René Magritte. Surrealistyczna maszyna

Wyprawy ze Sztuką online oraz Fundacja Art Transfer

zapraszają na wykład online

René Magritte. Surrealistyczna maszyna

  • 30 października 2021 r. (sobota)
  • godzina 20.00
  • bezpłatne spotkanie online – obowiązują zapisy TUTAJ
  • czas trwania wykładu ok. 60-70 minut
  • prowadzenie: Przemysław Głowacki
  • organizatorzy: Fundacja Art Transfer oraz Wyprawy ze Sztuką
  • spotkanie na platformie Zoom (prosimy o zainstalowanie odpowiedniego programu)

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatny wykład online poświęcony twórczości René Magritte’a, jednego z najważniejszych przedstawicieli surrealizmu. Ten belgijski artysta stworzył w swoich dziełach rzeczywistość, która do tej pory budzi naszą fascynację, uruchamia wyobraźnię oraz zmusza do intelektualnego wysiłku. Świat przez niego stworzony składa się z zaskakująco zestawianych elementów, które często się dublują. Malarz chętnie powielał też swoje obrazy, zazwyczaj niewiele w nich zmieniając. Na ile to postępowanie było zdeterminowane komercyjną popularnością jego prac, a na ile dopatrzymy się w tym artystycznych, konceptualnych przesłanek? Na wykładzie obejrzymy dzieła, które prezentowane są obecnie na wielkiej retrospektywie artysty w madryckim Museo Nacional Thyssen-Bornemisza (por. galeria René Magritte maszynowo I)

Wykład poprzedza wyprawę do Hiszpanii Przez Madryt do Bilbao, jednak zapraszamy wszystkich zainteresowanych twórczością René Magritte’a. Uczestników wyprawy nie obowiązują zapisy. Po wykładzie zapraszamy ich na krótkie spotkanie organizacyjne związane z wycieczką oraz prezentację programu.

Osoby, które nie jadą na wyprawę, a chciałyby wziąć udział w wykładzie zapraszamy do zapisów TUTAJ. Prosimy o zapisywanie się najpóźniej do godz.19.00 w dniu spotkania.

Do zobaczenia!

René Magritte, Le Grand Siècle, 1954, Kunstmuseum Gelsenkirchen