Między Wenecją a Mediolanem

Aktualne propozycje wyjazdów znajdują się w zakładce Wyprawy ze sztuką

aktualizacja 19.06.2015
Z żalem jesteśmy zmuszeni odwołać nasz wyjazd. Chociaż kilka dni temu został potwierdzony i wierzyliśmy, że dojdzie do skutku, to niestety nie mieliśmy w pełni zebranej grupy minimalnej. Od tego czasu kilka osób wycofało się z różnych przyczyn, a niestety nikt więcej nie przybył.
To pierwszy taki przypadek w historii ‚Wypraw ze sztuką’, mamy nadzieję, że ostatni. Główną przyczynę upatrujemy w braku profesjonalnej promocji naszych projektów, ale nie zamierzamy tego zmieniać. ‚Wyprawy ze sztuką’ to inicjatywa, która pozwala w zaprzyjaźnionym gronie cieszyć się wspólnie sztuką, a nie przedsięwzięcie komercyjne. Liczymy, że wszyscy zadowoleni z naszych wyjazdów postarają się zachęcić zainteresowanych znajomych. Im większa grupa osób wie o naszych wyjazdach, tym większa szansa, że podobne sytuacje nie wydarzą się w przyszłości. Nie zamierzamy się zniechęcać i już pracujemy nad nowymi propozycjami.

Między Wenecją a Mediolanem (wyjazd odwołany)

Kromieryż – Wenecja – Vicenza – Padwa – Mediolan – Graz

wycieczka autokarowa 11-17 lipca 2015 r. (7 dni)

Nasza główna wakacyjna wycieczka zaplanowana jest na lipiec, po raz pierwszy pojedziemy wspólnie do wypełnionej zachwycającą sztuką Italii. Naszym motywem przewodnim będzie sztuka renesansu weneckiego. Rozpoczniemy od spotkania z jednym z najbardziej poruszających obrazów Tycjana w czeskim Kromieryżu. Następnie w rejonie Veneto będziemy podziwiać arcydzieła malarstwa oraz architektury renesansu. Odwiedzimy najlepsze realizacje działającego w tych okolicach Andrea Palladia, jednego z najbardziej wpływowych architektów czasów nowożytnych. Trudno się było jednak powstrzymać przez zajechaniem do Mediolanu, gdzie trwa właśnie wielka wystawa Leonarda da Vinci, a przy okazji zobaczymy też słynną „Ostatnią Wieczerzę”. W samej Wenecji spędzimy tylko jeden dzień, gdyż dłuższą wyprawę planujemy tam w sezonie zimowym.

Dzień 1 – sobota – 11 lipca

 • wyjazd  z Warszawy o godzinie 00.01, parking autobusowy przed Kinoteką przy Pałacu Kultury
 • zbiórki na trasie przejazdu do ustalenia – proponowany Kraków
 • w drodze przygotowanie do zwiedzania, wykłady, pokazy filmów

KROMIERYŻ

Miasto leżące na Morawach przeżywało swój okres rozkwitu w czasach baroku jako stolica biskupstwa ołomunieckiego. Tutejszy zamek otoczony jest historycznymi ogrodami oraz mieści kolekcję arcybiskupią z obrazami m.in. Tycjana oraz Lucasa Cranach Starszego.

 • nocleg w okolicy granicy austriacko-włoskiej

 

Dzień 2 – niedziela – 12 lipca

Castelfranco Veneto

Niewielkie miasto, o bogatej historii należało do Republiki Weneckiej od XIV wieku. Było miejscem urodzenia jednego z najoryginalniejszych malarzy renesansu – Giorgione’a. Tutaj znajduje się jego jedyny obraz ołtarzowy – słynna Madonna Castelfranco.

Willa Barbaro koło Maser

Jeden z najpiękniejszych budynków projektu Andrea Palladia. Wnętrza dekorowane są cyklem fresków czołowego malarza weneckiego XVI wieku Paola Veronese’a. Jest to jedna z najciekawszych realizacji malarstwa iluzjonistycznego tego okresu integrując wnętrza willi z malowniczym otoczeniem.

Degustacja win z winnicy Villa di Maser.

 • nocleg w okolicy Padwy

 

Dzień 3 – poniedziałek – 13 lipca

WENECJA

Gallerie dell’Accademia

Najważniejsze muzeum Wenecji mieszczące największe arcydzieła malarstwa m.in. Giovanniego Belliniego, Giorgione’a, Tycjana, Tintoretta,  Veronese’a i Andrea Mantegni.

Plac Św. Marka

Biblioteca Marciana

Museo Correr

Muzeum znajduje się zaraz przy placu Św. Marka. Mieści zbiory związane z historią miasta, znaczącą kolekcję dzieł sztuki i renesansowe dzieła takich artystów jak Giovanni Bellini, Antonello da Messina, Cosmè Tura, Vittore Carpaccio oraz rzeźby Antonia Canovy.

wystawa: „Nowa Rzeczowość. Nowoczesna Sztuka Niemiecka w Republice Weimarskiej 1919-1933” (Museo Correr) por. galeria Fascynująca Nowa Rzeczowość 

Pierwsza we Włoszech bogata prezentacja jednej z najciekawszych tendencji w sztuce okresu międzywojennego. Neue Sachlichkeit to kierunek w sztuce niemieckiej czerpiący z tradycji i zazwyczaj używający realistycznego języka dla odzwierciedlenia skomplikowanej sytuacji społeczno-politycznej przed objęciem władzy przed nazistów. Obok obrazów takich artystów jak Christian Schad, George Grosz, Max Beckmann i Otto Dix można zobaczyć bogaty wybór rysunków, grafiki, a także fotografii z tamtego okresu. Wystawa jesienią będzie pokazywana w Los Angeles.

