Berliński weekend

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

„Berliński weekend”

6-8 stycznia 2017 r. (piątek-niedziela)

wycieczka autokarowa bez przejazdów nocnych

Dzień 1 – piątek – 6 stycznia

 • wyjazd z Warszawy o godz. 5.30 rano, parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury (zbiórka o 5.15)
 • możliwy przystanek w okolicy Łodzi i Poznania (do ustalenia)

Pałac Charlottenburg

Najpiękniejsza rezydencja Hohenzollernów została wzniesiona jako letnia siedziba pierwszej królowej Prus, Zofii Karoliny (Sophie Charlotte). Jej imieniem nazwano pałac i tamtejsze okolice. Budowla powstała w czasach późnego baroku, a rozbudowana została w stylu rokokowym.

Muzeum Berggruen (por. post Muzeum Berggruen po remoncie)

Muzeum mieści kolekcję stworzoną przez Heinza Berggruena, która obecnie jest częścią Galerii Narodowej. Zbiory obejmują sztukę XX wieku, można tu prześledzi wszystkie okresy twórczości Pabla Picassa oraz zobaczyć prace takich artystów jak Alberto Giacometti, Georges Braque, Paul Klee i Henri Matisse.

Museum Berggruen Berlin

Zbiory Scharf-Gerstenberg

Muzeum zarządzane jest przez Galerię Narodową i obejmuje sztukę od romantyzmu do symbolizmu. Można tu zobaczyć dzieła takich artystów jak Francisco Goya, Gustave Moreau, Odilon Redon, Paul Klee, Salvador Dalí, René Magritte i Max Ernst.

 • wystawa „Surrealistyczna Nowa Rzeczowość. Dzieła lat 20. i 30. XX wieku ze zbiorów Galerii Narodowej

Bröhan-Museum

Podstawą kolekcji są zbiory rzemiosła artystycznego z przełomu XIX i XX wieku, przede wszystkim secesji, art déco i funkcjonalizmu.

 

Dzień 2 – sobota – 7 stycznia

Reichstag

Siedziba parlamentu niemieckiego. Powstały w końcu XIX wieku eklektyczny budynek po zjednoczeniu Niemiec został gruntownie przebudowny wg projektu brytyjskiego architekta Normana Fostera.

 • spacer w okolicach Bramy Brandenburskiej (w zależności od pogody)

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Pomnik Holokaustu)

Ukończony w 2005 roku pomnik autorstwa Petera Eisenmana jest jednym z najoryginalniejszych monumentów tego typu na świecie.

Corbusierhaus (Unité d’Habitation)

Budynek mieszkalny, zwany Jednostką Mieszkalną, projektu Le Corbusiera.

Brücke Museum

Muzeum mieści kolekcję prac artystów związanych z jednym z najważniejszych ruchów awangardowych początku XX wieku. Do pierwszego w pełni ekspresjonistycznego ugrupowania „Die Brücke” należeli Erich Heckel, Ernst Ludwig Kirchner, Karl Schmidt-Rottluffa, Emil Nolde i Max Pechstein. Muzeum, mieszczące się w rozbudowanej willi, obok wybranych prac z kolekcji prezentuje co roku bogaty program wystaw czasowych.

Gemäldegalerie (Galeria Malarstwa Dawnego)

Berlińska galeria dawnych mistrzów należy do najważniejszych zbiorów sztuki na świecie, znajdują się tu dzieła takich malarzy jak Giotto, Duccio, Jan van Eyck, Sandro Botticelli, Giorgione, Albrecht Dürer, Tycjan, Caravaggio, Rembrandt, Johannes Vermeer, Peter Paul Rubens, Frans Hals i Jean-Antoine Watteau.

 • wystawa „Hieronim Bosch i świat jego obrazów w XVI i XVII wieku

Tegoroczne wystawy w Den Bosch oraz w Madrycie zbierały maksymalną liczbę dzieł malarskich przypisywanych samemu Boschowi, wystawa berlińska skupi się na innych aspektach twórczości niderlandzkiego mistrza. Przedstawi popularność jego sztuki i rozprzestrzenianie się jego motywów wśród innych artystów. Obok namalowanego przez samego Boscha św. Jana na Patmos ze zbiorów berlińskich zaprezentowane zostaną pochodzące z epoki kopie jego dzieł m.in. Ołtarza Sądu Ostatecznego autorstwa Łukasza Cranacha Starszego. Po raz pierwszy od 150 lat zostanie pokazana po konserwacji mniejsza wersja tryptyku „Kuszenie św. Antoniego”. W Berlinie znajduje się też ponad połowa znanych rysunków Hieronima Boscha. Zostaną one pokazane wszystkie w czasie trwania wystawa (ze względów konserwatorskich w systemie rotacyjnym).

W Berlinie znajduje się jeden z najlepszych zbiorów rysunków na świecie. Można je oglądać wyłącznie na wystawa czasowych. Tym razem jest okazja podziwiania 130 dzieł powstałych w XIX wieku.

