Artystyczna Prowansja

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

Artystyczna Prowansja

30 kwietnia – 7 maja 2017 r. (niedziela – niedziela, 8 dni)

wycieczka autokarowa

STUTTGART – ORANGE – AWINION – ARLES – NIMES – AIX-EN-PROVENCE – MARSYLIA – MEDIOLAN – VADUZ

 

UWAGA! Wyjazd z Warszawy w sobotę 29 kwietnia 2017 o godz. 21.00

Początek maja 2017 roku chcemy wykorzystać na niezapomnianą wyprawę, naszym celem będzie malownicza Prowansja. To region gdzie prawie przez rok świeci słońce! Nie dziwi zatem, że kochali Prowansję malarze. Jej krajobrazy odnajdziemy w dziełach Paula Cézanne’a i Vincenta van Gogha, który twierdził, że właśnie w Prowansji odkrył „wysoką żółtą nutę” dla swoich słoneczników. Burzliwą historię tego regionu można tropić w wielu miejscach. Zatem zobaczymy najwspanialsze zabytki starożytne z czasów rzymskich m.in. amfiteatry w Nîmes i Arles, łuk triumfalny w Orange, Maison Carrée w Nîmes i słynny akwedukt Pont-du-Gard. Będzie okazja do podziwiania zabytków średniowiecznych, wśród nich Pałacu Papieży w Awinionie. Nie zabraknie wizyt w muzeach i na wystawach, np. zobaczymy wielką retrospektywę Alice Neel, jednej z najważniejszych figuratywnych malarek amerykańskich XX wieku. Odwiedzimy Marsylię, gdzie podziwiać będziemy panoramę wybrzeża Morza Śródziemnego. Skosztujemy wspaniałej kuchni i wina o niepowtarzalnym smaku. Gwarantujemy bogactwo przeżyć i inspiracji sztuką różnych epok, a wszystko na tle wiosennych pejzaży jednego z najpiękniejszych regionów Europy. Jak zwykle czekają też Państwa świetne wykłady i prezentacje… Zapraszamy!

 

Dzień 1 – niedziela – 30 kwietnia

 • UWAGA – wyjazd z Warszawy w sobotę 29 kwietnia 2017 o godz. 21.00
 • miejsce – parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury
 • przystanki na trasie przejazdu do ustalenia (proponowane okolice Łodzi, Wrocławia)

STUTTGARD

Weissenhofmuseum (Le Corbusier Haus)

Staatsgalerie

 • wystawa „Przebudzenie Flory. Arcydzieła z kolekcji Arthura i Hedy Hahnloser-Bühler” (por. galeria Villa Flora obudzona)

Wystawa prezentuje 100 dzieł najważniejszych artystów przełomu XIX / XX wieku m.in. Maneta, Renoira, van Gogha, Cézanne’a, Bonnarda i Matisse’a. Prace pochodzą z prywatnej kolekcji szwajcarskiej, która zgromadzona jest w Villi Flora w Winterthur, ale od długiego czasu niedostępnej dla publiczności. Wystawy czasowe są jedyną okazją zobaczenia tych wyjątkowo wysokiej klasy dzieł.

 • wystawa „Julian Rosefeldt. Manifesto
 • wystawa „Drugi koniec świata. Japonia i europejscy artyści nowoczesności

Dzień 2 – poniedziałek – 1 maja

ORANGE

Znajdują się tutaj zabytki starożytne m.in. rzymski teatr i łuk triumfalny. Do spaceru zapraszają średniowieczne uliczki dawnej stolicy księstwa Oranii. (por. video Triumphal Arch of Orange oraz video Roman Theatre of Orange)

PONT DU GARD

Trzypiętrowy odcinek rzymskiego akweduktu biegnącego z Uzes do Nimes zbudowanego przez Rzymian w latach 26-16 p.n.e. (por. video Pont du Gard)

pont-du-gard

 

Dzień 3 – wtorek – 2 maja

NIMES

W mieście znajduje się jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich dla ponad 20 000 osób, świątynia La Maison Carrée o niemalże idealnych greckich proporcjach, a obok niej zaprojektowane przez Normana Fostera muzeum Carré d’art. (por. video Maison Carrée & Carré d’Art oraz video Arena of Nîmes)

Carré d’Art

 

VILLENEUVE-LES-AVIGNON

Musée Pierre-de-Luxembourg

W muzeum można zobaczyć jeden z najsłynniejszych obrazów średniowiecznych – „Koronację Marii” autorstwa Enguerranda Quartona. (por. galeria Musée Pierre-de-Luxembourg w Villeneuve-lès-Avignon)

enguerrand-quarton-coronation-of-the-virgin-1454-musee-pierre-de-luxembourg-villeneuve-les-avignon

 

Dzień 4 – środa – 3 maja

AWINION

„Miasto papieży” pełne średniowiecznego czaru, otoczone murami obronnymi, w nim Palais des Papes (Pałac Papieski), znany z piosenki most Pont Saint-Bénézet (most św. Benedykta), katedra Notre-Dame-des-Domes, starówka i muzea: Musée du Petit Palais, Musée Calvet i inne atrakcje.

