Na tropach piękna

por. post Fundacja Art Transfer zaprasza 2020/21 oraz post We dwoje lepiej, online gorzej?

foto: Piotr Litwic

Na naszych spotkaniach Sztuka we dwoje nadal wybieramy tematy, które mają nam dać wytchnienie od otaczającej rzeczywistość. W listopadzie był to Humor w sztuce, w grudniu to piękno. W czasie naszych trzech spotkań nie mamy ambicji wyczerpania tego szerokiego zagadnienia, raczej napoczniemy temat ciesząc się wspólnie wybranymi dziełami. Bohaterem pierwszego spotkania będzie Leonardo da Vinci, który był nie tylko praktykiem, ale też teoretykiem sztuki. Jak przystało na artystę renesansu piękno było jednym z zasadniczych pojęć w jego rozważaniach. Szukając piękna przyjrzymy się też wizerunkom nieodgadnionych dam i różnorodności wzorów męskich bohaterów. Kobieta piękna, zmysłowa, tajemnicza, upragniona i niedostępna. Ale też praktyczna, czasami zimna i władcza. Dama czy nie dama? Towarzyszy jej rycerz, mężczyzna władzy, często dumny, człowiek, który wie, czego chce. Czasami jednak cierpiący z miłości, rozdarty wahaniami, melancholijny i refleksyjny czeka, rozmyśla i tęskni. Na ostatnim spotkaniu rozszerzymy granice piękna. To nowe podejście pojawiło się wyraźnie wraz z rozwojem sztuki w XX wieku. Zrobimy to na przykładzie fascynacji artystów maszyną i jej ideałem. Czy nasze kryteria piękna są aż tak szerokie? Czy bliżej nam do definicji dawnych mistrzów?

Cykl spotkań online „Na tropach piękna” (grudzień 2020 r.)
wtorki, godzina 19.00, ok. 75 minut

01.12 – Leonardo da Vinci i idea piękna (Przemysław Głowacki)

08.12 – Damy i bohaterowie (Magdalena Kąkolewska)

15.12 – Estetyka maszyny (Przemysław Głowacki)

Wykład specjalny

29.12 – Nowoczesne Boże Narodzenie (Magdalena Kąkolewska & Przemysław Głowacki) WYKŁAD BEZPŁATNY 

ZAPRASZAMY!

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilety w cenie 27 zł za jedno spotkanie. Cena zawiera VAT, płatność przelewem. Koszt pakietu zawierającego 3 wykłady wynosi 81 zł. Wykład specjalny 29 grudnia jest bezpłatny dla wszystkich chętnych.

Fundacja Art Transfer ul. Kostrzewskiego 1
00-768 Warszawa

VOLKSWAGEN BANK numer rachunku: 51 2130 0004 2001 0611 2361 0001

Rejestracja na wykład odbywa się na www.arttransfer.pl/zgloszenia a w odpowiedzi prześlemy link do spotkania online na 60 minut przed startem wydarzenia. Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

foto: Piotr Litwic

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. Od 2016 roku jest jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.