Czas wolny lub Pałac Dożów i bazylika San Marco.

wyspa San Giorgio Maggiore

kościół San Giorgio Maggiore

Słynna bazylika projektu Palladia. Dawne opactwo benedyktyńskie było świadkiem konklawe i koronacji papieża. Znajdują się tutaj arcydzieła malarstwa m.in. „Ostatnia Wieczerza” i „Zbieranie manny” Jacopa Tintoretta.

Fondazione Giorgio Cini

wystawa „Magdalena Abakanowicz. Tłum i indywidualność”Magdalena Abakanowicz Crowd and Individual exhibition

 • nocleg w okolicy Padwy

 

Dzień 4 – wtorek – 14 lipca

PADWA

Padwa to siedziba słynnego uniwersytetu, gdzie wykładał Galileusz, a uczył się Mikołaj Kopernik. Od początku XV wieku należała do Wenecji, z którą związana była aż do upadku Republiki. Do najważniejszych zabytków należy bazylika św. Antoniego ze stojącym przed nią słynnym pomnikiem autorstwa Donatella oraz kaplica Scrovegnich dekorowana freskami Giotta.

Odwiedziny w jednej z willi palladiańskich w okolicy Padwy (prawdopodobnie Villa Malcontenta)

 • nocleg w okolicy Padwy

 

Dzień 5 – środa – 15 lipca

VICENZA

Miasto o bogatej historii i miejsce działalności Andrea Palladia. Wypełnione budowlami słynnego architekta, najlepszymi realizacjami jego miejskich pałaców. Zobaczymy m.in. Bazylikę, Teatro Olimpico, Palazzo Chiericati, także muzeum poświęcone architektowi.

Villa Rotonda

Jeden z najsłynniejszych budynków świata. Willa zaprojektowana przez Andrea Palladia jest spełnieniem renesansowych kanonów ideału architektonicznego opartego na planie centralnym i odwołującego się do czasów antyku.

 • nocleg w okolicy Mediolanu

Dzień 6 – czwartek – 16 lipca

MEDIOLAN

Powodem naszej wizyty w Mediolanie jest osoba najsłynniejszego jego mieszkańca – Leonarda da Vinci. Głównymi punktami naszego programu będą najwieksza jak do tej pory we Włoszech, wystawa renesansowego geniusza (por. galeria Leonardo da Vinci Expo I) oraz Ostatnia Wieczerza w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie. Będzie też okazja do odwiedzenia katedry oraz Pinacoteca di Brera (z arcydziełami Andrea Mantegni, Rafaela, Caravaggia oraz mistrzów weneckich).

 • nocleg w okolicy granicy włosko-austriackiej

 

Dzień 7 – piątek – 17 lipca

GRAZ

W Grazu zatrzymamy się, aby obejrzeć zabytki, ale również jeden z najbardziej intrygujących przykładów architektury współczesnej – siedzibę tamtejszego Kunsthausu. (punkt programu zależny od liczby uczesników – zostanie potwierdzony w najbliższym czasie).Colin Fournier Peter Cook Kunsthaus Graz 2003

 • powrót do Warszawy w późnych godzinach wieczornych

 

Organizatorzy:

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny. Od prawie 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest wykładowcą w Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim, pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie pełniąc obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, prowadzi cykl wykładów z historii sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Monika Wałkowska – pilot wycieczek z kilkunastoletnim stażem, współorganizatorka wycieczek tematycznych związanych z jej pasjami min. sztuką, architekturą, ogrodnictwem.

Biuro podróży MADART (www.madart.pl) działa od kwietnia 2005 roku. Jako touroperator organizuje wycieczki objazdowe po krajach europejskich, a także wczasy w hotelach termalnych Węgier, Słowacji i Austrii. Biuro MADART prowadzi także własną szkołę pilotów wycieczek. MADART specjalizuje się w organizacji imprez turystycznych na indywidualne zamówienie, realizując zarówno klasyczne wycieczki, jak i wyjazdy kulturoznawcze, enoturystyczne (turystyka winiarska), wyjazdy motywacyjne i studyjne dla różnorodnych grup zawodowych. Dyrektorem i właścicielem biura jest p. Małgorzata Hałkowska – pilot wycieczek z 20-letnim stażem, członek komisji egzaminacyjnej d/s pilotów wycieczek przy Marszałku Podkarpackim.

przy udziale:

Publicznego Ogniska Plastycznego w Grodzisku Mazowieckim – www.popkolor.com

oraz

Towarzystwa Inteligentnej Młodzieżywww.tim.edu.pl

Alexander Calder The Cow at Peggy Guggenheim Venice foto fb

3 thoughts on “Między Wenecją a Mediolanem”

 1. Jeśli będzie Berlin+ w październiku, to już zaczynam dręczyć w domu sugestią na mój prezent urodzinowy 😀 Czekam z niecierpliwością i gorąco pozdrawiam!

 2. Może w takim razie Berlin?

  • Berlin jest rozważany, ale na pewno w połączeniu z innymi atrakcjami, bo do Berlina w miarę łatwo samemu się wybrać.
   Inne opcje też wchodzę w grę.
   Prawdopodobnie na koniec pażdziernika lub początek listopada coś zaproponujemy 🙂
   Mam nadzieję, do zobaczenia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.