avignon-panoramaPalais des Papes – Pałac Papieży (por. video Palais des Papes, Avignon)

Musée Calvet

Musée du Petit Palais

SAINT-REMY-DE-PROVENCE

W średniowiecznym klasztorze umieszczony został szpital, w którym leczył się Vincent van Gogh, a niedaleko znajdują się pozostałości antycznego miasta. (por. video Roman Arch & Mausoleum, Saint-Rémy-de-Provence)

 

Dzień 5 – czwartek – 4 maja

ARLES

Jeden z najważniejszych ośrodków Prowansji od czasów rzymskich. Tutaj znajduje się rzymski amfiteatr Les Arenes oraz piękna średniowieczna katedra St. Trophime.
Można też powędrować szlakiem Vincenta Van Gogha i dotrzć do Espace Van Gogh i niedawno powołanej fundacji jego imienia. (por. video Espace Van Gogh, Arles oraz video Arles Amphitheatre)

Fondation Vincent Van Gogh Arles

Pokaz 8 obrazów Vincenta van Gogha reprezentujących wszystkie okresy w twórczości artysty. Sześć z nich wypożyczonych zostało ze szwajcarkiej kolekcji Bührle (która nie jest obecnie dostępna dla publiczności), a po jednym z kolekcji prywatnej i Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

 • wystawa „Rebecca Warren

 

GILLES-DU-GARD

kościół Saint-Gilles

saint-gilles-du-gard-detail

 

Dzień 6 – piątek – 5 maja

ARLES

Les Alyscamps

Starożytna nekropolia, jedna z najsłynniejszych w Europie w okresie średniowiecza. Pod koniec XIX wieku malowali ją razem Vincent van Gogh i Paul Gauguin. (por. video Les Alyscamps, Arles)

MONTMAJOUR

Abbaye Saint-Pierre

AIX-EN-PROVENCE

Spacer po Cours Mirabeau, pięknym zacienionym bulwarze z fontannami i kawiarniami, elegancki Place d’Albertas z fontanną, Place de l’Hôtel de Ville z wieżą zegarową i ratuszem, katedra Saint-Sauveur, Musée Granet, L’atelier Cézanne – pracownia malarska słynnego postimpresjonisty, Fondation Vasarely – muzeum poświęcone głównemu przedstawicielowi sztuki optycznej.

Musée Granet

L’atelier Cézanne

Fondation Vasarely

Muzeum poświęcone najsłynniejszemu przedstawicielowi szuki opycznej (op artu) – Victorowi Vasarelemu. (por. video Fondation Vaserely, Aix-en-Provance)

fondation-vasarely-aix-en-provence

MARSYLIA

Malownicza Marsylia wrośnięta jest w śródziemnomorskie wybrzeże, pełna zaskakujących kontrastów oraz zabytków i muzeów: Musée des Beaux-Arts, Musée Cantini,
MuCEM. Poza zwiedzaniem czas warto poświęcić na relaks i kolację w Starym Porcie. (por. video Marseille panorama)

Jednostka Marsylska Le Corbusiera (Unité d’Habitation de Marseille)

Musée Cantini

 

Dzień 7 – sobota – 6 maja

SAINT-MAXIMIN-LA-SAINTE-BAUME

Gotycki kościół znany z przechowywania relikwii Marii Magdaleny.

 • przejazd autostradą wzdłuż Lazurowego Wybrzeża

MEDIOLAN

Program zwiedzania w Mediolanie zależy od godziny przyjazdu do miasta, która przewidywania jest ok. 17.00. W związku z tym wszystkie punkty programu muszą być traktowane jako dodatkowe – bez gwarancji ich zrealizowania. Duża cześć muzeów zamykana jest o 22.30.

 • Pinacoteca di Brera

Najważniesza galeria malarstwa dawnego w Mediolanie, znajdują się tu arcydzieła takich artystów jak Andrea Mantegna, Piero della Francesca, Rafael, Tintoretto i Caravaggio. (muzeum zamykane jest o 19.15, jeżeli przyjazd będzie odpowiednio wczesny rozpoczniemy od niego realizację programu)

Palazzo Reale

 • wystawa „Manet e Parigi moderna
 • wystawa „Keith Haring – About Art
 • wystawa „Arte e spiritualità in Italia

Inne wystawy odbywające się w Mediolanie:

Mudec

Museo del Novecento

 • wystawa „Andy Warhol. Sixty last suppers
 • wystawa „New York New York. Arte Italiana: la riscoperta dell’America

 

Dzień 8 – niedziela – 7 maja

 • przejazd przez Alpy i Szwajcarię

VADUZ

 

 • Przyjazd do Warszawy po 24.00 lub później.

 

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Wyprawę realizujemy z Biurem Podróży Invitatio:

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Fundacji Arttransferwww.arttransfer.pl

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckimwww.popkolor.com

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl