaźń i rywalizacja. Pablo Picasso i Henri Matisse (por. galeria Matisse i fowiści oraz galeria Pablo Picasso 1901, galeria Picasso z Bazylei oraz galeria Picasso z Chicago)
15.04    Więcej niż surrealizm – René Magritte (por. galeria Magritte. Zagadka zwykłości)
22.04    Czas Mussoliniego, Hitlera, Stalina. Sztuka ustrojów totalitarnych (por. galeria Klasycyzm i rewolucja oraz galeria Nazistowski atak na sztukę)
29.02    brak wykładu
06.05    Francis Bacon i tradycja malarstwa (por. galeria Bacon & Moore. Twarzą w twarz I)
13.05    Malarze końca XX wieku (por. galeria Lucian Freud post mortem, galeria Większe pejzaże Davida Hockney’a, galeria Panorama Gerharda Richtera, galeria Jeff Koons malarz w Schirn, galeria Gary Hume oraz galeria Sasnal w Whitechapel Gallery oraz w Haus der Kunst)
20.05    Rekin w muzeum. Labirynty sztuki współczesnej (por. galeria Damien Hirst + Tate Modern, galeria Unlimited 2013, galeria Ekonomia i sztuka współczesna, galeria Niech się stanie światło, galeria Współczesna fotografia u Saatchiego, galeria Horrory bez tytułów, galeria Anish Kapoor w Berlinie, galeria 5 minut rzeźby wg Anthony’ego McCalla, galleria Gabriel Orozco w KUB, galeria Święci Michaela Landy’ego, galeria Boeing 737-500 w Deutsche Guggenheim, galeria Zilvinas Kempinas u Tinguely’ego)

Opłatę za I semestr (14 spotkań) w wysokości 50 zł należy uiścić w kasie Zamku przed pierwszymi zajęciami 15 października 2013. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.

Dlaczego artysta staje się sławny? Co to jest arcydzieło? Dlaczego sztuka współczesna wydaje się nam niezrozumiała? Przy odpowiadaniu na te pytania bardzo pomaga znajomość historii sztuki. Cykl wykładów „Od Nefretete do Warhola” poświęcony jest sztuce od czasów najdawniejszych, po dzień dzisiejszy. Ma charakter kursowy – jest okazją do poznania najważniejszych stylów, artystów i najsłynniejszych dzieł, dlatego też może być atrakcyjny dla szerokiej publiczności. Warto polecić go tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze sztuką oraz tym, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę z tej dziedziny. Problemowy charakter tematów pozwala na wnikliwe przyjrzenie się wybranym zjawiskom na przestrzeni wieków. Część wykładów poświęcona jest wielkim indywidualnościom artystycznym – to dobra okazja do refleksji nas zmianami w świecie sztuki i warunkami jej tworzenia. Nieprzypadkowo zajęcia odbywają się w Zamku Królewskim w Warszawie, który jest nie tylko pomnikiem historii naszego kraju, ale miejscem, gdzie tradycja rodzima spotykała się z wielką sztuką europejską, i gdzie zgromadzono szereg ważnych dzieł sztuki reprezentujących różne szkoły i style.

Strona internetowa Zamku Królewskiego w Warszawie.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel.
Od blisko dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. W latach 2000-2013 pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie od 2007 pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Ponadto prowadził zajęcia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi: z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, portalem internetowym Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków muzealnictwo.com, prowadzi wykłady w domach kultury oraz na uniwersytetach III wieku. W 2006 roku był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych. Od 2011 roku jest jednym z organizatorów polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jego pasją jest zwiedzanie wystaw, prowadzi blog poświęcony sztuce i wystawom (www.artdone.pl).

1 thought on “Wykłady w Zamku Królewskim 2013/14”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.