 • wystawa „Kolekcja z Teheranu. Teherańskie Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie” (wystawa została w ostatniej chwili odwołana, ponieważ władze Iranu nie udzieliły zgody na wypożyczenie prac)

Muzeum Rzemiosła Artystycznego

Kunstgewerbemuseum w Berlinie należy do najważniejszych na świecie instytucji gromadzących zbiory rzemiosła artystycznego i designu. Jego kolekcja obejmuje obiekty od wczesnego średniowiecza do współczesności. Część ekspozycji poświęcona jest historii strojów i modzie.

 • wystawa „Uli Richter Revisited – Modedenker, Lehrer, Inspiration
 • wystawa „KPM – Bildhauerkunst im Kleinformat. Die Berliner Porzellanplastik von 1751 bis 1825

Martin-Gropius-Bau

 • wystawa „Pina Bausch i Tanztheater

Wystawa poświęcona zmarłej w 2009 tancerce i choreografce po raz pierwszy prezentuje jej twórczość szerokiej publiczności. Obok przypomnienia jej występów scenicznych prezentowane są też jej dokonania choreograficzne oraz pedagogiczne.

 • wystawa „Brytyjskie spojrzenie: Niemcy – wspomnienia narodu

Wystawa została przygotowana przez British Museum, gdzie wcześniej była prezentowana. Obejmuje 1000 lat dziejów Niemiec pokazanych poprzez najciekawsze obiekty historyczne i dzieła sztuki ze zbiorów niemieckich i brytyjskich. Wystawie towarzyszy książka autorstwa Neila MacGregora.

Bauhaus-Archiv (dla chętnych)

 • wystawa „Lucia Moholy. Okres w Anglii

lucia-moholy-the-english-years-exhibition-view-bauhaus-archiv-berlin-artdone

 

Dzień 3 – niedziela – 8 stycznia

Fabryka AEG 

Budynek fabryczny zaprojektowany przez Petera Behrensa i wybudowany w 1909 roku jest uznawany za jedno z pierwszych dzieł artchitektury modernistycznej.

Neues Museum

Kolekcja sztuki egipskiej mieści się w budynku Neues Museum, który był poważnie zniszczony w czasie wojny. Został oddany do użytku dopiero w 2009 roku po przebudowie autorstwa brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda. Tutaj znajduje się słynny portret królowej Nefretete, a także mieści się Muzeum Prehistorii.

 • wystawa „Schätze aus dem Rhein. Der Barbarenschatz von Neupotz

Alte Nationalgalerie (Stara Galeria Narodowa)

Muzeum prezentuje prace artystów z XIX wieku takich jak Gustave Courbet, Honoré Daumier, Édouard Manet, wybór działających we Francji impresjonistów i postimpresjonistów (Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Edgar Degas, Vincent van Gogh, Paul Cézanne), symbolistów takich jak Arnold Böcklin i Franz von Stuck, rzeźby Auguste’a Rodina oraz bogatą kolekcję dzieł artystów niemieckich na czele z Adolphem Menzlem i Casparem Davidem Friedrichem.

Bode-Museum

Muzeum rzeźby uzupełnione jest o dzieła malarskie i rzemiosło artystyczne, tutaj mieszczą się również zbiory sztuki wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej oraz gabinet monet i medali.

Taniec był jednym z ulubionych motywów w twórczości włoskiego mistrza klasycyzmu Antonia Canovy. Dawał temu wyraz w rysunkach, obrazach, ale przede wszystkim w swoich rzeźbach. Do berlińskiej wersji tego przedstawienia dołączyły dwie słynne rzeźby o tym temacie – z Muzeum Canovy w Possagno i ze zbiorów Ermitażu.

Altes Museum (dla chętnych)

W najstarszym budynku muzealnym na Wyspie Muzeów, zaprojektowanym przez Karla Friedricha Schinkla, mieści się obecnie kolekcja szuki sarożytnej Grecji i Rzymu.

 • wystawa „Gefährliche Perfektion – Antike Grabvasen aus Apulien

Pergamon Museum (dla chętnych)

Obecnie tylko cześci kolekcji jest dostępna – najważniejszy zabytek, czyli Wielki Ołtarz Zeusa i Ateny z Pegamonu ze względu na remont muzeum nie jest pokazywany.

Hamburger Bahnhof (Muzeum Sztuki Współczesnej – dla chętnych)

 • wystawa „Gülsün Karamustafa. Chronographia

 

 • wyjazd do Polski około godz. 15.30
 • przyjazd do Warszawy w okolicach godziny 24.00

 

 

Organizatorzy:

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie oraz rubrykę poświęconą wystawom w magazynie „Sukces”. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Biuro podróży Invitatio od 25 lat spełnia marzenia o podróżach swoich
klientów. Jest członkiem-założycielem Warszawskiej Izby Turystyki i firmą o mocno
ugruntowanej pozycji na rynku turystycznym. Zajmuje się głownie organizacją wczasów wypoczynkowych dla seniorów, zielonych szkół dla dzieci, wycieczek objazdowych „szytych na miarę”, wyjazdami edukacyjnymi oraz zimowiskami narciarskimi we Włoskich Dolomitach.

Przy wsparciu:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

wyprawy-ze-sztuka-berlin-2017-ardone