Kobiety, renesans, Mediolan

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką.

Kobiety, renesans, Mediolan 

WYPRAWA ODWOŁANA

21-25 lipca 2021 roku

wycieczka samolotowa

Mediolan to zawsze dobry cel wycieczki, stolica Lombardii to miasto wypełnione historią i zabytkami. Starożytność, średniowiecze i późniejsze okresy odcisnęły tutaj swoje piętno. Liczne muzea, galerie i kościoły zachęcają do zwiedzania. W lipcu Mediolan stanie się też stolicą wystaw, ale tylko przez kilka dni, wtedy właśnie planujemy tam pojechać. Zdążymy jeszcze na wielką wystawę prezentującą artystki działające we Włoszech w XVI i XVII wieku. Rozpocznie się też wystawa włoskiej rzeźby renesansowej z lat 1460-1520, która wcześniej pokazywana była w Luwrze. Mediolan to doskonałe miejsce, aby poszukać śladów epoki Odrodzenia, Leonarda, Bramantego i innych artystów z tamtego okresu. Drugim motywem naszego wyjazdu będą kobiety w sztuce, którym poświęconych jest obecnie wiele wystaw. Wśród nich ekspozycja sztuki rosyjskiej, na której można zobaczyć wiele prac artystek awangardy radzieckiej, a także wystawy słynnych fotograficzek: Margaret Bourke-White i Tiny Modotti. Jak zwykle jest z czego wybierać, nie zabraknie nam atrakcji. Dodatkowo planujemy zatrzymać się w pobliskich Bergamo oraz Bresci. Obecnie zorganizowanie wyjazdu grupowego jest dosyć trudne, stąd przewidujemy dość małą liczbę uczestników. Rezerwujemy wejścia na kluczowe wydarzenia naszego programu, który może w związku rozwojem sytuacji ulec pewnym modyfikacjom. W czasie wyjazdu planujemy też punkty fakultatywne, dostosowane do zainteresowań uczestników. Jak zwykle chcemy, aby każdy mógł jak najlepiej poznać zabytki Mediolanu i przeżyć niepowtarzalne spotkania ze Sztuką.

W programie przewidujemy:

MEDIOLAN

Palazzo Reale (Pałac Królewski)

  • wystawa: „Kobiety sztuki. Historie artystek XVI i XVII wieku

Wystawa prezentuje sylwetki 34 artystek poprzez 130 dzieła wypożyczone z aż 67 muzeów i zbiorów prywatnych. Bohaterkami są m.in. Artemisia Gentileschi, Sofonisba Anguissola, Lavinia Fontana, Elisabetta Sirani, Fede Galizia. Ginevra Cantolfi, Giovanna Garzoni. Z Muzeum Narodowego w Poznaniu sprowadzono najsłynniejszy obraz Sofonisby Anguissoli „Gra w szachy”.

  • wystawa: „Boskie i awangardowe. Kobiety w sztuce rosyjskiej

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Rosyjskim w Petersburgu prezentuje blisko 100 dzieł. Przedstawia sytuację kobiet i ich role społeczne w obrazach najsłynniejszych malarzy rosyjskich takich jak Ilja Riepin, Kazimierz Malewicz, Aleksandr Dejneka czy Kuźma Pietrow-Wodkin. Druga część wystawy poświęcona jest udziałowi kobiet-artystek w tworzeniu awangardy rosyjskiej XX wieku. Można obejrzeć prace m.in. Natalii Gonczarowej, Lubow Popowej, Aleksandry Ekster i Wiery Muchiny.

  • wystawa: „Prima, donna. Margaret Bourke-White

Na wystawie prezentowanych jest ponad 100 zdjęć jednej z najważniejszych fotograficzek XX wieku, współpracującej z takimi magazynami jak „Fortune” i „Life”.

Castello Sforzesco

wystawa: „Ciało i dusza. Od Donatella do Michała Anioła włoska rzeźba renesansu

Wystawa skupia się na najlepszych przykładach włoskiej rzeźby 2. połowy XV wieku oraz początków XVI stulecia. Rozwój rzeźby renesansowej zaprezentowany jest w dialogu do innych dziedzin takich malarstwo, rysunek i rzemiosło artystyczne. Obok prac słynnych artystów ekspozycja daje możliwość obejrzenia wybitnych dzieł mniej znanych twórców, a także prac, które na co dzień są słabo dostępne. Wystawa prezentowana była wcześniej w paryskim Luwrze.

Museo Poldi Pezzoli

  • wystawa: „Kształt czasu. Refleksja o czasie, od średniowiecza do rewolucji naukowej

Pinacoteca di Brera

Pinacoteca Ambrosiana

  • wystawa „Boska komedia w Ambrosianie

Museo del Novecento 

  • wystawa: „Mario Sironi

Katedra oraz inne kościoły / zabytki przy okazji spaceru po mieście.

BRESCIA

Pinacoteca Tosio Martinengo 

BERGAMO

Accademia Carrara

Dodatkowo w Mediolanie można obejrzeć:

MUDEC Museo delle Culture

  • wystawa: „Robot. The human project
  • wystawa: „Tina Modotti. Kobiety, Meksyk i wolność

Armani/Silos

  • wystawa: „Peter Lindbergh. Heimat. A Sense of Belonging

Hangar Bicocca

  • stała instalacja: „Anselm Kiefer. I sette Palazzi Celesti